Home > 2002 > South CambridgeshireA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2002

South Cambridgeshire

One-third of council up for election. No elections this year in Arrington, Castle Camps, Comberton, Coton, Duxford, Elsworth, Foxton, Hardwick, Harston, Haslingfield, Ickleton, Little Shelford, Longstanton, Meldreth, Milton, The Mordens, Orwell, Over, Papworth, Stapleford, Swavesey, Teversham, Whittlesford or The Wilbrahams.

Other results for South Cambridgeshire: 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2011 2012 2014 2015 2016
Results for Cambridgeshire county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — South Cambridgeshire 2002

Party Votes Percent Seats
Conservative 8167 39.4% 6
Liberal Democrat 5746 27.7% 6
Labour 3460 16.7% 3
Independent 1832 8.8% 3
Green Party 1548 7.5% 0

Abington

John Orme LD 427 55.0%
Robert Todd C 298 38.4%
Isabel Hadley Lab 52 6.7%

Balsham

Richard Barrett C 550 71.0%
Mark Smith Grn 225 29.0%

Bar Hill

Thomas Flanagan LD 920 58.4%
Bunty Waters C 656 41.6%

Barrington and Shepreth

David Porter C 334 70.3%
Ajay Burlingham-Bohr Grn 141 29.7%

Barton

Robin Page Ind 377 61.5%
Josephine Percy C 163 26.6%
William Connolley Grn 73 11.9%

Bassingbourn

Nigel Cathcart Lab 680 56.8%
Keith Rowland C 351 29.3%
Simon Saggers Grn 166 13.9%

Bourn

Daphne Spink C 615 75.0%
Helen McRobie Grn 205 25.0%

Cottenham

James Nicholas Lab 625 38.7%
Timothy Wotherspoon C 623 38.6%
Laura Doherty LD 304 18.8%
Clive Orme Grn 64 4.0%

Fulbourn

Daniel Regan Lab 417 35.1%
Roger Fletcher Ind 404 34.0%
Robert Turner C 214 18.0%
Max Campbell LD 110 9.3%
Martin Lawson Grn 44 3.7%

Gamlingay

Sebastian Kindersley LD 868 86.0%
Philippa Stanton C 141 14.0%

Girton

Jane Healey C 696 59.1%
Michael Wilson Lab 350 29.7%
Thomas Lachlan-Cope Grn 131 11.1%

Great Shelford

Charles Nightingale C 760 53.6%
Helen Kember LD 585 41.3%
Mary Lawson Grn 72 5.1%

Histon

Jonathan Chatfield LD 897 39.0%
Mark Taylor C 718 31.2%
Josephine Teague Lab 612 26.6%
Shirley Snaith Grn 73 3.2%

Linton

John Batchelor LD 771 64.7%
Joy Sterne C 268 22.5%
Philip Holloway Lab 115 9.7%
Sarah Orme Grn 37 3.1%

Melbourn

David Wherrell LD 671 53.7%
Raymond Pritchard C 521 41.7%
Pauline Radley Grn 58 4.6%

Sawston

David Bard C 892 59.4%
Anna Briggs Lab 609 40.6%

Waterbeach

William Saberton Ind 667 56.1%
James Hockney C 367 30.9%
Mary Lachlan-Cope Grn 155 13.0%

Willingham

Lawrence Manning Ind 384 56.4%
Janet Heinrich LD 193 28.3%
Marion Barber Grn 104 15.3%

Back to the 2002 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict