Home > 2002 > South LakelandA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2002

South Lakeland

One-third of council up for election. No elections this year in the Ulverston wards, the Windermere wards or any of the rural wards except Sedbergh. One Independent councillor was elected unopposed. The election in Arnside and Beetham this year was a by-election.

Other results for South Lakeland: 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2011 2012 2014 2015 2016 2018
Results for Cumbria county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — South Lakeland 2002

Party Votes Percent Seats
Liberal Democrat 5690 44.4% 9
Conservative 4199 32.7% 2
Labour 2746 21.4% 6
Independent 190 1.5% 1

Arnside and Beetham [By-election]

Ian Stewart LD 1038 54.1%
George Crossman C 879 45.9%

Kendal Castle

Sonia Lawson LD 344 51.7%
Lyndsay Slater C 267 40.2%
Alan Whitton Lab 54 8.1%

Kendal Far Cross

Simon Butterfield C 278 43.9%
Carole Cliffe LD 218 34.4%
Guy Johnson Lab 137 21.6%

Kendal Fell

Robin Yates Lab 233 47.6%
Geoffrey Cook LD 195 39.9%
Helen Graham C 61 12.5%

Kendal Glebelands

Robert Rothwell Lab 276 39.8%
Russell Caton LD 250 36.1%
Pamela Flitcroft C 167 24.1%

Kendal Heron Hill

Stephen Shine LD 411 63.7%
Susan Hunt C 154 23.9%
Margaret Alderson Lab 80 12.4%

Kendal Highgate

Paul Little LD 269 43.5%
Rita Molloy Lab 256 41.4%
Frank Brooks C 94 15.2%

Kendal Kirkland

Avril Dobson Lab 255 64.4%
Janet Brooks C 77 19.4%
Gwyneth Raymond LD 64 16.2%

Kendal Mintsfeet

Angela Barratt LD 248 42.6%
Brian Dobson Lab 184 31.6%
Jack Tomlinson C 150 25.8%

Kendal Nether

Paul Braithwaite Lab 298 44.4%
Christopher Mayho LD 291 43.4%
Susannah Pearson C 82 12.2%

Kendal Oxenholme

Gwendoline Murfin LD 363 57.5%
Olga Lewis C 154 24.4%
Keith Fawcett Lab 114 18.1%

Kendal Parks

Brendan Jameson LD 395 73.3%
Elizabeth Graham C 101 18.7%
Helen Speed Lab 43 8.0%

Kendal Stonecross

Graham Vincent LD 491 58.8%
Harold Barker C 282 33.8%
Terence McIntee Lab 62 7.4%

Kendal Strickland

Jean Ewing Lab 375 61.0%
Melvin Mackie C 120 19.5%
Lynne Mayho LD 120 19.5%

Kendal Underley

Charles Batteson Lab 379 63.8%
James McKeefery LD 121 20.4%
Geoffrey Robson C 94 15.8%

Lakes Ambleside

Robert Barker LD 580 46.8%
Brian Barton C 468 37.8%
George Middleton Ind 190 15.3%

Lakes Grasmere

Elizabeth Braithwaite Ind unop.

Sedbergh

Paul Winn C 771 72.5%
Sydney McLennan LD 292 27.5%

Back to the 2002 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict