Home > 2002 > HartA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2002

Hart

Whole council up for election on new ward boundaries. Six Conservative councillors were elected unopposed.

Other results for Hart: 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2011 2012 2014 2015 2016
Results for Hampshire county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Hart 2002

Party Votes Percent Seats
Conservative 8017 41.8% 22
Liberal Democrat 7375 38.4% 10
Independent 2803 14.6% 3
Labour 877 4.6% 0
Green Party 118 0.6% 0

Blackwater and Hawley

Brian Blewett LD 565 60.5%
David Neighbour LD 544
James Pugmore C 369 39.5%

Church Crookham East

Peter Hutcheson C 739 58.1%
Deborah Moss C 678
Roger Carter LD 533 41.9%
Adrian Emmanuel LD 501

Church Crookham West

Michael Poulton C 746 60.4%
Lorraine Fullbrook C 722
Paul Collins LD 490 39.6%
Rodney Fisher LD 402

Crondall

Norman Lambert C unop.
Brian Leversha C unop.

Eversley

Hugo Eastwood C unop.

Fleet Central

Denis Gotel Ind 695 38.8%
Carol Leversha C 635 35.4%
John Stocks C 600
Jeffrey Smith LD 345 19.2%
Lars Mosesson Grn 118 6.6%

Fleet Courtmoor

Stephen Gorys Ind 789 39.0%
Peter Carr C 608 30.0%
Colin Hazell C 521
Nicola Dommett LD 413 20.4%
Sheila Stone Lab 215 10.6%

Fleet North

Stephen Parker C 441 61.3%
William Barrell C 395
Erica Axam LD 278 38.7%
Richard Robinson LD 210

Fleet Pondtail

Sharyn Wheale C 697 47.9%
Janet Pearson C 614
Susan Fisher LD 499 34.3%
Hugh Meredith Lab 258 17.7%

Fleet West

Richard Hunt C 804 71.8%
Sean Holden C 782
Geoffrey Donkin LD 316 28.2%

Frogmore and Darby Green

Robert Harward LD 797 54.1%
Vivien Street LD 708
Archibald Gillespie Ind 346 23.5%
James Lawrence C 233 15.8%
John Davies Lab 97 6.6%
Joyce Still Lab 94

Hartley Wintney

Susan Band Ind 973 45.8%
Mark Fulbrook C 824 38.8%
Penelope Gale LD 326 15.4%
Raymond Johnson LD 266

Hook

Jonathan Glen C 988 54.0%
Michael Haffey C 937
Andrew Henderson C 913
Fergus Kirkham LD 840 46.0%
David Evans LD 724
Anthony Over LD 709

Long Sutton

Sarah Wallis C unop.

Odiham

Robert Benford C unop.
Roger Jones C unop.

Yateley East

Stuart Bailey LD 734 65.4%
Graham Cockarill LD 698
Erica Newbury C 309 27.5%
Joan Fullbrook C 291
John Davis Lab 80 7.1%
Kulwant Lit Lab 54

Yateley North

John Keane LD 615 59.4%
David Simpson LD 504
Edward Dawson C 336 32.5%
Keith Spendlove Lab 84 8.1%
Kim Spendlove Lab 75

Yateley West

Alan Hammersley LD 624 59.1%
Myra Billings LD 587
Maxwell Fullbrook C 288 27.3%
Mary Jenkins Lab 143 13.6%
Sophie Shepherd Lab 41

Back to the 2002 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict