Home > 2002 > SunderlandA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2002

Sunderland

One-third of council up for election.

Other results for Sunderland: 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2011 2012 2014 2015 2016

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Sunderland 2002

Party Votes Percent Seats
Labour 27882 56.9% 21
Conservative 15629 31.9% 3
Liberal Democrat 3852 7.9% 1
British National Party 1537 3.1% 0
Independent 121 0.2% 0

Castletown

Thomas Foster Lab 1248 86.2%
Gwennyth Gibson C 199 13.8%

Central

James Hollern Lab 949 59.3%
John Jackson LD 337 21.1%
Dorreen Storey C 314 19.6%

Colliery

Maureen Ambrose Lab 1070 62.2%
John Brown C 651 37.8%

Eppleton

Elizabeth Bell Lab 1239 67.0%
David Wilson C 611 33.0%

Fulwell

Norman Bohill C 1863 66.5%
Gary Hollern Lab 609 21.7%
Amie Leung LD 181 6.5%
Joseph Dobbie BNP 148 5.3%

Grindon

James Scott Lab 902 67.0%
David Francis C 445 33.0%

Hendon

Thomas Martin Lab 1092 45.0%
Kathryn Chamberlin C 992 40.9%
David Guynan BNP 340 14.0%

Hetton

Richard Tate Lab 1186 75.1%
Olwyn Bird C 394 24.9%

Houghton

Joseph Lawson Lab 1341 80.3%
Gordon Newton C 330 19.7%

Pallion

Brian Dodds Lab 1148 44.4%
Stephen Daughton C 1032 39.9%
Elizabeth Foreman LD 286 11.1%
Ronald Smith Ind 121 4.7%

Ryhope

David Wares Lab 1451 69.8%
William Dunn C 628 30.2%

St Chad's

Leslie Scott Lab 1433 58.2%
Alistair Newton C 1030 41.8%

St Michael's

Margaret Forbes C 1923 66.9%
Phillip Gibson Lab 950 33.1%

St Peter's

Michael Arnott C 1047 39.4%
Christine Shattock Lab 952 35.8%
John Lennox LD 657 24.7%

Shiney Row

Kathryn Rolph Lab 1423 72.5%
Marjorie Matthews C 539 27.5%

Silksworth

Peter Gibson Lab 1623 72.2%
Patricia Francis C 484 21.5%
David Rogers BNP 141 6.3%

South Hylton

Thomas Wright Lab 898 68.4%
Michael Dixon C 415 31.6%

Southwick

Paul Stewart Lab 933 62.9%
Alan Brettwood BNP 292 19.7%
Jane Walters LD 167 11.3%
Alice McLaren C 92 6.2%

Thorney Close

Robert Kirby Lab 1011 67.1%
Paula Wilkinson C 260 17.3%
Joseph Dobbie BNP 235 15.6%

Thornholme

Mark Greenfield LD 1113 56.6%
Leonard Lamb Lab 594 30.2%
Neville Chamberlin C 260 13.2%

Town End Farm

Richard Bell Lab 831 61.1%
John Martin BNP 381 28.0%
Gillian Connor C 149 10.9%

Washington East

Derek Sleightholme Lab 1463 62.1%
Jacqueline Atkinson C 537 22.8%
Avril Kitching LD 357 15.1%

Washington North

James Walker Lab 1136 79.5%
Kathleen Irvine C 293 20.5%

Washington South

Peter Young Lab 1325 49.8%
Lee Martin C 871 32.7%
Owen Dumpleton LD 466 17.5%

Washington West

William Stephenson Lab 1075 65.8%
David Griffin LD 288 17.6%
Justin Garrod C 270 16.5%

Back to the 2002 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict