Home > 2003 > South BucksA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2003

South Bucks

Whole council up for election. One Independent councillor and seven Conservative councillors were elected unopposed.

Other results for South Bucks: 2007 2011 2015
Results for Buckinghamshire county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — South Bucks 2003

Party Votes Percent Seats
Conservative 6710 51.3% 33
Liberal Democrat 3012 23.0% 1
Independent 2611 19.9% 6
Labour 758 5.8% 0

Beaconsfield North (3)

Adrian Busby C 765 58.3%
Richard Fagan C 689
Graham Smith C 685
Barbara Sadler LD 380 28.9%
Stephen Lathrope Lab 168 12.8%

Beaconsfield South (2)

Anne Main C 428 54.9%
Stephen Jones C 388
Paul Henry LD 248 31.8%
Victoria Pender-Holley LD 182
Michael Phelan Lab 104 13.3%

Beaconsfield West (2)

Janet Simmonds C unop.
Alan Walters C unop.

Burnham Beeches

Shorne Tilbey C unop.

Burnham Church (3)

Nicholas Binns C 607 49.6%
John Thomson C 573
Gary Edwards C 535
Jane Hartley LD 343 28.0%
David Linsdall LD 303
Paul Beard Ind 275 22.4%

Burnham Lent Rise (3)

James Somers C 418 47.7%
Hilary Evans C 406
Peter Adams C 391
Edwina Glover Ind 249 28.4%
Christopher Tucker LD 209 23.9%

Denham North (2)

Roger Reed Ind 423 51.6%
Guy Hollis C 318 38.8%
John Hunter Lab 78 9.5%

Denham South (2)

Barry Harding C 447 51.3%
Dennis Hartwell Ind 424 48.7%
William Davey C 418

Dorney and Burnham South

Baldev Dhillon C unop.

Farnham Royal (3)

Rodney Royston C 793 67.1%
Jeremy Houdret C 782
Maureen Royston C 771
Ingrid Greenhow LD 244 20.7%
Mark Craddock Lab 144 12.2%

Gerrards Cross East and Denham South West

Lyn Tofari Ind 198 47.3%
Cyril Hogarth C 151 36.0%
Peter Chapman LD 70 16.7%

Gerrards Cross North (2)

Patricia Fea C 331 57.6%
Barry Scott C 284
Gillian Underwood LD 244 42.4%

Gerrards Cross South (2)

Peter Hardy C unop.
Jennifer Woolveridge C unop.

Hedgerley and Fulmer

Michael Cooper Ind unop.

Iver Heath (3)

William Lidgate C 669 57.5%
Rodney Mountford C 643
Deirdre Holloway C 563
Christopher Woolley LD 495 42.5%
Derek Jones LD 477
Edwina Mitchell LD 467

Iver Village and Richings Park (3)

Richard Worrall C 728 60.0%
Frances Mallowan C 703
Danijela Shipman C 658
Carol Gibson LD 486 40.0%

Stoke Poges (3)

Naomi Arnold C 768 43.5%
Lionel Rigby Ind 734 41.6%
Frank Bowater C 683
Trevor Egleton C 662
Lindsey Gillan Lab 264 14.9%

Taplow

George Sandy C unop.

Wexham and Iver West (2)

Charles Dawkins Ind 308 34.7%
Alan Oxley LD 293 33.0%
Rex Lingham-Wood C 287 32.3%
Clive Norman C 286

Back to the 2003 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict