Home > 2003 > East CambridgeshireA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2003

East Cambridgeshire

Whole council up for election on new ward boundaries.

Other results for East Cambridgeshire: 2007 2011 2015
Results for Cambridgeshire county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — East Cambridgeshire 2003

Party Votes Percent Seats
Conservative 7237 37.4% 15
Liberal Democrat 7088 36.6% 18
Independent 2913 15.0% 6
Labour 1127 5.8% 0
Green Party 1001 5.2% 0

Bottisham (2)

Colin McLean C 583 44.2%
Valerie Leake LD 561 42.5%
David Pencheon LD 454
Steven O'Dell Lab 176 13.3%

Burwell (3)

Hazel Williams LD 671 34.4%
Derek Reader Ind 662 33.9%
Paul Philpott LD 447
Lavinia Edwards C 438 22.5%
Annamarie Hopper LD 405
Allen Alderson C 388
Terry Chinery Ind 306
Christopher Southall Grn 179 9.2%

Cheveley (2)

Derek Parsons C 605 61.7%
Peter Cresswell C 602
David Tilley LD 240 24.5%
Alan Broadway LD 200
Jill Segger Lab 135 13.8%

Downham Villages (2)

Alan White Ind 715 52.5%
Brenda Daters C 477 35.0%
Philip Bailey LD 474
George Hubbard LD 252
Stephen Pavey Lab 170 12.5%

Dullingham Villages

Anthea Davidson C 412 62.3%
John Gibb LD 249 37.7%

Ely East (2)

Brian Ashton C 468 38.9%
Nigel Bell LD 452 37.6%
George Mountford LD 414
Roderick Mair C 350
John Borland Ind 166 13.8%
Astra Carter-Marsh Grn 116 9.7%

Ely North (3)

Michael Bunting C 556 38.9%
Simon Higginson LD 527 36.9%
Jack Waterfall LD 487
Ronald Bradney C 484
William Hunt C 484
Brenda Bean LD 474
Victoria Spencer-Barrows Lab 205 14.3%
Karen Spencer Grn 142 9.9%

Ely South (2)

Jeremy Friend-Smith LD 317 47.8%
William Pickess C 292 44.0%
Tom Rogerson C 281
Sue Das LD 262
Jean Shaw Grn 54 8.1%

Ely West (2)

Sheila Friend-Smith LD 697 51.3%
Richard Hobbs C 528 38.8%
Francesca Marlow LD 495
Mary Russell C 433
Marilyn Carter Grn 135 9.9%

Fordham Villages (2)

Reginald Abbott LD 527 64.0%
Michael Allan LD 401
Christopher Morris C 296 36.0%

Haddenham (3)

Ian Allen LD 707 43.7%
Pauline Sillett LD 607
Gareth Wilson LD 605
Stuart Smith C 536 33.1%
Paul Rogers C 468
Maureen Woodbine C 432
John Marsh Grn 375 23.2%
Michael Saunderson Grn 233
Mark Wood Grn 160

Isleham

Derrick Beckett Ind 309 65.2%
Hazel Thompson LD 165 34.8%

Littleport East (2)

Frederick Brown C 435 44.8%
Andrew Wright Ind 397 40.9%
Brian Hayes Ind 260
Ruth Palmer LD 139 14.3%
John Greenwood LD 112
Geoffrey Norman Ind 93

Littleport West (2)

Neil Morrison LD 201 37.2%
Louis Rodrigues LD 200
Danny Murfitt Ind 185 34.2%
Norman Binks C 155 28.7%
Susan Kerridge Ind 104

Soham North (2)

Colin Fordham Ind 252 48.3%
John Palmer Ind 228
Peter Diver LD 151 28.9%
Maureen Dwyer LD 119
George Ginn Lab 119 22.8%

Soham South (3)

Anthony Parramint C 486 37.5%
John Humphreys C 474
Mark Duckworth C 398
Peggy Gibbon LD 348 26.8%
Peter Beer LD 251
Fiona Ross Lab 236 18.2%
Michael Rouse Ind 227 17.5%
Sheila Turvey LD 135

Stretham (2)

John Seaman C 478 52.4%
Fiona McKay-Rae LD 434 47.6%
Susan Fentiman LD 344

Sutton (2)

Philip Read C 492 72.2%
Patricia Pleydell LD 189 27.8%
Julia Jones LD 185

The Swaffhams

Charlotte Cane LD 513 85.6%
Sandra Wilson Lab 86 14.4%

Back to the 2003 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict