Home > 2003 > North CornwallA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2003

North Cornwall

Whole council up for election on new ward boundaries. One Liberal Democrat councillor, two Independent councillors and two Conservative councillors were elected unopposed.

Other results for North Cornwall: 2007
Results for Cornwall county council: 2005

Export spreadsheet


Consolidated results — North Cornwall 2003

Party Votes Percent Seats
Independent 9977 43.7% 19
Liberal Democrat 7579 33.2% 13
Conservative 4509 19.7% 3
Mebyon Kernow 619 2.7% 1
UK Independence Party 96 0.4% 0
British National Party 73 0.3% 0

Allan

Colin Mutton Ind 415 48.7%
Thomas Wakeham Ind 301 35.3%
Anthony Cooke C 136 16.0%

Altarnun

John Jolly LD 371 49.8%
Kenneth White Ind 301 40.4%
Peter Mullins BNP 73 9.8%

Blisland and St Breward

David Miller C unop.

Bodmin St Mary's (3)

Ernest Chapman Ind 764 46.7%
Ann Kerridge LD 624 38.1%
Terence Hocking Ind 563
Daniel Rogerson LD 545
Francis Stone Ind 280
Kate Parkyn C 248 15.2%

Bodmin St Petroc (3)

Linda Spear Ind 527 41.5%
Bridget Byrne LD 508 40.0%
Ebenezer Denholm Ind 502
Charles Whitehead C 234 18.4%

Bude (2)

Jean Faulkner LD 821 46.1%
John Bolitho MK 619 34.8%
Stan Noakes LD 537
Keith Marshall C 339 19.1%

Camelford

Bob Ellison C 553 60.2%
Keith Lovegrove LD 366 39.8%

Camelot (2)

John Lugg Ind 1120 76.5%
Robert Flower Ind 632
Ian Wylie C 345 23.5%

Grenville

Kenneth Boundy Ind 406 47.3%
Noel Mitchell LD 268 31.2%
Stephen Tape C 184 21.4%

Lanivet

Cecil Harris Ind unop.

Launceston (3)

Eric Chapman Ind 1006 46.3%
Olver Harris Ind 1005
Gerald Smith LD 779 35.8%
Barry Jordan Ind 399
John Milne Home C 388 17.9%

Marhamchurch

Tony Edwards LD unop.

North Petherwin

Eva Paynter LD 471 83.1%
Stephen Dolley UKIP 96 16.9%

Padstow and District (3)

Kenneth Gay LD 1022 43.2%
Alexander Rickard LD 976
Sarah Townrow LD 890
Nicola Carhart Ind 805 34.0%
Peter Henshaw C 540 22.8%

Poughill and Stratton (2)

Rowan Bowyer LD 775 41.7%
Valerie Newman Ind 729 39.2%
William Garvie Ind 455
Peter Cobbledick C 354 19.1%

St Endellion and St Kew

William Dawe Ind 381 36.5%
Anthony Mott Ind 289 27.7%
Melanie Calvert C 243 23.3%
Sidney Lander Ind 130 12.5%

St Minver

Peter Sandry Ind 494 63.8%
Andrew Campbell C 280 36.2%

South Petherwin

Graham Facks-Martin C unop.

Stokeclimsland

Neil Burden Ind unop.

Tremaine

Keith Goodenough Ind 301 36.4%
Frederick Hockin Ind 275 33.2%
Patrick Powell C 159 19.2%
John Brunton-Green Ind 93 11.2%

Valency

Barbara Comber LD 420 49.8%
Anthony Brewer Ind 285 33.8%
Richard Reeves C 138 16.4%

Wadebridge (3)

Collin Brewer Ind 1043 51.4%
Eric Gill Ind 843
David Bassett Ind 708
Sharon Wright LD 617 30.4%
Michael Morgan LD 602
Donald Constable C 368 18.1%

Week St Mary and Whitstone

Robert Booker LD 537 63.3%
David Whitmill Ind 312 36.7%

Back to the 2003 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict