Home > 2003 > RestormelA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2003

Restormel

Whole council up for election on new ward boundaries. One Liberal Democrat councillor and two Independent councillors were elected unopposed.

Other results for Restormel: 2007
Results for Cornwall county council: 2005

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Restormel 2003

Party Votes Percent Seats
Liberal Democrat 8179 36.0% 22
Independent 6906 30.4% 13
Conservative 4370 19.2% 9
Labour 2146 9.4% 0
Mebyon Kernow 1126 5.0% 1

Bethel (3)

Susan Blaylock LD 669 76.2%
Reginald Gill LD 651
Malcolm Brown LD 613
Jennfier Massey Lab 209 23.8%

Crinnis

Richard Stewart C 612 80.4%
Janet Cook LD 106 13.9%
Muriel Richardson Lab 43 5.7%

Edgcumbe North (2)

Tony Leverton C 471 43.9%
Mark Formosa C 387
Wilfred Thompson Ind 346 32.2%
Brenda Edwards LD 257 23.9%
Pete Button Ind 185

Edgcumbe South (2)

Roy Edwards LD 317 35.4%
Jozsef Varga Ind 307 34.3%
Robert Irons LD 286
David Morris C 271 30.3%

Fowey and Tywardreath (3)

Elizabeth Boosey Ind unop.
Michael Chapman LD unop.
Marilyn Wellman Ind unop.

Gannel (3)

Lesley Clarke C 610 50.8%
Olive Irons LD 591 49.2%
Denis Dent C 541
John Moore C 495
Joanna Kenny LD 462
Emma Inns LD 448

Gover (2)

Sandra Heyward Ind 394 29.2%
Susan Powell-Corkan LD 393 29.1%
Robert Egerton LD 355
Tristan Scott C 321 23.8%
Trevor Tyrrell MK 130 9.6%
Gail Blamire Lab 112 8.3%

Lostwithiel (2)

Arthur Warren Nicholls Ind 624 61.4%
Ralph Keam Ind 601
Ian Gillett LD 393 38.6%
Rosemary Sandham LD 350

Mevagissey (2)

Philip Trevarton LD 605 38.9%
Denise Mutton C 528 33.9%
Barbara Howson LD 505
John Olford Ind 321 20.6%
Susan Digmore Lab 102 6.6%

Mount Charles (3)

David Mathews LD 624 45.9%
Timothy Jones LD 570
Elizabeth Polmounter Ind 511 37.6%
Bryan Rawlins LD 481
Philip Derry Lab 225 16.5%

Poltair (2)

Thomas Menear Ind 513 45.2%
John Stocker LD 389 34.3%
Andrea Lanxon Lab 232 20.5%

Rialton (3)

Harry Heywood Ind 798 44.3%
Patrick Lambshead C 576 32.0%
Gary Redman C 512
John Rainbow LD 427 23.7%
Pepper Beckerleg LD 419

Rock (3)

John Wood Ind 691 45.4%
Frederick Greenslade LD 666 43.7%
Malvina Higman LD 522
Julia Clarke Ind 496
Paul Jones LD 479
Susan Taylor Ind 400
John Blamire Lab 166 10.9%

St Blaise (3)

Roy Taylor LD 720 67.9%
Jacqueline Bull LD 709
Michael Burley LD 666
Adrian Seel Lab 340 32.1%

St Columb (2)

Patricia Harvey Ind 728 60.3%
Yvonne Ellery C 479 39.7%
William Corbett Ind 434
Teddy George C 267
Terence Shad Ind 69

St Enoder (2)

Richard Cole MK 742 54.2%
Andrew Waters Ind 626 45.8%
Elizabeth Hawken Ind 226

St Ewe (2)

Annette Egerton LD 699 53.2%
Simon Uden LD 557
Jenny Mason C 502 38.2%
Charles Bennett C 464
Graham McGrath Lab 112 8.5%

St Stephen (3)

Desmond Curnow Ind 739 40.2%
Gillian Danning LD 644 35.0%
Kim Wonnacott LD 537
Larry Budge Lab 457 24.8%

Treverbyn (2)

Eileen Vincent LD 679 48.9%
Sheila Bassett LD 509
Christopher Rowe Ind 308 22.2%
Matthew Luke MK 254 18.3%
David Doyle Lab 148 10.7%
Karen Tregidgo Ind 127

Back to the 2003 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict