Home > 2003 > BaberghA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2003

Babergh

Whole council up for election on new ward boundaries. Two Liberal Democrat councillors, three Conservative councillors and three Independent councillors were elected unopposed.

Other results for Babergh: 2007 2011 2015
Results for Suffolk county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Babergh 2003

Party Votes Percent Seats
Liberal Democrat 7788 37.2% 18
Conservative 7418 35.5% 11
Independent 3142 15.0% 8
Labour 1940 9.3% 6
Green Party 315 1.5% 0
UK Independence Party 309 1.5% 0

Alton (2)

David Wood LD 686 50.0%
Duncan Read LD 587
Kenneth Felstead Ind 380 27.7%
Patricia Cave C 305 22.2%

Berners (2)

Wendy Sadler LD 856 76.2%
Penny Clarke LD 723
Peter Burgoyne C 267 23.8%

Boxford

Bryn Hurren LD unop.

Brett Vale

Desmond Keane C unop.

Brook (2)

Peter Jones Ind 611 38.8%
Nicholas Ridley C 492 31.3%
Dale Cartwright LD 471 29.9%

Bures St Mary

Peter Holbrook C unop.

Chadacre

James Long Ind unop.

Dodnash (2)

Michael Miller LD 753 44.2%
John Hinton C 634 37.3%
Ian St John Grn 315 18.5%

Glemsford and Stanstead (2)

Rex Thake LD unop.
Len Young Ind unop.

Great Cornard North (2)

Anthony Bavington Lab 280 38.5%
Neil MacMaster Lab 262
Carol Beer C 253 34.8%
David Thomas C 218
Derek Allen UKIP 195 26.8%

Great Cornard South (2)

Peter Beer C 371 44.4%
Humphrey Todd C 353
Susan Gibson Lab 234 28.0%
Patrick Treacy Lab 215
Richard Platt LD 117 14.0%
Cynthia Allen UKIP 114 13.6%

Hadleigh North (2)

James Quinlan Lab 360 34.5%
Keith Grimsey Lab 317
Eileen Banks Ind 269 25.8%
Peter Matthews LD 260 24.9%
Ann Stephenson LD 251
Pat White C 154 14.8%

Hadleigh South (2)

David Grutchfield LD 644 48.5%
Jean Chapman LD 369
Jan Byrne Ind 266 20.0%
Sheila Webb C 232 17.5%
Penelope Cook Lab 186 14.0%
Susan Monks Lab 151

Holbrook

David Rose Ind 380 57.2%
Annette Steggles LD 284 42.8%

Lavenham

John Roberts C 506 73.0%
Fiona Jenkins LD 187 27.0%

Leavenheath

Jennifer Jenkins C unop.

Long Melford (2)

Richard Kemp Ind 800 65.0%
John Brand Ind 571
David Burch C 430 35.0%

Lower Brett

Susan Wigglesworth Ind unop.

Mid Samford (2)

Susan Carpendale LD 781 50.1%
Gerald White C 778 49.9%
David Yorke-Edwards C 648
Leonard Johnson LD 633

Nayland

Christopher Hunt LD 428 50.5%
John Cave C 420 49.5%

North Cosford

Clive Arthey Ind 436 54.3%
Dick Sands C 367 45.7%

Pinewood (2)

David Busby LD 358 58.4%
Colin Kerr LD 309
Colin Hurcombe C 255 41.6%

South Cosford

Brian Lazenby LD 438 62.1%
Joyce Jardine C 267 37.9%

Sudbury East (2)

Jack Owen Lab 396 37.0%
Albert Pearce LD 343 32.1%
Sylvia Byham C 331 30.9%

Sudbury North (2)

John Sayers C 412 43.5%
Nicholas Irwin Lab 322 34.0%
Raymond Smith C 303
Andrew Welsh LD 214 22.6%

Sudbury South (2)

Nigel Bennett LD 381 46.3%
Martyn Booth LD 365
Peter Goodchild C 280 34.0%
David Regester Lab 162 19.7%

Waldingfield (2)

Colin Spence C 664 53.1%
Frances Bates LD 587 46.9%
David Jardine C 500

Back to the 2003 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict