Home > 2003 > Perth and KinrossA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2003

Perth and Kinross

Whole council up for election.

Other results for Perth and Kinross: 2007 2012 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Perth and Kinross 2003

Party Votes Percent Seats
Scottish National Party 20651 36.1% 15
Conservative 16076 28.1% 10
Liberal Democrat 12645 22.1% 9
Labour 5567 9.7% 5
Independent 2236 3.9% 2

Abernethy and Glenfarg

Kathleen Baird C 695 51.5%
Danus Skene LD 330 24.4%
William Armstrong SNP 325 24.1%

Alyth and Old Rattray

Ian Miller SNP 1083 64.3%
Gordon Suttie C 491 29.2%
Julia Reid LD 109 6.5%

Auchterarder Craig Rossie

Colin Young C 584 39.1%
Keith Robertson SNP 527 35.3%
Basil Kift Lab 225 15.1%
William Rennie LD 158 10.6%

Auchterarder Mid Earn

John Mair C 675 45.4%
Shelly Russell SNP 328 22.0%
Karen Fyffe Ind 315 21.2%
John Pringler LD 170 11.4%

Barnhill and West Carse

Peter Barrett LD 724 43.9%
Heather Stewart C 651 39.5%
Shonagh Morrison SNP 273 16.6%

Blairgowrie

Robert Ellis SNP 774 63.7%
Joan Bruce C 361 29.7%
Patricia Carruthers LD 81 6.7%

Breadalbane

Kenneth Lyall SNP 864 60.3%
Janet Harding C 411 28.7%
Eric Drysdale LD 157 11.0%

Central Carse

John Hulbert SNP 938 57.4%
Mac Roberts C 496 30.3%
Michael Reay LD 201 12.3%

Comrie

Colin Crabbie C 734 51.9%
Alexander Dillon SNP 497 35.1%
Dorothy Guyan LD 183 12.9%

Coupar Angus and Meigle

Alan Grant SNP 801 56.0%
Lee Bushby C 443 31.0%
Janet Rennie LD 187 13.1%

Craigie

Lorraine Caddell LD 550 33.8%
Andrew Gadsden SNP 399 24.5%
John Blackie C 373 22.9%
John McCann Lab 304 18.7%

Crieff North

Helen McDonald C 781 55.2%
Maitland Kelly SNP 374 26.4%
David Dewar LD 260 18.4%

Crieff South

Ann Cowan C 507 38.2%
Catherine Scally SNP 384 28.9%
Marion Dingwall Lab 340 25.6%
Nancy Valentine LD 97 7.3%

Dunsinnan

John Lloyd Ind 841 55.6%
John Main C 372 24.6%
Ron MacDonald SNP 300 19.8%

Earn

Alan Jack C 638 41.4%
Kenneth Spittal LD 433 28.1%
Ewan Dow SNP 279 18.1%
Peter Noad Lab 192 12.5%

East Carse

Peter Mulheron SNP 994 63.4%
Rex Last C 331 21.1%
Kelvin Reay LD 244 15.6%

Hillyland

David Scott SNP 630 56.5%
John Kane Lab 313 28.1%
Ronald Dewar C 111 10.0%
Elizabeth Barrett LD 61 5.5%

Kinclaven and Clunie

Alan Telfer SNP 628 41.8%
Barbara Vaughan C 487 32.4%
John Stewart LD 389 25.9%

Kinross Town

George Hayton LD 581 47.0%
Sandy Miller SNP 372 30.1%
Mary Lockhart Lab 153 12.4%
Thomas Paterson C 129 10.4%

Kinross-shire

Michael Barnacle LD 945 54.1%
Tom McHendry SNP 384 22.0%
Malcolm Parkin C 310 17.7%
Michael Twaddle Lab 108 6.2%

Milnathort and North Kinross

William Robertson LD 923 56.2%
Alan Bath SNP 329 20.0%
Valerie Parkin C 215 13.1%
Catherine Miliken Lab 176 10.7%

Moncreiffe and Friarton

Margo Lennie Lab 516 41.9%
Emma Lee SNP 383 31.1%
Michael Archibald C 220 17.9%
James Simpson LD 112 9.1%

Muirton

Gordon Hunter SNP 393 48.6%
Ann Howard Lab 189 23.4%
Douglas Gratty C 145 17.9%
Nicholas Gellatly LD 82 10.1%

North Inch

Joan McEwen Lab 353 38.7%
Robert Band SNP 270 29.6%
Rab Bywalec C 203 22.3%
Catherine Whittingham LD 86 9.4%

North Letham

John Flynn Lab 651 57.4%
John Lumsden SNP 339 29.9%
Pamela Roberts C 84 7.4%
Linda Freeman LD 61 5.4%

North Muirton

Archibald MacLellan Lab 477 43.8%
Alistair Grant SNP 447 41.0%
Christine Hastings C 99 9.1%
Marc Whittingham LD 66 6.1%

Oakbank

William Wilson LD 1281 79.4%
Jack McNicol C 184 11.4%
Tadzik Karczewski SNP 149 9.2%

Pictstonhill

James Doig Ind 396 28.4%
Ann Rees C 392 28.1%
Rosemary McEwan SNP 369 26.5%
Anne Chatt Lab 238 17.1%

Pitlochry

Eleanor Howie SNP 731 48.0%
Kathleen Scott Ind 484 31.8%
Paul Edwards C 230 15.1%
John Rankin LD 79 5.2%

Rannoch and Atholl

John Culliven SNP 516 61.1%
Robert McArthur LD 231 27.4%
Carol Morrison C 97 11.5%

Rattray and Glenshee

Elizabeth Grant SNP 672 50.2%
Richard Taylor C 304 22.7%
Sylvia Thorne Ind 200 14.9%
Kristin Barrett Lab 114 8.5%
Alison Wilson LD 48 3.6%

Rosemount

Sandra Bushby C 821 53.6%
Charlotte Wilson SNP 605 39.5%
Philip Gill LD 105 6.9%

Ruthven Park

Alan Livingstone LD 714 51.4%
Yvonne Clark C 284 20.5%
Elizabeth Angus SNP 239 17.2%
Allan Gilruth Lab 151 10.9%

Scone

Lewis Simpson LD 818 49.9%
Stan McMillan SNP 483 29.5%
Hugh Anderson C 339 20.7%

South Inch

Jack Coburn SNP 449 40.8%
John Forbes Lab 306 27.8%
Sarah Stewart C 219 19.9%
Mary Matheson LD 126 11.5%

South Letham

Callum Gillies Lab 574 51.1%
Elspeth MacLachlan SNP 401 35.7%
Richard Fraser C 101 9.0%
William Matheson LD 48 4.3%

Strathallan and Glendevon

David Dow C 686 43.6%
Carole Younger SNP 486 30.9%
Ann Gaunt LD 403 25.6%

Strathalmond

Robert Lumsden SNP 750 52.3%
Sheila Nimmo C 459 32.0%
Christine Robertson LD 224 15.6%

Strathord and Logiealmond

Robert Scott LD 999 60.4%
John Kellas SNP 380 23.0%
Graham Rees C 275 16.6%

Strathtay and Dunkeld

Alistair Barr SNP 750 48.6%
Sheila Mannion C 600 38.9%
William Freeman LD 193 12.5%

Wellshill

Alexander Stewart C 539 42.5%
Allan Cook SNP 356 28.1%
Lorna Ferguson Lab 187 14.7%
Andrew Syme LD 186 14.7%

Back to the 2003 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict