Home > 2007 > East NorthamptonshireA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2007

East Northamptonshire

Whole council up for election on new ward boundaries. Eighteen Conservative councillors were elected unopposed.

Other results for East Northamptonshire: 2003 2011 2015
Results for Northamptonshire county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — East Northamptonshire 2007

Party Votes Percent Seats
Conservative 7274 59.5% 39
Labour 2730 22.3% 0
Independent 1204 9.9% 1
UK Independence Party 380 3.1% 0
Green Party 348 2.8% 0
Liberal Democrat 284 2.3% 0

Barnwell

Philip Hardcastle C unop.

Fineshade

Pauline Bradberry C unop.

Higham Ferrers Chichele (2)

Richard Gell Ind 588 39.8%
Anna Sauntson C 517 35.0%
Pam Whiting C 464
Paul Gadsby Lab 374 25.3%

Higham Ferrers Lancaster (2)

Barry Sauntson C 812 70.8%
Glenn Harwood C 787
Geoff Moore Lab 335 29.2%
Alan Dunn Lab 316

Irthlingborough John Pyel (2)

Stuart Powell C 488 44.7%
John Lever C 483
Jon Gray Lab 351 32.2%
Tony Thyer Lab 295
Ian Platt Ind 252 23.1%

Irthlingborough Waterloo (2)

Ron Silver C 637 59.6%
Brian Northall C 529
Bob Nightingale Lab 432 40.4%
Sue Brown Lab 371

King's Forest

Roger Glithero C unop.

Lower Nene

David Brackenbury C unop.

Lyveden

Sylvia Hughes C 433 54.3%
Sandy Feather Ind 364 45.7%

Oundle (3)

Edgar Bateman C 1153 72.7%
Phillip Stearn C 1023
Rupert Reichold C 1014
Alan Brookfield Lab 432 27.3%
Chris Cox Lab 409
Andrew King Lab 408

Prebendal

John Richardson C 571 66.8%
David Burgess LD 284 33.2%

Raunds Saxon (2)

Lisa Costello C 769 73.1%
Tony Boto C 750
Pauline Ellis Lab 283 26.9%
Natasha Oakes Lab 260

Raunds Windmill (2)

Glen Greenwood-Smith C 562 61.4%
Albert Campbell C 535
Ryta Lyndley Grn 182 19.9%
Neil Harvey Lab 171 18.7%
Sheila Harvey Lab 123

Rushden Bates (2)

Susan Homer C unop.
Robin Underwood C unop.

Rushden Hayden (3)

Richard Lewis C 774 59.9%
Marian Pinnell C 765
Barbara Jenney C 762
Christine Allen Lab 352 27.2%
Stephen Allen Lab 343
Conrad Astill Lab 339
John Upton Grn 166 12.8%

Rushden Pemberton (3)

Peter Bedford C unop.
Gill Mercer C unop.
Colin Wright C unop.

Rushden Sartoris (2)

Steven North C unop.
Ronald Pinnock C unop.

Rushden Spencer (3)

Andy Mercer C unop.
Sarah Peacock C unop.
Clive Wood C unop.

Stanwick

Eloise Finch C unop.

Thrapston Lakes (2)

Wendy Brackenbury C 558 59.5%
Adele Thorpe C 458
Michael Baden UKIP 380 40.5%

Thrapston Market (2)

Michael Finch C unop.
Peter MacGovern C unop.

Woodford

Dudley Hughes C unop.

Back to the 2007 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict