Home > 2007 > RunnymedeA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2007

Runnymede

One-third of council up for election.

EqParent = Equal Parenting Alliance
RIRG = Runnymede Independent Residents Group

Other results for Runnymede: 2002 2003 2004 2006 2008 2010 2011 2012 2014 2015 2016
Results for Surrey county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Runnymede 2007

Party Votes Percent Seats
Conservative 10333 54.4% 14
Labour 2419 12.7% 0
Liberal Democrat 2085 11.0% 0
Runnymede Independent Residents Group 2075 10.9% 2
UK Independence Party 1863 9.8% 0
Independent 190 1.0% 0
Equal Parenting Alliance 17 0.1% 0

Addlestone Bourneside

Peter Waddell C 965 76.2%
Adrian Elston Lab 302 23.8%

Addlestone North

James Broadhead C 715 59.5%
Deborah Greenwood Lab 187 15.6%
Peter Key LD 157 13.1%
Diana Bannister UKIP 126 10.5%
Keith Collett EqParent 17 1.4%

Chertsey Meads

Derek Cotty C 809 57.8%
Christopher Browne UKIP 249 17.8%
Bernie Stacey Lab 208 14.9%
Ross Belson LD 134 9.6%

Chertsey St Ann's

Dolsie Clarke C 708 49.4%
Paul Greenwood Lab 511 35.7%
Robert Belobaba UKIP 214 14.9%

Chertsey South and Row Town

Claire Gant C 907 63.9%
Gillian Ellis UKIP 282 19.9%
Peter Kingham Lab 230 16.2%

Egham Hythe [C gain from Lab]

Ian Angell C 672 53.9%
David Bell Lab 359 28.8%
Guy Leven-Torres UKIP 216 17.3%

Egham Town

John Ashmore RIRG 720 54.4%
Christopher Chapman C 468 35.3%
Keith Thompson Lab 136 10.3%

Englefield Green East

Daniel Hamilton C 492 54.1%
James Whiteley LD 324 35.6%
Rosemary Browne UKIP 93 10.2%

Englefield Green West

Jack Perschke C 450 42.5%
Anthony Micklethwaite UKIP 272 25.7%
Jenny Gould Ind 190 17.9%
Ian Heath LD 147 13.9%

Foxhills

Frances Barden C 859 60.8%
Leon Mullett UKIP 195 13.8%
Nancy Palm LD 191 13.5%
John Gurney Lab 167 11.8%

New Haw

Nik Stewert C 852 63.9%
Jennifer Coulon LD 482 36.1%

Thorpe

Linda Gillham RIRG 1068 67.9%
Nicholas Wase-Rogers C 400 25.4%
Peter Moore Lab 104 6.6%

Virginia Water (2)

Geoffrey Woodger C 1006 56.8%
Andrew Mills C 1002
Margaret Harnden RIRG 287 16.2%
Christine Key LD 261 14.7%
John Gynn UKIP 216 12.2%

Woodham (2)

Florence Angell C 1030 63.0%
Robert Jones C 948
Janet Cockle LD 389 23.8%
George Blair Lab 215 13.2%
Brenda Head Lab 196

Back to the 2007 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict