Home > 2007 > Perth and KinrossA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2007

Perth and Kinross

Whole council up for election.

Other results for Perth and Kinross: 2003 2012 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Perth and Kinross 2007

Party Votes Percent Seats
Scottish National Party 23254 37.2% 18
Conservative 17556 28.1% 12
Liberal Democrat 12303 19.7% 8
Labour 5311 8.5% 3
Independent 3020 4.8% 0
Green Party 1094 1.7% 0

Almond and Earn (3)

Wilma Lumsden SNP 1790 36.6%
Alan Jack C 1477 30.2%
George Hayton LD 849 17.3%
Pamella Roberts C 778 15.9%

Consolidated results:— C 2255 (46.1%; 1 seat); SNP 1790 (36.6%; 1 seat); LD 849 (17.3%; 1 seat)

Transfers (Quota = 1224)
Stage I II III
Wilma Lumsden 1790 1224 1224
Alan Jack 1477 1477 1224
George Hayton 849 1078 1119
Pamella Roberts 778 853 1017

Blairgowrie and Glens (3)

Bob Ellis SNP 1680 33.8%
Caroline Shiers C 1435 28.9%
Liz Grant SNP 1038 20.9%
Alison Taylor LD 459 9.2%
Roy Cameron Lab 357 7.2%

Consolidated results:— SNP 2718 (54.7%; 2 seats); C 1435 (28.9%; 1 seat); LD 459 (9.2%); Lab 357 (7.2%)

Transfers (Quota = 1243)
Stage I II
Bob Ellis 1680 1243
Caroline Shiers 1435 1435
Liz Grant 1038 1379
Alison Taylor 459 487
Roy Cameron 357 371

Carse of Gowrie (3)

Mac Roberts C 1192 28.6%
John Hulbert SNP 1075 25.8%
Peter Mulheron SNP 862 20.7%
Catherine Carruthers LD 715 17.2%
Richard Rattray Ind 323 7.8%

Consolidated results:— SNP 1937 (46.5%; 2 seats); C 1192 (28.6%; 1 seat); LD 715 (17.2%); Ind 323 (7.8%)

Transfers (Quota = 1042)
Stage I II III IV
Mac Roberts 1192 1042 1042 1042
John Hulbert 1075 1075 1042 1042
Peter Mulheron 862 881 905 975
Catherine Carruthers 715 756 759 916
Richard Rattray 323 355 356

Highland (3)

Eleanor Howie SNP 1489 32.9%
Ian Campbell C 1158 25.6%
Ken Lyall SNP 1150 25.4%
Danus Skene LD 609 13.5%
Ron Rose Ind 115 2.5%

Consolidated results:— SNP 2639 (58.4%; 2 seats); C 1158 (25.6%; 1 seat); LD 609 (13.5%); Ind 115 (2.5%)

Transfers (Quota = 1131)
Stage I
Eleanor Howie 1489
Ian Campbell 1158
Ken Lyall 1150
Danus Skene 609
Ron Rose 115

Kinross-shire (4)

Sandy Miller SNP 1445 25.0%
Willie Robertson LD 1314 22.7%
Kathleen Baird C 1217 21.0%
Michael Barnacle LD 942 16.3%
Kate Milliken Lab 650 11.2%
Andrew Thompson Grn 216 3.7%

Consolidated results:— LD 2256 (39.0%; 2 seats); SNP 1445 (25.0%; 1 seat); C 1217 (21.0%; 1 seat); Lab 650 (11.2%); Grn 216 (3.7%)

Transfers (Quota = 1157)
Stage I II III
Sandy Miller 1445 1157 1157
Willie Robertson 1314 1314 1157
Kathleen Baird 1217 1217 1217
Michael Barnacle 942 1009 1094
Kate Milliken 650 692 713
Andrew Thompson 216 277 294

Perth City Centre (4)

Jack Coburn SNP 1299 23.0%
Peter Barrett LD 1172 20.8%
Heather Stewart C 1137 20.1%
Archie MacLellan Lab 1012 17.9%
Gordon Hunter SNP 488 8.6%
Ian Thomson Ind 298 5.3%
Jack Cockin Grn 238 4.2%

Consolidated results:— SNP 1787 (31.7%; 1 seat); LD 1172 (20.8%; 1 seat); C 1137 (20.1%; 1 seat); Lab 1012 (17.9%; 1 seat); Ind 298 (5.3%); Grn 238 (4.2%)

Transfers (Quota = 1129)
Stage I II III IV V
Jack Coburn 1299 1129 1129 1129 1129
Peter Barrett 1172 1172 1129 1129 1129
Heather Stewart 1137 1137 1137 1129 1129
Archie MacLellan 1012 1023 1032 1033 1103
Gordon Hunter 488 598 603 604 653
Ian Thomson 298 305 311 313 363
Jack Cockin 238 248 257 258

Perth City North (4)

Elspeth MacLachlan SNP 1217 23.5%
Dave Scott SNP 1001 19.3%
John Flynn Lab 958 18.5%
Douglas Gratty C 694 13.4%
Callum Gillies Lab 666 12.8%
Philip Brown LD 523 10.1%
Adam Ramsay Grn 130 2.5%

Consolidated results:— SNP 2218 (42.7%; 2 seats); Lab 1624 (31.3%; 2 seats); C 694 (13.4%); LD 523 (10.1%); Grn 130 (2.5%)

Transfers (Quota = 1038)
Stage I II III IV V VI
Elspeth MacLachlan 1217 1038 1038 1038 1038 1038
Dave Scott 1001 1126 1038 1038 1038 1038
John Flynn 958 963 974 990 1145 1038
Douglas Gratty 694 697 702 725 842 846
Callum Gillies 666 675 684 696 785 867
Philip Brown 523 528 541 592
Adam Ramsay 130 134 147

Perth City South (4)

Willie Wilson LD 1789 26.8%
Alexander Stewart C 1768 26.5%
Robert Band SNP 1033 15.5%
Jock Munro Lab 796 11.9%
Lorraine Caddell LD 618 9.3%
Andrew Gadsden SNP 485 7.3%
Keith Mothersson Ind 191 2.9%

Consolidated results:— LD 2407 (36.0%; 2 seats); C 1768 (26.5%; 1 seat); SNP 1518 (22.7%; 1 seat); Lab 796 (11.9%); Ind 191 (2.9%)

Transfers (Quota = 1337)
Stage I II III V VI
Willie Wilson 1789 1337 1337 1337 1337
Alexander Stewart 1768 1768 1337 1337 1337
Robert Band 1033 1063 1087 1563 1337
Jock Munro 796 836 881 938 1156
Lorraine Caddell 618 867 991 1085 968
Andrew Gadsden 485 513 531
Keith Mothersson 191 200 221

Strathallan (3)

John Law SNP 1163 25.8%
Murray Lyle C 842 18.7%
John Wilson C 666 14.8%
Colin Young Ind 609 13.5%
Ann Gaunt LD 541 12.0%
Anne Chatt Lab 402 8.9%
Hilary Halley Grn 225 5.0%
Jock Stewart Ind 53 1.2%

Consolidated results:— C 1508 (33.5%; 1 seat); SNP 1163 (25.8%; 1 seat); Ind 662 (14.7%); LD 541 (12.0%; 1 seat); Lab 402 (8.9%); Grn 225 (5.0%)

Transfers (Quota = 1126)
Stage I II IV V VI VII
John Law 1163 1126 1126 1126 1126 1126
Murray Lyle 842 844 870 897 1379 1126
John Wilson 666 667 682 695
Colin Young 609 611 658 696 772 822
Ann Gaunt 541 547 654 830 883 940
Anne Chatt 402 405 438
Hilary Halley 225 230
Jock Stewart 53 54

Strathearn (3)

Anne Younger SNP 1210 25.2%
Ann Cowan C 1144 23.8%
Helen McDonald C 884 18.4%
Rhona Brock Ind 638 13.3%
Russell Auld LD 635 13.2%
Colin Crabbie Ind 295 6.1%

Consolidated results:— C 2028 (42.2%; 2 seats); SNP 1210 (25.2%; 1 seat); Ind 933 (19.4%); LD 635 (13.2%)

Transfers (Quota = 1202)
Stage I II III IV V
Anne Younger 1210 1202 1202 1202 1202
Ann Cowan 1144 1144 1199 1328 1202
Helen McDonald 884 884 934 997 1094
Rhona Brock 638 639 722 984 996
Russell Auld 635 636 670
Colin Crabbie 295 295

Strathmore (4)

Dennis Melloy C 1764 24.9%
Lewis Simpson LD 1390 19.6%
Alan Grant SNP 1066 15.0%
Ian Miller SNP 1003 14.1%
Stan McMillan SNP 620 8.7%
Lorna Ferguson Lab 470 6.6%
Michael Gallagher Ind 308 4.3%
Louise Ramsay Grn 285 4.0%
Hugh Anderson Ind 190 2.7%

Consolidated results:— SNP 2689 (37.9%; 2 seats); C 1764 (24.9%; 1 seat); LD 1390 (19.6%; 1 seat); Ind 498 (7.0%); Lab 470 (6.6%); Grn 285 (4.0%)

Transfers (Quota = 1420)
Stage I II III IV V VI VII
Dennis Melloy 1764 1420 1420 1420 1420 1420 1420
Lewis Simpson 1390 1444 1420 1420 1420 1420 1420
Alan Grant 1066 1086 1087 1103 1147 1262 1364
Ian Miller 1003 1029 1030 1038 1090 1116 1164
Stan McMillan 620 627 633 653 675 697 743
Lorna Ferguson 470 483 485 505 553 606
Michael Gallagher 308 333 334 400 449
Louise Ramsay 285 317 320 336
Hugh Anderson 190 223 226

Strathtay (3)

Barbara Vaughan C 1400 32.7%
John Kellas SNP 1398 32.6%
Alan Livingstone LD 747 17.4%
Alasdair Wylie SNP 742 17.3%

Consolidated results:— SNP 2140 (49.9%; 2 seats); C 1400 (32.7%; 1 seat); LD 747 (17.4%)

Transfers (Quota = 1072)
Stage I II III
Barbara Vaughan 1400 1072 1072
John Kellas 1398 1398 1072
Alan Livingstone 747 891 930
Alasdair Wylie 742 782 1019

Back to the 2007 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict