Home > 2007 > GatesheadA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2007

Gateshead

Other results for Gateshead: 2002 2003 2004 2006 2008 2010 2011 2012 2014 2015 2016

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Gateshead 2007

Party Votes Percent Seats
Labour 24689 46.0% 15
Liberal Democrat 19098 35.6% 8
Conservative 4863 9.1% 0
British National Party 2701 5.0% 0
Liberal Party 1371 2.6% 0
Independent 805 1.5% 0
UK Independence Party 194 0.4% 0

Birtley

Neil Weatherley Lab 1213 54.4%
Betty Gallon Lib 814 36.5%
Andrea Gatiss C 203 9.1%

Blaydon (2)

Malcolm Brain Lab 1338 58.6%
Stephen Ronchetti Lab 1047
Mark Gardner LD 764 33.5%
Colin Ball LD 543
Trevor Murray C 182 8.0%

Bridges

Bob Goldsworthy Lab 888 53.9%
Peter Andras LD 352 21.4%
George Johnson BNP 213 12.9%
Ada Callanan C 193 11.7%

Chopwell and Rowlands Gill

Michael McNestry Lab 1716 58.1%
Raymond Callender LD 800 27.1%
Maureen Moor C 269 9.1%
Kenneth Hutton BNP 171 5.8%

Chowdene

Keith Wood Lab 1523 55.2%
Daniel Duggan C 578 21.0%
Glenys Goodwill LD 425 15.4%
Terrence Jopling BNP 231 8.4%

Crawcrook and Greenside

Derek Anderson LD 1598 56.4%
Helen Hughes Lab 1084 38.3%
Leonard Davidson C 151 5.3%

Deckham

Bernadette Oliphant Lab 1150 55.0%
Daniel Carr LD 398 19.0%
Allan Davidson C 277 13.3%
Kevin Scott BNP 265 12.7%

Dunston and Teams

Maureen Clelland Lab 940 54.4%
Michael Ruddy LD 357 20.7%
Andrew Swaddle BNP 252 14.6%
Margaret Bell C 179 10.4%

Dunston Hill and Whickham East

Yvonne McNicol LD 1603 53.1%
Gary Haley Lab 1082 35.8%
John Callanan C 171 5.7%
Saira Munro BNP 165 5.5%

Felling

Paul McNally Lab 1149 61.8%
David Lucas LD 316 17.0%
Keith McFarlane BNP 205 11.0%
Steve Wraith C 189 10.2%

High Fell

Malcolm Graham Lab 1100 59.4%
Ann McCarthy LD 250 13.5%
Jim Batty UKIP 194 10.5%
June Murray C 157 8.5%
Ronald Fairlamb BNP 151 8.2%

Lamesley

Christine Bradley Lab 1183 48.5%
Diane Miller Lib 557 22.8%
Brian Weatherburn Ind 461 18.9%
Sheila Everatt C 237 9.7%

Lobley Hill and Bensham

Frank Donovan Lab 1222 44.1%
Susan Craig LD 1169 42.2%
George Bainbridge BNP 260 9.4%
Hazel Anderson C 121 4.4%

Low Fell

Ron Beadle LD 1647 54.5%
Les Milne Lab 700 23.2%
Bob Avery Ind 344 11.4%
Paul Sterling C 331 11.0%

Pelaw and Heworth

Doreen Boyes LD 1142 50.8%
Iain Derrick Lab 900 40.0%
Edward McFarlane BNP 207 9.2%

Ryton, Crookhill and Stella

Norman Callender LD 1680 61.2%
Joyce Harris Lab 761 27.7%
Antoinette Sterling C 168 6.1%
Medina Gilham BNP 134 4.9%

Saltwell

Mick Henry Lab 1193 60.2%
Norman Spours LD 384 19.4%
Edward Bohill C 234 11.8%
Jacqueline Swaddle BNP 172 8.7%

Wardley and Leam Lane

Stuart Green Lab 1362 59.8%
John Diston LD 655 28.8%
Adrian Anderson C 259 11.4%

Whickham North

Christopher Ord LD 1484 56.5%
Elaine Dobson Lab 854 32.5%
Elaine Robertson C 288 11.0%

Whickham South and Sunniside

Jonathan Wallace LD 2043 69.5%
Peter de Vere Lab 570 19.4%
John Robertson C 327 11.1%

Windy Nook and Whitehills

Jim Turnbull Lab 1556 61.9%
Susan Walker LD 490 19.5%
Michael Cassidy BNP 275 10.9%
Eric Young C 194 7.7%

Winlaton and High Spen

Brenda Osborne LD 1541 53.1%
Brenda Clelland Lab 1205 41.5%
Karl Gatiss C 155 5.3%

Back to the 2007 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict