Home > 2008 > Barrow-in-FurnessA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2008

Barrow-in-Furness

Whole council up for election on new ward boundaries.

PPF = People's Party (Furness)

Other results for Barrow-in-Furness: 2002 2003 2004 2006 2007 2010 2011 2015
Results for Cumbria county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Barrow-in-Furness 2008

Party Votes Percent Seats
Conservative 6439 37.0% 17
Labour 4981 28.6% 8
Independent 3790 21.8% 6
Liberal Democrat 1173 6.7% 1
People's Party (Furness) 856 4.9% 4
British National Party 185 1.1% 0

Barrow Island

Eric Wood Ind 381 80.9%
Trevor Biggins Lab 90 19.1%

Central (2)

Mary Irwin Lab 232 36.7%
Rosemarie Hamezeian PPF 224 35.4%
Norman Hill Ind 176 27.8%
Margaret Thomson Lab 174
Sarah Martinez PPF 158

Dalton North (3)

Jill Heath C 870 49.8%
Kath Unwin C 812
Bill Bleasdale C 730
Denis Bell Lab 502 28.7%
Jayne Phizacklea Lab 432
Dermot O'Connor Lab 386
Lynn Murray LD 376 21.5%

Dalton South (3)

Timothy Bell C 689 34.2%
Dorothy James C 623
John Millar Ind 577 28.7%
David Gill C 576
Frank Murray LD 377 18.7%
Wendy Maddox Lab 369 18.3%
Barry Doughty Lab 347
Graham Chester Lab 329

Hawcoat (3)

Michael Stephenson Ind 922 46.3%
Dave Roberts C 779 39.1%
Jack Richardson C 720
Chloe Lancaster Ind 719
Bill Joughin C 705
Rebecca Melling Lab 290 14.6%

Hindpool (3)

David Pidduck Lab 445 55.3%
Michelle Roberts Lab 441
Phil Murray C 359 44.7%
Kenneth Beeres Lab 335

Newbarns (3)

Dorothy Dawes C 609 42.9%
Colin Liversedge C 516
Philip Solloway Ind 511 36.0%
Bob Maltman C 486
Charles Elliott Lab 299 21.1%
Lorraine Biggins Lab 243
Allison Johnston Lab 216

Ormsgill (3)

Jim Hamezeian PPF 632 36.1%
Sheila Begley PPF 407
William McEwan PPF 407
Stephen Forbes Lab 360 20.5%
Alison Giles C 341 19.5%
Stephen Groundwater Lab 295
Ernest Wilson Lab 280
Margie Arts Ind 235 13.4%
James Tongue Ind 226
Mike Ashburner BNP 185 10.6%
Eion McPoland BNP 136

Parkside (3)

Jim Jefferson Ind 495 29.3%
Lisa Hammond Ind 476
Dominic McCavish LD 420 24.9%
David McCormick Lab 403 23.9%
Marie Derbyshire Lab 390
Tricia Kegg Lab 375
Linda Last C 371 22.0%
Tina Macur C 300
Shirley Richardson C 299

Risedale (3)

Des English C 461 51.9%
Jean Waiting Lab 427 48.1%
Jeffrey Garnett Lab 395
Debra Seward Lab 387

Roosecote (3)

Ray Guselli C 805 50.7%
Ken Williams C 761
Rory McClure C 743
Wayne Butler Ind 493 31.0%
Kenneth Thomson Lab 290 18.3%
Lovinia Williams Lab 241

Walney North (3)

Des Barlow Lab 746 59.0%
Anita Husband Lab 680
Anthony Callister Lab 614
Steve Smart C 518 41.0%
Shahnaz Asghar C 436
Mike Macur C 424

Walney South (3)

David Marcus C 637 54.7%
Ollie Flitcroft C 594
Alan Pemberton C 592
Colin Thomson Lab 528 45.3%
John Murphy Lab 525
Robert Pointer Lab 506

Back to the 2008 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict