Home > 2008 > Basingstoke and DeaneA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2008

Basingstoke and Deane

Whole council up for election on new ward boundaries.

Other results for Basingstoke and Deane: 2002 2003 2004 2006 2007 2010 2011 2012 2014 2015 2016 2018
Results for Hampshire county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Basingstoke and Deane 2008

Party Votes Percent Seats
Conservative 24631 53.7% 35
Liberal Democrat 12395 27.0% 14
Labour 6737 14.7% 9
Independent 2037 4.4% 2
Green Party 86 0.2% 0

Basing (3)

Sven Godesden C 1962 60.0%
Stephen Marks C 1821
Onnalee Cubitt C 1725
Alan Read LD 1161 35.5%
Patricia Read LD 1042
Anna Archibald LD 928
Julie Johnson Lab 149 4.6%

Baughurst and Tadley North (2)

Michael Bound LD 953 48.5%
Graham Round C 887 45.1%
Warwick Lovegrove LD 864
David Carr Lab 126 6.4%

Bramley and Sherfield (2)

Rhydian Vaughan C 1091 76.1%
Ranil Jayawardena C 1063
Elaine Cameron LD 230 16.0%
Janice Spalding LD 189
Faye Jones Lab 113 7.9%

Brighton Hill North (2)

Sheila Rowland LD 689 63.2%
Brian Gurden LD 675
Roy Hall-Lacy C 285 26.1%
Zoe Wheddon C 259
Criss Connor Lab 117 10.7%
Colin Regan Lab 116

Brighton Hill South (2)

Kevin Harkness LD 578 50.0%
John Barnes LD 524
John Holley C 390 33.8%
Matt Wheddon C 362
Elizabeth Regan Lab 187 16.2%
Steve Rothman Lab 143

Brookvale and Kings Furlong (2)

Doris Jones LD 834 65.1%
John Shaw LD 818
Darcy Jones C 306 23.9%
John Loveys Jervoise C 267
Pauline Courtenay Lab 142 11.1%
Philip Courtenay Lab 130

Buckskin (2)

Stephen Reid C 680 53.6%
Robert Taylor C 678
Tony Jones Lab 437 34.4%
Gill Gleeson Lab 429
Eric Jones LD 152 12.0%

Burghclere, Highclere and St Mary Bourne (2)

James Lewin C 1452 78.0%
Horace Mitchell C 1370
Pauleen Malone LD 295 15.8%
Anthony Davies LD 285
Romilla Arber Lab 115 6.2%

Chineham (3)

Elaine Still C 1212 43.9%
Martin Biermann Ind 1129 40.9%
John Downes C 1013
Hayley Eachus C 878
Liam Elvish LD 271 9.8%
Sheena Grassi LD 170
Eddie Davey Lab 151 5.5%

East Woodhay

Clive Sanders C 770 85.7%
Lucy Sloane Williams LD 128 14.3%

Eastrop (2)

Stuart Parker LD 660 57.2%
Gavin James LD 542
Ronald Collins C 280 24.3%
Rebecca Downes C 271
Phil Howe Lab 128 11.1%
Eileen Cavanagh Lab 122
Matthew Pinto Grn 86 7.5%

Grove (2)

Ronald Hussey LD 1187 63.2%
Stephen Day LD 1045
Stephen McConnell C 602 32.0%
Nalin Jayawardena C 546
Hema Krishan Lab 90 4.8%
David Potter Lab 80

Hatch Warren and Beggarwood (3)

Dan Putty C 1291 70.4%
Philip Heath C 1254
Harold Robinson C 1245
Ruth Day LD 354 19.3%
Josephine Amesbury LD 237
Thomas Mitchell LD 235
Dawn Watts Lab 189 10.3%
Mike Stockwell Lab 123
Upali Wickremeratne Lab 113

Kempshott (3)

Anne Court C 1683 75.3%
Rita Burgess C 1586
Christine Heath C 1560
Richard Davey Lab 278 12.4%
Eleanor Gurden LD 273 12.2%
Sheila Lock LD 257
Alan Simpson LD 253
Walter McCormick Lab 251
Nigel Wooldridge Lab 197

Kingsclere (2)

Cathy Osselton C 1288 76.7%
Kan Rhatigan C 1134
Roger Ward LD 206 12.3%
Jim Gibb Lab 186 11.1%
Jean Watts LD 153

Norden (3)

Paul Harvey Lab 1005 55.9%
George Hood Lab 997
Laura James Lab 990
Keith Brant C 548 30.5%
Jim Holder C 522
Nigel McNair Scott C 510
Janet Renwick LD 244 13.6%
Jade Doswell LD 225
Alastair Archibald LD 213

Oakley and North Waltham (3)

Diane Taylor C 1299 74.1%
Cecilia Morrison C 1284
Andrew Finney C 1119
John Burbidge-King LD 366 20.9%
Robert Cooper LD 241
Caroline Statham LD 203
David Cavanagh Lab 88 5.0%
Roger Bailey Lab 80

Overton, Laverstoke and Steventon (2)

Paula Baker LD 924 39.0%
Ian Tilbury Ind 908 38.3%
Marion Jones C 442 18.6%
Clare Coffey C 398
Jacky Lessware LD 301
Rick Dady Lab 98 4.1%

Pamber and Silchester (2)

Keith Chapman C 1285 70.2%
Marilyn Tucker C 1091
Marina Barnett LD 339 18.5%
Terry Price Lab 206 11.3%

Popley East (2)

Mary Brian Lab 546 59.3%
Andy McCormick Lab 535
Hugo Cubitt C 254 27.6%
Gordon Pirie C 217
Cynthia Oliver LD 120 13.0%
Stephen Whitechurch LD 110

Popley West (2)

Jane Frankum Lab 386 53.8%
Paul Frankum Lab 345
Paul Miller C 250 34.9%
Christopher Aldous C 232
Peter Harris LD 81 11.3%
Roger Barnard LD 75

Rooksdown

Karen Cherrett C 261 65.6%
Michael Berwick-Gooding LD 114 28.6%
Stan Parry Lab 23 5.8%

Sherborne St John

John Leek C 652 79.1%
John Wall LD 114 13.8%
Tony Frankum Lab 58 7.0%

South Ham (3)

Gerry Traynor Lab 1056 44.1%
Richard Court C 1023 42.7%
Sean Keating Lab 941
Lee Jones C 913
Roger Gardiner C 911
Gary Watts Lab 869
Kevin Oxlade LD 318 13.3%
Madeline Hussey LD 249
Benjamin Heley LD 225

Tadley Central

Stephen West C 528 54.3%
Jo Slimin LD 414 42.5%
Ray Curry Lab 31 3.2%

Tadley South (2)

David Leeks C 1048 66.1%
Rob Musson C 928
Ian Hankinson LD 371 23.4%
Susan Dady Lab 167 10.5%

Upton Grey and The Candovers

Mark Ruffell C 919 91.5%
Ronald Rowe Lab 85 8.5%

Whitchurch (2)

Eric Dunlop LD 922 52.1%
Keith Watts LD 862
Bill Judge C 846 47.9%
Therese Coffey C 779

Winklebury (2)

Rob Golding C 1097 61.8%
Robert Donnell C 1070
Angie Freeman Lab 580 32.7%
Lea Jeff Lab 572
Richard Whitechurch LD 97 5.5%
Obi Nwasike LD 87

Back to the 2008 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict