Home > 2008 > CalderdaleA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2008

Calderdale

EDP = English Democrats Party

Other results for Calderdale: 2002 2003 2004 2006 2007 2010 2011 2012 2014 2015 2016

Map of the resultsExport spreadsheet

Full Calderdale results 1973-2012, kindly donated by "hullenedge".


Consolidated results — Calderdale 2008

Party Votes Percent Seats
Conservative 19713 35.8% 8
Liberal Democrat 15312 27.8% 6
Labour 12111 22.0% 2
British National Party 4355 7.9% 1
English Democrats Party 1283 2.3% 0
Independent 1245 2.3% 0
Green Party 1014 1.8% 0

Brighouse

Howard Blagbrough C 1329 40.2%
Nick Yates LD 1250 37.8%
Ann Martin Lab 729 22.0%

Calder

Janet Battye LD 1188 32.1%
Janet Oosthuysen Lab 1135 30.7%
Beverley Carter C 890 24.1%
Ruby Berridge Grn 486 13.1%

Elland

Pat Allen LD 1203 44.0%
Christian Corkish C 800 29.3%
Stewart Brown Lab 312 11.4%
Mick Clarke EDP 262 9.6%
Susan Thomas Grn 156 5.7%

Greetland and Stainland

Keith Watson LD 1404 45.7%
John Ford C 958 31.2%
Pamela Fellows Lab 251 8.2%
Michael Hall BNP 229 7.5%
Mark Mullany Grn 170 5.5%
Johnathan Rogan EDP 59 1.9%

Hipperholme and Lightcliffe

Graham Hall C 2209 68.5%
Jim Souper LD 578 17.9%
Susan Press Lab 438 13.6%

Illingworth and Mixenden [BNP gain from Lab]

Tom Bates BNP 1323 38.3%
Judy Gannon Lab 1014 29.4%
Jon Shaw C 796 23.1%
Michael Elder LD 193 5.6%
Sean Loftus Ind 124 3.6%

Luddendenfoot

Christine Bampton-Smith LD 1301 41.4%
Sarah Jennings C 1016 32.3%
James Fearon Lab 513 16.3%
John Gregory BNP 316 10.0%

Northowram and Shelf

Graham Reason C 1745 49.0%
Gary Rae Lab 524 14.7%
Raymond Pearson Ind 387 10.9%
John Dowson EDP 343 9.6%
Chris Godridge BNP 322 9.0%
John Beacroft-Mitchell LD 240 6.7%

Ovenden

Danielle Coombs Lab 847 39.6%
Jane Shooter BNP 564 26.4%
John Hardy C 479 22.4%
Malcolm James LD 248 11.6%

Park [LD gain from Lab]

Ilyas Mohammad LD 1838 41.3%
Mohammed Najib Lab 1678 37.7%
Craig Stanton C 489 11.0%
Shakar Saghir Ind 442 9.9%

Rastrick

Ann McAllister C 1546 49.0%
George Richardson Lab 666 21.1%
David Stevenson EDP 516 16.4%
Philip Jeffery LD 425 13.5%

Ryburn

Geraldine Carter C 1667 54.2%
Ashley Evans LD 908 29.5%
Lesley Sleigh Lab 502 16.3%

Skircoat

Geoffrey Wainwright C 2132 54.0%
Pauline Nash LD 1305 33.1%
Marion Batten Lab 308 7.8%
Viv Smith Grn 202 5.1%

Sowerby Bridge

Amanda Byrne C 1252 42.6%
Dave Draycott Lab 864 29.4%
John Frederiksen LD 365 12.4%
Stuart Gill BNP 357 12.1%
Tom Mathieson EDP 103 3.5%

Todmorden [C gain from LD]

Ian Cooper C 1048 32.5%
Hilary Myers LD 912 28.3%
Steph Booth Lab 853 26.5%
Christian Jackson BNP 408 12.7%

Town

Megan Swift Lab 1055 39.5%
Chris Pillai C 649 24.3%
Anthony Bentley BNP 403 15.1%
Robert Reynolds Ind 292 10.9%
Brendan Stubbs LD 273 10.2%

Warley [LD gain from Ind]

Robert Pearson LD 1681 51.8%
Sally McCartney C 708 21.8%
Paul Wadsworth BNP 433 13.3%
Anne Collins Lab 422 13.0%

Back to the 2008 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict