Home > 2010 > HaveringA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews Book

Local Election Results 2010

Havering

CRM = Collier Row and Mawneys Residents Association
ElmPkRA = Elm Park Residents Association
HaRA = Havering Residents Association
HoRA = Hornchurch Residents Association
HWHPRA = Harold Wood Hill Park Residents Association
NatLib = National Liberal Party
Romford = Romford Residents Association
RWR = Rainham and Wennington Independent Residents Group
SHILRG = South Hornchurch Independent Local Residents Group
UCRA = Upminster and Cranham Residents Association

Other results for Havering: 2002 2006 2014

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Havering 2010

Party Votes Percent Seats
Conservative 46282 36.2% 33
Labour 24035 18.8% 5
UK Independence Party 9535 7.5% 0
Upminster and Cranham Residents Association 9031 7.1% 6
Hornchurch Residents Association 7715 6.0% 5
British National Party 4077 3.2% 0
Collier Row and Mawneys Residents Association 3618 2.8% 0
Romford Residents Association 3571 2.8% 0
Rainham and Wennington Independent Residents Group 3406 2.7% 3
Liberal Democrat 3329 2.6% 0
Harold Wood Hill Park Residents Association 3208 2.5% 1
Independent 2738 2.1% 0
Havering Residents Association 2334 1.8% 0
Green Party 1953 1.5% 0
South Hornchurch Independent Local Residents Group 1942 1.5% 1
Elm Park Residents Association 761 0.6% 0
National Liberal Party 291 0.2% 0

Brooklands (3)

Robert Benham C 3026 47.7%
Frederick Osborne C 2905
Henry Tebbutt C 2776
Eamonn Mahon Lab 1967 31.0%
Daniel Young Lab 1783
John Reid Lab 1748
Peter Davies LD 1346 21.2%
Madge Mulliner LD 1088
Karen Kruzycka LD 1063

Cranham (3)

Gillian Ford UCRA 4160 52.1%
June Alexander UCRA 4120
Clarence Barrett UCRA 3923
Jacqueline Long C 2202 27.6%
Pamela Freer C 2085
Terence Monk C 1993
John McKernan Lab 635 8.0%
Patrick Chalk Lab 625
Sunita Webb UKIP 482 6.0%
Diane Willis Lab 445
Peter Caton Grn 412 5.2%
Maureen Doman Ind 94 1.2%

Elm Park (3)

Malcolm Brace C 2375 32.5%
Barry Oddy C 2272
Jeremy Evans C 2213
Graham Carr Lab 1949 26.7%
Ian James Lab 1699
Susan Jiggens Lab 1639
Peter Clover BNP 977 13.4%
Anthony Easton BNP 861
Ronald Shipton ElmPkRA 761 10.4%
Kenneth Seager BNP 739
Craig Litwin UKIP 724 9.9%
Brian Long ElmPkRA 667
Terence Matthews ElmPkRA 597
Graham Littlechild NatLib 291 4.0%
Madelaine Marsden NatLib 250
Amanda Haines Grn 232 3.2%
Gerald Haines Grn 203

Emerson Park (3)

Roger Ramsey C 3851 51.6%
Steven Kelly C 3507
Paul Rochford C 3331
Julia Darvill Lab 1238 16.6%
Joan Kaye HaRA 1221 16.4%
Christopher Purnell Lab 1139
Neil Brindley Lab 1133
Irene Eagling HaRA 1094
John Glanville UKIP 1007 13.5%
Nina Willers HaRA 985
Nakkeeran Asaratanam Ind 146 2.0%
Ronald Lockhart Ind 130

Gooshays (3) [1 Lab gain from BNP]

Patrick Murray Lab 1869 28.5%
Dennis Bull C 1682 25.7%
Keith Wells C 1614
Jeffery Stafford Lab 1603
Ilaria Agostini Lab 1562
Marcus Llewellyn-Rothschild C 1551
Antony Steff BNP 1445 22.0%
Kelly Steff BNP 1346
Bryan Woolerton UKIP 944 14.4%
Graham Dickinson-Smith HWHPRA 616 9.4%
Lucia Wise HWHPRA 509
Jonathon Holt HWHPRA 390

Hacton (3)

Raymond Morgon HoRA 3227 42.8%
Barbara Matthews HoRA 3172
Louis Dodin HoRA 3080
Patricia Baumber C 2165 28.7%
Christine McKenzie C 1985
Ruth Edes C 1857
Edward Baglin Lab 887 11.8%
Allen Roach Lab 801
Kathleen Vann Lab 768
Anthony Whitenstall UKIP 750 10.0%
David Beesley Grn 342 4.5%
Sally Logan Ind 161 2.1%
Joan Morrison Ind 109
Jade Jackson Ind 98

Harold Wood (3) [1 HWHPRA gain from LD]

Brian Eagling HWHPRA 2133 29.3%
Lesley Kelly C 1958 26.9%
Pamela Light C 1868
Darren Wise HWHPRA 1848
Julia Rogers HWHPRA 1819
John Clark C 1738
Jonathan Coles LD 1347 18.5%
Pamela Coles LD 1330
Ian Sanderson LD 1074
Ken Clark Lab 962 13.2%
Ben Hetchin Lab 848
Sean Willis Lab 812
Lawrence Webb UKIP 762 10.5%
Cyril Doman Ind 117 1.6%
Cynthia Shellito Ind 62

Havering Park (3) [1 C gain from CRM]

Billy Taylor C 2910 46.1%
Sandra Binion C 2889
Geoffrey Starns C 2849
Andrew Mann CRM 1814 28.8%
Denis Stevens CRM 1451
Kevin Tonks CRM 1373
Peter McInerney Lab 853 13.5%
John McCole Lab 806
Irene Stacey Lab 769
Edward Martin UKIP 729 11.6%

Heaton (3) [2 Lab gains from C]

Keith Darvill Lab 1823 32.2%
Denis O'Flynn Lab 1739
Paul McGeary Lab 1696
Christine Fox C 1614 28.5%
Patricia Clark C 1566
Christopher Ryan C 1521
Michael Braun BNP 954 16.9%
William Whelpley BNP 945
Ian de Wulverton UKIP 810 14.3%
Mark Kettley HWHPRA 459 8.1%
Anne Myatt HWHPRA 363
Peter Willers HWHPRA 306

Hylands (3)

Georgina Galpin C 3102 39.1%
Peter Gardner C 2815
Damian White C 2661
Jeremy Wilkes HoRA 2094 26.4%
Raymond Coomer HoRA 1994
Paul Wilson HoRA 1879
Sarah Alison Lab 1326 16.7%
Herbert White Lab 1141
Michael Agunbiade Lab 1005
Terry Murray UKIP 967 12.2%
David Voak Grn 437 5.5%

Mawneys (3)

Linda Trew C 2962 42.7%
Melvin Wallace C 2801
Osman Dervish C 2778
Derek Price CRM 1804 26.0%
Karen Price CRM 1718
Joseph Webster CRM 1585
Susan Maker Lab 1462 21.1%
Daniel Nichols Lab 1412
Jeffrey Porter Lab 1316
Raymond Underwood BNP 701 10.1%

Pettits (3)

Michael Armstrong C 3707 52.4%
Edward Eden C 3572
Robby Misir C 3032
Peter Goldsmith Romford 2398 33.9%
Ian Wilkes Romford 2395
Philip Wailing Romford 2045
Siobhan McGeary Lab 963 13.6%
Sean Rogers Lab 916
Ben Kilpatrick (Linus) Lab 890

Rainham and Wennington (3)

Jeffrey Tucker RWR 3406 43.7%
Mark Logan RWR 1779
David Durant RWR 1707
Anthony Ellis Lab 1621 20.8%
Coral Jeffery Ind 1599 20.5%
Sharon Edwards C 1166 15.0%
Paul Cockling C 1105
Mark Stewart Ind 1075
Martin Earley Lab 1042
Michael Hitchin Lab 1008
Matthew Walsh C 903

Romford Town (3)

Andrew Curtin C 3198 53.5%
Wendy Brice-Thompson C 3186
Frederick Thompson C 2993
James Maker Lab 1612 26.9%
Pervez Badruddin Lab 1564
Olajide Omotayo Lab 1518
Duncan MacPherson Romford 1173 19.6%
Julie Porter Romford 1149
Edward McKiernan Romford 1123

St Andrew's (3)

Garry Pain C 2397 30.4%
John Mylod HoRA 2394 30.4%
John Wood HoRA 2370
Robert Perry C 2342
Michael Winter HoRA 2264
Gloria Passannante C 1977
Georgina Carr Lab 1088 13.8%
Graham Bramley Lab 1032
Janet Davis Lab 997
Gregory Mangham UKIP 881 11.2%
Peter Spence LD 636 8.1%
Geoffrey Coles LD 609
Keith Taffs LD 493
Danuta Gorzynska-Hart Grn 357 4.5%
Leonard Swallow Ind 122 1.5%
Frederick Jerrett Ind 119

South Hornchurch (3)

Rebbecca Bennett C 1947 27.9%
Michael-Deon Burton SHILRG 1942 27.8%
Denis Breading Lab 1746 25.0%
Daniel Hatch C 1659
Keith Roberts SHILRG 1651
Stephen Jaques Lab 1596
Bryan Vincent Lab 1540
Vidyotama Persaud C 1483
Graham Williamson SHILRG 1453
James Fellowes UKIP 892 12.8%
Wendy Buck Ind 449 6.4%

Squirrel's Heath (3)

Lynden Thorpe C 4081 62.9%
Eric Munday C 4021
Michael White C 3699
Anne-Marie Ducker Lab 1292 19.9%
Craig Bourne Lab 1241
John Shrimpton HaRA 1113 17.2%
Ann Webster HaRA 1112
Olanipekun Fayokun Lab 1101
Colin Maston HaRA 1046

Upminster (3)

Ronald Ower UCRA 4871 58.3%
Linda Hawthorn UCRA 4839
Linda van den Hende UCRA 4603
Catherine Bull C 1939 23.2%
Alan Bruniges C 1639
Alexander McKenzie C 1378
Simon Darvill Lab 742 8.9%
Thomas Mulcahy UKIP 587 7.0%
Rachel Harris Lab 531
Margaret Lindsay Lab 531
Melanie Collins Grn 173 2.1%
Philip Butler Grn 71
Ian Pirie Grn 65
Ena Risby Ind 50 0.6%

Back to the 2010 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2017.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).
All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 1998.

Valid XHTML 1.0 Strict