Home > 2010 > North East LincolnshireA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2010

North East Lincolnshire

One-third of council up for election.

Other results for North East Lincolnshire: 2003 2004 2006 2007 2008 2011 2012 2014 2015 2016 2018

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — North East Lincolnshire 2010

Party Votes Percent Seats
Conservative 21648 32.2% 5
Labour 18921 28.1% 7
Liberal Democrat 17905 26.6% 3
UK Independence Party 6105 9.1% 0
Independent 2423 3.6% 0
British National Party 300 0.4% 0

Croft Baker [Lab gain from LD]

Matthew Brown Lab 1853 36.4%
Bob Callison C 1521 29.9%
Colin Eastwell LD 1198 23.6%
Benjamin Parkes UKIP 410 8.1%
George Georgiou Ind 105 2.1%

East Marsh

Stephen Beasant LD 1337 42.6%
Joan Henderson Lab 1005 32.1%
Phill Dumbrell C 472 15.1%
Nigel Wright UKIP 321 10.2%

Freshney

Peggy Elliott Lab 1542 35.8%
Barry Meadows LD 1277 29.6%
Andy Whitworth C 1119 26.0%
Paul Wood UKIP 369 8.6%

Haverstoe

Margaret Cracknell C 2728 47.0%
Simon Hudson LD 1415 24.4%
Rhys Harrison Lab 1228 21.2%
Rebecca Wright UKIP 428 7.4%

Heneage [Lab gain from LD]

Karl Wilson Lab 1357 31.4%
Stephen Kibble LD 1212 28.1%
Ann Furneaux C 1175 27.2%
Nicholas Pettigrew UKIP 575 13.3%

Humberston and New Waltham

John Colebrook C 2317 38.7%
Bob Reynolds LD 1852 30.9%
Matthew Barrow Lab 1138 19.0%
Rachael Sullivan UKIP 494 8.3%
Grahame Williams Ind 183 3.1%

Immingham [Lab gain from C]

David Bolton Lab 1574 31.0%
Karen Swinburn C 1537 30.3%
Willie Weir Ind 783 15.4%
Debbie Hill LD 629 12.4%
Nicholas Smith UKIP 350 6.9%
Victor Banks Ind 197 3.9%

Park

Christina Fell LD 1832 33.1%
Euan Hunter C 1794 32.4%
Ray Sutton Lab 1413 25.6%
John Stockton UKIP 491 8.9%

Scartho

David Hornby C 1956 37.5%
Sally Dixon LD 1419 27.2%
Marian Jervis Lab 1158 22.2%
Paul Gibson UKIP 430 8.2%
Alex Baxter Ind 258 4.9%

Sidney Sussex [Lab gain from LD]

Alexander Wallace Lab 1656 38.4%
Malcolm Morland LD 1165 27.0%
David Hasthorpe C 1040 24.1%
Karl Simmons UKIP 447 10.4%

South [Lab gain from LD]

Jane Bramley Lab 1432 38.4%
Douglas Pickett LD 1128 30.2%
Richard Keighley C 719 19.3%
Susan Windley UKIP 454 12.2%

Waltham

Ian Colquhoun C 1873 48.6%
Paul Barton LD 823 21.3%
Brian Thirtle Lab 806 20.9%
Scott Owen UKIP 355 9.2%

West Marsh [Lab gain from Ind]

Ian Lindley Lab 669 28.9%
Keith Watkin Ind 534 23.1%
Diane Waterman LD 486 21.0%
Harry Hall C 393 17.0%
Philip Wilson UKIP 234 10.1%

Wolds

Peter Mills C 1929 48.3%
Jack Connor Lab 833 20.9%
Gordon Smith LD 805 20.2%
Thomas Haxby UKIP 427 10.7%

Yarborough

Anne Darby LD 1327 28.6%
Michael Taylor Lab 1257 27.1%
Kath Norton C 1075 23.2%
Jim Tattersdale Ind 363 7.8%
James Cairns UKIP 320 6.9%
Steve Fyfe BNP 300 6.5%

Back to the 2010 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict