Home > 2010 > South LakelandA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2010

South Lakeland

One-third of council up for election. No elections this year in Arnside and Beetham, Broughton, Burneside, Burton and Holme, Cartmel and Grange West, Coniston and Crake Valley, Crooklands, Grange North, Grange South, Hawkshead, Holker, Levens, Low Furness, Lyth Valley, Milnthorpe, Staveley-in-Westmorland, the Ulverston wards, Whinfell or the Windermere wards. The election in Staveley-in-Cartmel this year was a by-election.

Other results for South Lakeland: 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2011 2012 2014 2015 2016 2018
Results for Cumbria county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — South Lakeland 2010

Party Votes Percent Seats
Liberal Democrat 15867 60.1% 16
Conservative 8586 32.5% 2
Labour 1736 6.6% 0
Green Party 203 0.8% 0

Ambleside and Grasmere

David Vatcher LD 1531 61.7%
Alan Clarke C 826 33.3%
Kathy Cross Lab 123 5.0%

Kendal Castle

Sonia Lawson LD 786 68.6%
James Alexander C 359 31.4%

Kendal Far Cross

Clive Graham LD 685 60.4%
Colin Bell C 321 28.3%
Kieran Roberts Lab 129 11.4%

Kendal Fell

Brendan Jameson LD 855 75.3%
Marilyn Molloy Lab 280 24.7%

Kendal Heron Hill

Andy Shine LD 883 72.6%
David Perry C 334 27.4%

Kendal Highgate

Philip Dixon LD 723 65.1%
Deborah Huck C 250 22.5%
Allan Ring Lab 138 12.4%

Kendal Kirkland

Julie Dawson LD 611 60.1%
Emma Hine C 208 20.5%
Tony Rothwell Lab 198 19.5%

Kendal Mintsfeet

David Evans LD 873 71.8%
Lyndsay Slater C 343 28.2%

Kendal Nether

Clare Feeney-Johnson LD 863 69.2%
Stephen Chambers C 297 23.8%
Charles Haigh Lab 87 7.0%

Kendal Oxenholme and Natland

Brenda Gray LD 702 54.0%
Alan Bobbett C 546 42.0%
Rae Cross Lab 51 3.9%

Kendal Parks

Jonathan Brook LD 787 65.1%
Dan Ross C 320 26.5%
Lois Sparling Lab 101 8.4%

Kendal Romney

Graham Vincent LD 775 62.9%
Pam Flitcroft C 336 27.3%
Penelope Henderson Lab 121 9.8%

Kendal Stonecross

Sylvia Emmott LD 850 65.2%
Nigel Byrom C 381 29.2%
Ian Law Lab 72 5.5%

Kendal Strickland

Stephen Coleman LD 738 65.2%
Derrick Wade C 279 24.6%
John Batteson Lab 115 10.2%

Kendal Underley

Rob Boden LD 709 60.3%
Karen Dawson C 291 24.8%
Paul Braithwaite Lab 175 14.9%

Mid Furness [C gain from LD]

Caroline Airey C 1132 48.8%
Jane Carson LD 986 42.5%
Jo-Anna Duncalf Grn 203 8.7%

Sedbergh and Kirkby Lonsdale

Ian McPherson LD 1962 51.6%
Anne Fenwick C 1691 44.5%
Derek Longmire Lab 146 3.8%

Staveley-in-Cartmel [By-election]

Ted Walsh C 672 55.1%
Sue Sanderson LD 548 44.9%

Back to the 2010 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict