Home > 2010 > BarnetA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2010

Barnet

RABarnet = Residents Association of Barnet

Other results for Barnet: 2002 2006 2014

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Barnet 2010

Party Votes Percent Seats
Conservative 62285 40.8% 39
Labour 46102 30.2% 21
Liberal Democrat 29911 19.6% 3
Green Party 9469 6.2% 0
Residents Association of Barnet 3454 2.3% 0
Independent 938 0.6% 0
British National Party 364 0.2% 0

Brunswick Park (3)

Andreas Tambourides C 3496 47.7%
Lisa Rutter C 3353
Lynne Hillan C 3307
Marianne Haylett Lab 1994 27.2%
Lawrence Williams Lab 1937
Clement Magoba Lab 1758
Charles Wicksteed LD 1289 17.6%
Eileen Umbo LD 1217
Gabrielle Wong LD 1066
Ashley Bond Grn 548 7.5%
Murat Gurses Grn 431
Howard Javes Grn 409

Burnt Oak (3)

Claire Farrier Lab 3541 61.6%
Alex Brodkin Lab 3519
Charlie O'Macauley Lab 3230
Keith Dyall C 1315 22.9%
Pat Sparrow C 1241
Michael Martin C 1179
Karen Hatchett LD 890 15.5%
Michael Roberts LD 780
Henryk Feszczur LD 760

Childs Hill (3)

Jack Cohen LD 2596 37.4%
Monroe Palmer LD 2519
Susette Palmer LD 2404
John Gearson C 2285 32.9%
Robert Curtis C 2258
Jill Summers C 2177
Sonia Bryant Lab 1603 23.1%
Alon Or-Bach Lab 1296
Ade Oyenuga Lab 1258
Christine Antoniou Grn 456 6.6%
Jenifer Millstone Grn 369
Victor Schonfeld Grn 352

Colindale (3)

Geoff Johnson Lab 3259 55.6%
Gill Sargeant Lab 2836
Zakia Zubairi Lab 2711
Brian Mann C 1175 20.0%
William Nicholson C 1175
Danny Estermann LD 1095 18.7%
Sirous Esfandyari-Moghaddam C 1019
Philip Reynolds LD 898
Sabriye Warsame LD 764
Zain Sardar Grn 337 5.7%
Daniel Graham Grn 306
Charlene Concepcion Grn 276

Coppetts (3) [1 Lab gain from C]

Barry Rawlings Lab 2576 36.5%
Kate Salinger C 2493 35.3%
Pauline Coakley Webb Lab 2471
Kathy Levine Lab 2373
Mukesh Depala C 2288
Nicky Wolfe C 2144
Neil Ferguson LD 1316 18.6%
Anthony Spitzel LD 1156
Elizabeth Wardle LD 1016
Edward Bunting Grn 681 9.6%
David Gutmann Grn 448
Elestren Oldfield Grn 378

East Barnet (3)

Joanna Tambourides C 2882 36.1%
Barry Evangeli C 2818
Robert Rams C 2813
Robert Persad Lab 1675 21.0%
Andreas Ioannidis Lab 1557
Tusha Chakraborti Lab 1547
Roger Aitken LD 1347 16.9%
John Dix RABarnet 1264 15.8%
Denis Robb RABarnet 1233
Sandra Lea RABarnet 1158
Stephen Barber LD 1155
Dennis Bird LD 1105
Kate Tansley Grn 451 5.6%
Christopher Kondic Grn 397
Stephen Curry BNP 364 4.6%

East Finchley (3)

Alison Moore Lab 3315 43.1%
Andrew McNeil Lab 2931
Colin Rogers Lab 2868
Kit Friend C 1994 25.9%
John Scott C 1855
Joyce Arram LD 1735 22.5%
Aarti Bhanderi-Shah C 1723
Gerald Darrer LD 1397
Micky Watkins LD 1237
Noel Lynch Grn 652 8.5%
Stephen Norman Grn 588
Andrew Newby Grn 477

Edgware (3)

Darrell Yawitch C 3917 48.7%
Helena Hart C 3784
Joan Scannell C 3673
John Johnston Lab 2152 26.7%
Parmodh Sharma Lab 1718
Nagus Narenthira Lab 1686
Eli Abeles LD 1044 13.0%
Aliza Abeles LD 988
Sheila Gottsche LD 750
Linda Edwards RABarnet 627 7.8%
Romola de Souza Grn 311 3.9%
Aharon Hasin Grn 197
Jane Lithgow Grn 190

Finchley Church End (3)

Eva Greenspan C 3833 52.1%
Daniel Thomas C 3403
Graham Old C 3340
Oliver Segal Lab 1696 23.1%
Mary McGuirk Lab 1652
Arjun Mittra Lab 1515
Malcolm Davis LD 1040 14.1%
Diana Darrer LD 952
Sheila Yarwood LD 771
Paul Dunn Grn 441 6.0%
Estelle Phillips RABarnet 341 4.6%
Donald Lyven Grn 336
Roger Enskat RABarnet 324
Brian Ross RABarnet 321
Andrew Shirlaw Grn 283

Garden Suburb (3)

John Marshall C 4243 53.9%
Andrew Harper C 4204
Daniel Seal C 3976
Naomi Byrne LD 1525 19.4%
Janet Solomons Lab 1339 17.0%
Peter Lushier LD 1259
Tony Boulton Lab 1216
Cordy McNeil Lab 1116
Simon Motz LD 1100
Ivor Jaswon Grn 761 9.7%

Golders Green (3)

Dean Cohen C 3259 52.1%
Melvin Cohen C 3051
Reuben Thompstone C 2516
David Robinson Lab 1451 23.2%
Paul Levine Lab 1446
Margot Robinson Lab 1354
Ruth Cohen LD 885 14.1%
Weng Ang LD 857
Honora Morrissey LD 703
Dorothy Badrick RABarnet 408 6.5%
Eunice Oyeyele RABarnet 284
Michelle Lynch Grn 257 4.1%
Dolores Incenzo Grn 241
Andrew Saffrey Grn 231

Hale (3)

Thomas Davey C 3384 41.4%
Brian Gordon C 3380
Hugh Rayner C 3174
Eileen Doyle Lab 2706 33.1%
Daniel Elton Lab 2274
Hayes Rees Lab 1989
James Creighton LD 1279 15.7%
Michael Goodman LD 1238
Geoffrey Jacobs LD 1008
Derek French RABarnet 466 5.7%
Richard Askew Grn 334 4.1%
Paul Homer Grn 240
David Lake Grn 203

Hendon (3)

Mark Shooter C 3366 53.8%
Anthony Finn C 3345
Maureen Braun C 3115
Linda Attwood Lab 1692 27.1%
David Beere Lab 1636
Pierre Jeanmaire Lab 1612
Jonathan Davies LD 874 14.0%
Jason Moleman LD 804
Anoushka Fernandes-Vidal LD 765
Manisha Abeyasinghe Grn 319 5.1%
Jennifer Goodman Grn 313
Pablo de Mello Grn 230

High Barnet (3) [1 C gain from LD]

Wendy Prentice C 3499 44.3%
Bridget Perry C 3469
David Longstaff C 3290
Duncan Macdonald LD 2505 31.7%
Sean Hooker LD 2436
Jonty Stern LD 1928
Sue Russell Lab 1238 15.7%
Philip Harding Lab 1233
Erach Amaria Lab 1136
Maggie Curati Grn 661 8.4%
Richard Hewison Grn 578
Tim Riley Grn 421

Mill Hill (3) [2 C gains from LD]

John Hart C 3969 47.7%
Sury Khatri C 3563
Brian Schama C 3513
Jeremy Davies LD 2507 30.1%
Kim Checchetto LD 2342
Roger Tichborne LD 2260
Stephen Curtis Lab 1461 17.6%
Will Parnaby Lab 1402
Agnes Macauley Lab 1221
Dilan Kurt Grn 385 4.6%
David Williams Grn 304
Dilem Kurt Grn 245

Oakleigh (3)

Brian Salinger C 3814 48.8%
Sachin Rajput C 3612
Stephen Sowerby C 3586
Sylvia Grant Lab 1734 22.2%
Jon Finlayson LD 1711 21.9%
Brenda Sandford Lab 1695
Gordon Massey Lab 1585
David Keech LD 1543
Adele Winston LD 1473
Philip Clayton Ind 551 7.1%

Totteridge (3)

Alison Cornelius C 3739 53.1%
Brian Coleman C 3705
Richard Cornelius C 3570
Pamela Bradbury Lab 1469 20.9%
Oliver Deed Lab 1331
Alexander Gilbert LD 1317 18.7%
Fred Jarvis Lab 1303
Joan Waller LD 1150
Elizabeth Wills LD 1072
Julie Rosenfield Grn 516 7.3%
Katie Margolis Grn 437
Paul Vassalli Grn 252

Underhill (3)

Anita Campbell Lab 2761 36.9%
Rowan Turner C 2676 35.7%
Andrew Strongolou C 2628
Daniel Webb C 2608
Tim Roberts Lab 2251
Matthew Worth Lab 2166
David Nowell LD 1386 18.5%
Michael Cole LD 1362
Pauline McKinnell LD 1302
Georgia Theodorou Grn 669 8.9%
Solomon Natelson Grn 461

West Finchley (3)

Ross Houston Lab 2758 37.0%
Jim Tierney Lab 2744
Kath McGuirk Lab 2668
Myles Longfield C 2197 29.5%
Henry Morris C 2059
David Leighton C 2025
Ron Finlay LD 1348 18.1%
Rita Landeryou LD 1290
Deborah Warland LD 1117
John Colmans Grn 807 10.8%
Mike Gee RABarnet 348 4.7%

West Hendon (3)

Julie Johnson Lab 2678 41.4%
Agnes Slocombe Lab 2594
Ansuya Sodha Lab 2353
Asher Bornstein C 2293 35.5%
Lisa Gamsu-Fachler C 2134
Adrian Murray-Leonard C 2130
James Emery LD 748 11.6%
Pearl Emery LD 683
Diana Iwi LD 600
Ferdoos Amin Ind 387 6.0%
Ben Samuel Grn 356 5.5%
Miriam Green Grn 323
Sara Bunting Grn 289

Woodhouse (3)

Anne Hutton Lab 3004 40.3%
Geof Cooke Lab 2950
Alan Schneiderman Lab 2687
Manish Depala C 2456 32.9%
Matthew Knight C 2358
Anshul Gupta C 2139
Deborah Granville LD 1474 19.8%
Dudley Miles LD 1313
Ian Murphy LD 1257
David Burns Grn 527 7.1%
Gardi Vaswani Grn 397
Matthew Wimborne Grn 315

Back to the 2010 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict