Home > 2010 > SheffieldA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2010

Sheffield

EDP = English Democrats Party
SocAlt = Socialist Alternative
TUSC = Trade Unionist and Socialist Coalition

Other results for Sheffield: 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2011 2012 2014 2015 2016

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Sheffield 2010

Party Votes Percent Seats
Liberal Democrat 87078 36.2% 12
Labour 85652 35.6% 16
Conservative 35138 14.6% 0
Green Party 15172 6.3% 0
British National Party 9096 3.8% 0
UK Independence Party 6766 2.8% 0
Trade Unionist and Socialist Coalition 865 0.4% 0
English Democrats Party 748 0.3% 0
Independent 173 0.1% 0
Socialist Alternative 128 0.1% 0

Arbourthorne

Jack Scott Lab 3247 47.2%
Jayne Dore LD 1888 27.4%
Peter Smith C 826 12.0%
Joanne Thomas BNP 682 9.9%
Jennyfer Barnard Grn 242 3.5%

Beauchief and Greenhill

Clive Skelton LD 3626 43.8%
Ajaz Ahmed Lab 2622 31.6%
Michelle Grant C 1015 12.3%
John Beatson BNP 689 8.3%
Christina Hespe Grn 333 4.0%

Beighton

Helen Mirfin-Boukouris Lab 3650 44.2%
Robbie Cowbury LD 1988 24.1%
Shirley Clayton C 1606 19.5%
Matthew Goldsbrough BNP 525 6.4%
Wayne Harling UKIP 259 3.1%
Andrew Brandram Grn 229 2.8%

Birley

Karen McGowan Lab 3790 45.0%
Diana Stimely LD 1778 21.1%
Gordon Millward C 1063 12.6%
Frank Plunkett Grn 821 9.7%
Michael Smith BNP 597 7.1%
Graham Cheetham UKIP 372 4.4%

Broomhill

Shaffaq Mohammed LD 3734 46.6%
Mohammed Akbar Lab 1798 22.4%
Bernard Little Grn 1389 17.3%
Michael Ginn C 938 11.7%
Pat Sullivan UKIP 155 1.9%

Burngreave

Talib Hussain Lab 4892 57.9%
Mubarak Ismail LD 1300 15.4%
Maxine Bowler TUSC 865 10.2%
Russell Cutts C 801 9.5%
Christopher Sissons Grn 590 7.0%

Central [Lab gain from Grn]

Mohammed Maroof Lab 2879 33.3%
Mohammed Azim LD 2775 32.1%
Rob Unwin Grn 2192 25.4%
Jane Ledbury C 793 9.2%

Crookes

Sylvia Anginotti LD 5210 52.1%
Geoff Smith Lab 2063 20.6%
Matt Dixon C 1708 17.1%
Julian Briggs Grn 1028 10.3%

Darnall

Mazher Iqbal Lab 4179 49.9%
Misbah Chowdhury LD 2390 28.5%
Charlotte Arnott UKIP 880 10.5%
Margaret Pigott C 676 8.1%
Julie White Grn 258 3.1%

Dore and Totley

Keith Hill LD 5207 50.6%
David Pinder C 3444 33.4%
Basheer Khan Lab 906 8.8%
Peter Smith EDP 417 4.0%
Rita Wilcock Grn 326 3.2%

East Ecclesfield [Lab gain from LD]

Garry Weatherall Lab 3500 37.5%
Howard House LD 3450 37.0%
Russell Marsh-Smith C 1288 13.8%
Leanne Keen BNP 892 9.6%
Mia Safir Grn 206 2.2%

Ecclesall

Roger Davison LD 6280 57.7%
Daniel Riddington-Young C 2050 18.8%
Mohammad Nazir Lab 1434 13.2%
Arun Mather Grn 815 7.5%
Jason Sullivan UKIP 300 2.8%

Firth Park

Alan Law Lab 3917 56.7%
Mansha Khan LD 1094 15.8%
Jordan Pont BNP 866 12.5%
Martin Brannan C 794 11.5%
Leela Simms Grn 236 3.4%

Fulwood

Janice Sidebottom LD 5217 54.7%
Alan Ryder C 2270 23.8%
Tim Jeffrey Lab 1196 12.5%
Judith Rutnam Grn 638 6.7%
Nigel James UKIP 225 2.4%

Gleadless Valley

Cate McDonald Lab 3394 40.6%
Andy Hinman LD 2795 33.4%
Gareth Roberts Grn 847 10.1%
Jenny Grant C 732 8.8%
Jennifer Ruchat UKIP 394 4.7%
Bina Mistry Ind 116 1.4%
Michael Bartholomew SocAlt 84 1.0%

Graves Park

Bob McCann LD 4080 43.8%
Bob Pemberton Lab 2824 30.3%
Trevor Grant C 1643 17.6%
David Hayes Grn 383 4.1%
Pauline Arnott UKIP 289 3.1%
Marie Busfield Ind 57 0.6%
Alan Munro SocAlt 44 0.5%

Hillsborough

Janet Bragg Lab 3480 38.6%
Karen Southwood LD 3454 38.3%
Paul Wallace C 1000 11.1%
Tracey Smith BNP 647 7.2%
Chris McMahon Grn 435 4.8%

Manor Castle

Jan Wilson Lab 3371 55.4%
Dave Croft LD 1552 25.5%
Benjamin Thomas BNP 465 7.6%
Christina Stark C 438 7.2%
Graham Wroe Grn 260 4.3%

Mosborough

Isobel Bowler Lab 3270 37.6%
Elaine Hinman LD 3013 34.7%
Eve Millward C 1506 17.3%
Terence Craine BNP 473 5.4%
Les Asnott UKIP 307 3.5%
Anwen Fryer Grn 126 1.4%

Nether Edge

Anders Hanson LD 4545 47.2%
Tim Rippon Lab 3075 31.9%
Gemma Lock Grn 1042 10.8%
Rosita Malandrinos C 793 8.2%
Jeffrey Shaw UKIP 172 1.8%

Richmond

Martin Lawton Lab 3624 49.2%
Gemma Howells LD 1631 22.1%
Ian Fey C 907 12.3%
Christopher Hartigan BNP 642 8.7%
David Asher UKIP 402 5.5%
Richard Roper Grn 158 2.1%

Shiregreen and Brightside

Peter Rippon Lab 3608 49.6%
Jim Tosseano LD 1275 17.5%
Brian Thwaites BNP 987 13.6%
Eric Kirby C 799 11.0%
Scott Wright UKIP 401 5.5%
Steve Brady Grn 203 2.8%

Southey

Gillian Furniss Lab 3676 52.8%
Chris Tosseano LD 1329 19.1%
John Sheldon BNP 990 14.2%
Jill Hallam C 775 11.1%
Charles Ward Grn 194 2.8%

Stannington

David Baker LD 4620 46.9%
Qurban Hussain Lab 2286 23.2%
Andrew Watson C 1756 17.8%
Malcolm Woodhead BNP 641 6.5%
Martin Bradshaw Grn 552 5.6%

Stocksbridge and Upper Don

Alison Brelsford LD 3360 34.5%
Philip Wood Lab 2657 27.3%
Hilary Gay C 1972 20.2%
Grant French UKIP 1466 15.0%
Dan Lyons Grn 290 3.0%

Walkley

Ben Curran LD 3760 41.0%
Catherine Walsh Lab 3470 37.8%
Jim Wilson Grn 794 8.7%
George Ledbury C 747 8.1%
Richard Ratcliffe UKIP 405 4.4%

West Ecclesfield

Trevor Bagshaw LD 4034 43.4%
Alf Meade Lab 3211 34.5%
Tim Lewis C 1680 18.1%
Kathy Aston Grn 375 4.0%

Woodhouse

Raymond Satur Lab 3633 47.0%
Christopher Bingham LD 1693 21.9%
Laurence Hayward C 1118 14.5%
Jonathan Arnott UKIP 739 9.6%
Derek Hutchinson EDP 331 4.3%
John Grant Grn 210 2.7%

Back to the 2010 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict