Home > 2010 > SunderlandA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews Book

Local Election Results 2010

Sunderland

Other results for Sunderland: 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2011 2012 2014 2015 2016

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Sunderland 2010

Party Votes Percent Seats
Labour 57058 49.0% 22
Conservative 29358 25.2% 3
Liberal Democrat 21260 18.2% 0
Independent 4621 4.0% 0
British National Party 3886 3.3% 0
Green Party 325 0.3% 0

Barnes [Lab gain from C]

Michael Essl Lab 2280 41.2%
Angela Barkess C 1991 36.0%
Gouilnara Dixon LD 1001 18.1%
Ethan Maggiore BNP 265 4.8%

Castle

Doris MacKnight Lab 2173 51.3%
Tony Clarke Ind 774 18.3%
Jon Dewart LD 505 11.9%
Geoffrey Scott C 449 10.6%
Ian McDonald BNP 338 8.0%

Copt Hill

Bob Heron Lab 2174 45.0%
Paul Marriner Ind 1971 40.8%
Louise Powell LD 687 14.2%

Doxford

Betty Gibson Lab 2463 52.0%
John Wiper C 1411 29.8%
David Sullivan LD 867 18.3%

Fulwell

George Howe C 2797 45.2%
Barry Curran Lab 2208 35.7%
Geoffrey Pryke LD 1186 19.2%

Hendon

Barbara McClennan Lab 1976 52.7%
Sammy Doran C 994 26.5%
Nathan Hazlett LD 779 20.8%

Hetton

David Tate Lab 2465 56.1%
Philip Dowell LD 966 22.0%
Paula Wilkinson C 575 13.1%
John Richardson BNP 389 8.9%

Houghton

Dennis Richardson Lab 2290 47.1%
John Ellis Ind 1743 35.9%
David Snowball LD 824 17.0%

Millfield [Lab gain from LD]

Iain Kay Lab 1363 38.6%
Jim Major LD 1241 35.1%
Vijaya Das C 580 16.4%
Edward McFarlane BNP 217 6.1%
Peter Maddison Ind 133 3.8%

Pallion

Cecilia Gofton Lab 1866 51.4%
Peter O'Connor C 739 20.3%
Amanda Robinson LD 709 19.5%
Lynne Hudson BNP 318 8.8%

Redhill

Paul Stewart Lab 2669 69.5%
Martin Anderson C 684 17.8%
Terence Woolford BNP 490 12.8%

Ryhope

Alan Emerson Lab 2904 62.7%
Shaun Cudworth C 1727 37.3%

St Anne's

Thomas Wright Lab 2263 58.8%
Simon Dawes LD 781 20.3%
Neil Robinson C 656 17.0%
Emily Blyth Grn 151 3.9%

St Chad's

Robert Oliver C 2165 47.2%
Darryl Dixon Lab 1848 40.3%
Sue Wilson LD 572 12.5%

St Michael's

Paul Maddison C 2328 42.4%
Juliana Heron Lab 1773 32.3%
Paul Edgeworth LD 1013 18.4%
Paul Anderson BNP 206 3.7%
John Lowther Grn 174 3.2%

St Peter's [Lab gain from C]

Stephen Bonallie Lab 1917 37.2%
Shirley Leadbitter C 1843 35.8%
Diana Matthew LD 1038 20.1%
Derek Wright BNP 357 6.9%

Sandhill

David Allan Lab 2197 57.6%
Paul Tweddle C 842 22.1%
Robert Peel LD 778 20.4%

Shiney Row

Mel Speding Lab 2974 54.3%
Malcolm Vardy C 1420 25.9%
Carol Attewell LD 1083 19.8%

Silksworth

Philip Tye Lab 2740 57.7%
Dominic McDonough C 1126 23.7%
Andy Bex LD 881 18.6%

Southwick

Norma Wright Lab 2145 54.1%
Terry Docherty C 858 21.6%
Anne Griffin LD 615 15.5%
John McCaffrey BNP 350 8.8%

Washington Central

Linda Williams Lab 2799 53.1%
Tina Richardson C 1256 23.8%
John McLelland LD 1220 23.1%

Washington East

Neville Padgett Lab 2378 45.0%
Hilary Johnson C 1681 31.8%
Malcolm Bannister LD 990 18.7%
Linda Birtwell BNP 240 4.5%

Washington North

Jill Fletcher Lab 2537 57.2%
Steve Thomas LD 875 19.7%
Tracy Young C 624 14.1%
James Reed BNP 396 8.9%

Washington South

Graeme Miller Lab 2062 41.4%
Joyce Wake C 1586 31.8%
David Griffin LD 1333 26.8%

Washington West

Dorothy Trueman Lab 2594 49.4%
Irene Bannister LD 1316 25.0%
Olwyn Bird C 1026 19.5%
Rian Birtwell BNP 320 6.1%

Back to the 2010 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2017.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).
All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 1998.

Valid XHTML 1.0 Strict