Home > 2011 > South BucksA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2011

South Bucks

Whole council up for election. Four Conservative councillors were elected unopposed.

BIEA = Beaconsfield Independent Electors Association

Other results for South Bucks: 2003 2007 2015
Results for Buckinghamshire county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — South Bucks 2011

Party Votes Percent Seats
Conservative 12246 60.6% 38
Liberal Democrat 2925 14.5% 1
Independent 1773 8.8% 0
UK Independence Party 1524 7.5% 0
Beaconsfield Independent Electors Association 940 4.7% 1
Labour 801 4.0% 0

Beaconsfield North (3)

Adrian Busby C 1394 71.6%
Janet Simmonds C 1298
Alan Walters C 1292
Jane Hartley LD 552 28.4%

Beaconsfield South (2)

Stephen Jones C 628 53.9%
Jacquetta Lowen-Cooper C 560
Margaret Legg BIEA 415 35.6%
Paul Henry BIEA 320
Tim Scott UKIP 122 10.5%
Christopher Harding UKIP 121

Beaconsfield West (2) [1 C gain from BIEA]

Kenneth Brown BIEA 525 45.7%
Matthew Denyer C 519 45.1%
David Saunders C 510
Geoffrey Grover BIEA 456
Joan Martin UKIP 106 9.2%

Burnham Beeches

Lin Hazell C unop.

Burnham Church (3)

Paul Kelly C 977 59.8%
Penelope Plant C 934
Alan Samson C 825
David Linsdall LD 368 22.5%
Peter Price UKIP 288 17.6%

Burnham Lent Rise (3)

David Pepler C 814 72.7%
Jane Wallis C 756
Nicholas Naylor C 751
Kenneth Wight UKIP 306 27.3%

Denham North (2)

Roger Reed C 584 49.7%
Barry Harding C 513
Dennis Hartwell Ind 420 35.7%
Susan Fagan UKIP 172 14.6%

Denham South (2)

Guy Hollis C 522 56.5%
Alexander Stockton C 491
William Davey Ind 402 43.5%
Paul Jefferys Ind 383

Dorney and Burnham South

Aman Dhillon C unop.

Farnham Royal (3)

Baldev Singh Dhillon C 1351 68.7%
Maureen Royston C 1307
David Anthony C 1224
John Hunter Lab 338 17.2%
Delphine Gray-Fisk UKIP 278 14.1%

Gerrards Cross East and Denham South West

Santok Singh Chhokar C 395 59.9%
Christopher Brown Ind 264 40.1%

Gerrards Cross North (2)

Deirdre Holloway C 846 72.1%
Rachel Pope C 749
Peter Chapman LD 327 27.9%

Gerrards Cross South (2)

Peter Hardy C unop.
Jennifer Woolveridge C unop.

Hedgerley and Fulmer

Anita Cranmer C 343 70.9%
Peter Grimes LD 75 15.5%
John Fagan UKIP 66 13.6%

Iver Heath (3)

Julian Wilson C 872 66.6%
William Lidgate C 844
Damon Clark C 800
Carol Gibson LD 437 33.4%
Mukhtar Ali LD 221

Iver Village and Richings Park (3) [1 C gain from LD]

Wendy Matthews C 868 52.9%
Alan Oxley LD 772 47.1%
Emma Burrows C 767
Dianne Cranmer C 697
Steven Hay LD 462
Christopher Woolley LD 419

Stoke Poges (3)

Robert Bagge C 1052 47.8%
Trevor Egleton C 1015
Duncan Smith C 864
Naomi Arnold Ind 687 31.2%
Lindsay Gillan Lab 463 21.0%

Taplow

George Sandy C 424 70.7%
Phylis Goble LD 176 29.3%

Wexham and Iver West (2)

Malcolm Bradford C 657 61.9%
Ruth Vigor-Hedderly C 540
Reginald Gould LD 218 20.5%
Ian Hoddy UKIP 186 17.5%

Back to the 2011 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict