Home > 2011 > Barrow-in-FurnessA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2011

Barrow-in-Furness

Whole council up for election.

SPP = Socialist People's Party

Other results for Barrow-in-Furness: 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2015
Results for Cumbria county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Barrow-in-Furness 2011

Party Votes Percent Seats
Labour 10006 53.6% 29
Conservative 6577 35.3% 7
Independent 951 5.1% 0
Socialist People's Party 754 4.0% 0
UK Independence Party 369 2.0% 0

Barrow Island [Lab gain from Ind]

Allison Johnston Lab 380 56.4%
Eric Wood Ind 294 43.6%

Central (2)

Trevor Biggins Lab 446 56.5%
Mary Irwin Lab 403
Susan Reader C 134 17.0%
Oliver Pearson Ind 108 13.7%
Rosemarie Hamezeian SPP 102 12.9%
Kristie Hall SPP 62

Dalton North (3) [2 Lab gains from C]

Denis Bell Lab 976 54.6%
Barry Doughty Lab 943
Ann Thurlow Lab 866
Jill Heath C 812 45.4%
Katherine Unwin C 734
Cheryl Wadeson C 617

Dalton South (3) [2 Lab gains from C]

Wendy Maddox Lab 921 44.0%
Frank Murray Lab 879
Ernest Wilson Lab 748
John Millar C 650 31.0%
Bill Bleasdale C 557
Martin McLeavy C 532
Timothy Bell Ind 314 15.0%
Ian Jackson UKIP 210 10.0%

Hawcoat (3) [1 C gain from Ind]

David Roberts C 1052 63.3%
Jack Richardson C 1051
Alan Pemberton C 1000
Rebecca Melling Lab 611 36.7%

Hindpool (3)

Anne Burns Lab 824 65.9%
David Pidduck Lab 823
Ann Thomson Lab 715
Mark Burley C 276 22.1%
Sarah Pllana SPP 151 12.1%
Lee Wicks SPP 145

Newbarns (3) [1 Lab gain from C]

John Murphy Lab 733 50.6%
Marie Derbyshire Lab 719
Wendy McClure C 715 49.4%
Lorraine Biggins Lab 697
David Salt C 690
Tina Macur C 664

Ormsgill (3) [2 Lab gains from SPP]

Lee McKenna Lab 707 49.0%
Robert Pointer Lab 688
Hayley Preston Lab 612
Jim Hamezeian SPP 501 34.7%
William McEwan SPP 344
Helen Robinson SPP 248
Terri-Ann Gibney C 234 16.2%
Cheryl Fisher C 232
Rowen McClure C 216

Parkside (3) [2 Lab gains from Ind]

Susan Opie Lab 863 53.9%
Debra Seward Lab 857
Brendan Sweeney Lab 787
Linda Last C 503 31.4%
Shirley Richardson C 444
Joshua White C 414
Lisa Hammond Ind 235 14.7%

Risedale (3)

Kevin Hamilton Lab 827 63.0%
Lesley Graham Lab 820
Jeffrey Garnett Lab 812
Elaine Burley C 326 24.8%
Ann English C 269
Des English C 263
Noel Matthews UKIP 159 12.1%

Roosecote (3)

Ray Guselli C 942 60.2%
Rory McClure C 814
Ken Williams C 776
Kenneth Thomson Lab 622 39.8%
Mark Semple Lab 602

Walney North (3)

Des Barlow Lab 1130 76.4%
Anita Husband Lab 1076
Tony Callister Lab 1016
Craig Fisher C 350 23.6%
Cameron McClure C 325
Jamie Wiggins C 287

Walney South (3) [2 Lab gains from C]

Colin Thomson Lab 966 62.4%
Frank Cassidy Lab 914
Helen Wall Lab 856
David Marcus C 583 37.6%
Derek Gawne C 422
Lorraine Cook C 411

Back to the 2011 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict