Home > 2011 > Amber ValleyA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2011

Amber Valley

One-third of council up for election. No elections this year in Codnor and Waingroves, Heanor and Loscoe, Heanor East, Heanor West, Ironville and Riddings, Langley Mill and Aldercar or Somercotes. One Conservative councillor was elected unopposed. The election this year in Shipley Park, Horsley and Horsley Woodhouse was a by-election.

Other results for Amber Valley: 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2012 2014 2015 2016
Results for Derbyshire county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Amber Valley 2011

Party Votes Percent Seats
Conservative 14012 47.6% 13
Labour 11159 37.9% 3
Liberal Democrat 1398 4.7% 0
Independent 1271 4.3% 0
British National Party 813 2.8% 0
Green Party 793 2.7% 0

Alfreton

Gail Dolman Lab 1372 58.1%
David Cantrill C 747 31.6%
Emma Roper BNP 155 6.6%
Peter Jelf LD 87 3.7%

Alport

David Taylor C 850 70.3%
Robert Johnston Lab 359 29.7%

Belper Central

Peter Makin C 950 47.8%
Michael Wilson Lab 609 30.6%
Dave Wells Grn 428 21.5%

Belper East

Jacqueline Cox C 845 45.7%
Alan Broughton Lab 635 34.4%
Les Dorey Ind 368 19.9%

Belper North

Mark Robertson C 838 45.1%
Stephen Holden Lab 568 30.6%
Pamela Bain Ind 310 16.7%
Mike Whittall Grn 141 7.6%

Belper South

Peter Arnold C 722 39.8%
Erik Johnsen Lab 698 38.5%
Colin Grimley Grn 224 12.4%
Richard Salmon LD 169 9.3%

Crich

Gareth Gee C 531 50.6%
Steve Marshall-Clarke Lab 290 27.6%
Christopher Bown LD 229 21.8%

Duffield

Stuart Bradford C 1279 60.2%
Patrick Mountain Lab 568 26.8%
Colin Thompson LD 276 13.0%

Heage and Ambergate (2) [Lab gain from C]

Maurice Gent Lab 1017 49.3%
Angela Ward C 933 45.2%
Christine Worth Lab 763
Matthew Joyes C 716
Keith Falconbridge LD 114 5.5%

Kilburn, Denby and Holbrook

Mel Hall C 1504 53.0%
John Banks Lab 1120 39.5%
Amy Purdy BNP 215 7.6%

Ripley

Stuart Joynes C 1248 43.8%
Tony Holmes Lab 1234 43.3%
Alan Edwards BNP 210 7.4%
Paul Gibbons LD 158 5.5%

Ripley and Marehay

Lyndsay Cox Lab 946 47.3%
Liam Rhodes C 757 37.8%
Kenneth Cooper BNP 170 8.5%
Michael Bedford LD 128 6.4%

Shipley Park, Horsley and Horsley Woodhouse [By-election]

Alex Stevenson C 1144 50.2%
Eric Lancashire Lab 959 42.1%
Kate Smith LD 176 7.7%

South West Parishes

Jane Orton C unop.

Swanwick

Steve Hayes C 903 43.4%
George Soudah Ind 593 28.5%
Emma Sowter Lab 523 25.1%
Maria Riley-Ward BNP 63 3.0%

Wingfield

Valerie Thorpe C 761 70.3%
Geoffrey Johnston Lab 261 24.1%
Ollie Smith LD 61 5.6%

Back to the 2011 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict