Home > 2011 > Epping ForestA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2011

Epping Forest

One-third of council up for election. No elections this year in Buckhurst Hill East, Chigwell Row, Chigwell Village, High Ongar, Willingale and The Rodings, the Loughton wards, Moreton and Fyfield, Passingford or Theydon Bois.

Other results for Epping Forest: 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2012 2014 2015 2016
Results for Essex county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Epping Forest 2011

Party Votes Percent Seats
Conservative 12274 56.6% 16
Liberal Democrat 3896 18.0% 0
Labour 1939 8.9% 1
Green Party 1865 8.6% 0
Independent 900 4.1% 1
UK Independence Party 668 3.1% 0
English Democrats Party 148 0.7% 0

Broadley Common, Epping Upland and Nazeing

Penny Smith C 585 83.9%
Christopher Ogle Grn 69 9.9%
Neil Woollcott LD 43 6.2%

Buckhurst Hill West

Haluk Ulkun C 1211 50.7%
Patricia Wiltshire LD 793 33.2%
Benjamin Wille Grn 163 6.8%
Gerard Wadsworth UKIP 162 6.8%
Andrew Forsey Ind 61 2.6%

Chipping Ongar, Greensted and Marden Ash

Paul Keska C 669 42.8%
Brian Surtees LD 491 31.4%
Roger McNulty Lab 155 9.9%
Robin Tilbrook EDP 148 9.5%
Jeremy Barnecutt Grn 99 6.3%

Epping Hemnall [C gain from LD]

Kenneth Avey C 951 41.9%
Simon Hughes LD 821 36.2%
Simon Bullough Lab 231 10.2%
Andrew Smith UKIP 185 8.1%
Victoria Meier Grn 83 3.7%

Epping Lindsey and Thornwood Common

Sarah Packford C 1047 49.1%
Steven Harding Lab 430 20.2%
Lynn Hughes LD 366 17.2%
Michael McGough UKIP 190 8.9%
John Hart Grn 99 4.6%

Grange Hill

Kewal Singh Chana C 866 60.6%
Peter Sinfield LD 346 24.2%
Siobhan Crompton Grn 216 15.1%

Hastingwood, Matching and Sheering Village

Richard Morgan Ind 654 87.4%
Simon Pepper Grn 94 12.6%

Lambourne

Brian Rolfe C 517 80.0%
Christopher Lord Grn 78 12.1%
George Howard LD 51 7.9%

Lower Nazeing

Richard Bassett C 879 69.4%
Kelvin Morris Lab 198 15.6%
Martin Harvey UKIP 131 10.3%
Alison Garnham Grn 58 4.6%

Lower Sheering

Gary Waller C 420 56.7%
Charlotte Edwards Ind 185 25.0%
Shana-Simone Le'Fey LD 87 11.7%
Hans-Joachim Lukesch Grn 49 6.6%

North Weald Bassett

Anne Grigg C 1064 76.6%
Nicola Barnecutt Grn 213 15.3%
Ingrid Black LD 112 8.1%

Roydon

Mary Sartin C 580 75.3%
Colin Riches Lab 156 20.3%
Daniel Kieve Grn 34 4.4%

Shelley

Peter Gode Lab 242 45.1%
Angus Taylor C 236 43.9%
Stella Harries Grn 59 11.0%

Waltham Abbey High Beach

Sydney-Anne Stavrou C 549 78.1%
James Coombes Grn 80 11.4%
Peter Fuller LD 74 10.5%

Waltham Abbey Honey Lane

Antony Watts C 943 65.7%
Angela Ayre Lab 278 19.4%
Philip Chadburn LD 112 7.8%
Andrew Alcock Grn 103 7.2%

Waltham Abbey North East [C gain from LD]

Lillian Mitchell C 647 53.2%
Patricia Brooks LD 463 38.0%
Christopher Kiteley Grn 107 8.8%

Waltham Abbey Paternoster

Elizabeth Webster C 518 59.2%
Robert Greyson Lab 249 28.5%
Pauline Gradden Grn 81 9.3%
Bhupendra Patel LD 27 3.1%

Waltham Abbey South West

Ricki Gadsby C 592 67.1%
Jessica Barnecutt Grn 180 20.4%
Arnold Verrall LD 110 12.5%

Back to the 2011 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict