Home > 2011 > East NorthamptonshireA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2011

East Northamptonshire

Whole council up for election. Four Conservative councillors were elected unopposed.

Other results for East Northamptonshire: 2003 2007 2015
Results for Northamptonshire county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — East Northamptonshire 2011

Party Votes Percent Seats
Conservative 14996 58.1% 35
Labour 6426 24.9% 2
Independent 3135 12.1% 3
British National Party 631 2.4% 0
Liberal Democrat 625 2.4% 0

Barnwell

Philip Hardcastle C unop.

Fineshade

Pauline Bradberry C unop.

Higham Ferrers Chichele (2)

Richard Gell Ind 771 55.2%
Anna Saunston C 627 44.8%
Herbert Jackson C 515

Higham Ferrers Lancaster (2)

Glenn Harwood C unop.
Pam Whiting C unop.

Irthlingborough John Pyel (2) [1 Lab gain from C]

Sylvia Hobbs C 597 52.4%
John Farrar Lab 542 47.6%
Jonathan Gray Lab 496
Roger Powell C 491

Irthlingborough Waterloo (2) [1 Lab gain from C]

Robert Nightingale Lab 594 46.3%
Marika Hillson C 542 42.3%
Ronald Silver C 531
Caroline Cross Lab 465
Barry Westley Ind 146 11.4%

King's Forest

Martin Glithero C 571 64.6%
Jiri Smid LD 313 35.4%

Lower Nene

David Brackenbury C 660 69.4%
David Fisher Lab 291 30.6%

Lyveden

Sylvia Hughes C 571 68.0%
John Smoker Ind 269 32.0%

Oundle (3)

David Bateman C 1411 66.1%
Charles Reichhold C 1226
Phillip Stearn C 1082
Paul Durman Lab 725 33.9%

Prebendal

Charles Taylor C 719 71.2%
Alan Brookfield Lab 148 14.7%
David Dixon Ind 143 14.2%

Raunds Saxon (2)

Anthony Boto C 793 48.0%
Brian Northall C 571
Lisa Costello Ind 440 26.7%
Pauline Ellis Lab 418 25.3%
Jeffrey May Lab 329

Raunds Windmill (2)

Glenvil Greenwood-Smith C 704 61.2%
Peter Wathen C 653
David Ellis Lab 446 38.8%
Neil Harvey Lab 441

Rushden Bates (2)

Susan Homer C 960 71.2%
Robin Underwood C 935
Mala Bose Lab 389 28.8%
James Horne Lab 334

Rushden Hayden (3)

Marian Hollomon C 929 52.8%
Isabella Jenney C 921
Richard Lewis C 895
Jenny Rolfe Lab 660 37.5%
David Stuttle Lab 597
Leslie Rolfe Lab 596
Bradley Belton BNP 170 9.7%

Rushden Pemberton (3)

Gillian Mercer C 1136 52.9%
James Jenney C 1082
Colin Wright C 956
Leonard Cox Lab 774 36.0%
Lynnette Mura Lab 604
Wim Wauters BNP 238 11.1%

Rushden Sartoris (2)

Ronald Pinnock C 994 68.5%
Steven North C 957
Chrstine Allen Lab 458 31.5%
Sheila Harvey Lab 365

Rushden Spencer (3)

Andrew Mercer C 1214 59.5%
Sarah Peacock C 1172
Clive Wood C 1149
Michael Vaughan Lab 603 29.6%
Victor de Mouchet-Nokes BNP 223 10.9%

Stanwick

Eloise Lucille C 593 67.2%
Kathleen Franklin Lab 166 18.8%
Cornelis Ratcliffe LD 124 14.0%

Thrapston Lakes (2) [1 Ind gain from C]

David Read Ind 762 50.3%
Wendy Brackenbury C 754 49.7%
Duncan Reid C 558

Thrapston Market (2) [1 Ind gain from C]

Michael Finch C 754 55.5%
Peter Baden Ind 604 44.5%
Peter MacGovern C 586

Woodford

Dudley Hughes C 467 53.9%
William Stevenson Lab 212 24.5%
Elaine Scott LD 188 21.7%

Back to the 2011 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict