Home > 2011 > South NorthamptonshireA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2011

South Northamptonshire

Whole council up for election. One Independent councillor, the Labour councillor and thirteen Conservative councillors were elected unopposed.

RTeacher = Retired Teacher

Other results for South Northamptonshire: 2003 2007 2015
Results for Northamptonshire county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — South Northamptonshire 2011

Party Votes Percent Seats
Conservative 11228 55.3% 33
Independent 3952 19.5% 6
Liberal Democrat 2899 14.3% 2
UK Independence Party 716 3.5% 0
Labour 671 3.3% 1
Retired Teacher 452 2.2% 0
Green Party 396 1.9% 0

Astwell

Robin Digby C 700 83.6%
David Austin LD 137 16.4%

Blakesley and Cote (2)

Roger Clarke C unop.
Sandi Smallman C unop.

Blisworth and Roade (2)

Steve Clarke C unop.
Sally Townsend C unop.

Brackley East (2)

Wilfrid Stimpson Ind 667 30.8%
Arthur Rawlinson C 599 27.6%
Paul Wiltshire C 527
Christopher Arnold RTeacher 452 20.8%
Paul Broomfield UKIP 450 20.8%

Brackley South (2)

Caryl Billingham Ind 806 74.4%
Paul Titchener Ind 462
Christopher Blunden Ind 301
Douglas Barry Lab 277 25.6%

Brackley West (2) [1 Ind gain from C]

Christopher Cartmell Ind 796 52.1%
Kathleen Bonner-Dunham C 732 47.9%
Benjamin Childs C 385

Brafield and Yardley (2)

Carole Clarke C unop.
Steven Hollowell Ind unop.

Cosgrove and Grafton

Ian McCord C 548 73.1%
Holly-Anne Battye LD 202 26.9%

Danvers and Wardoun (2)

Rosie Herring C unop.
Mary-Anne Sergison-Brooke C unop.

Deanshanger (2)

David Aaronson Lab unop.
Allen Walker C unop.

Grange Park (2)

Mark Davidson C 697 75.1%
Paul Farrow C 590
James Fearnley Ind 231 24.9%

Hackleton

Robert Atkinson C 810 82.0%
Ann Battye LD 178 18.0%

Harpole and Grange (2)

Ann Addison C 1156 71.9%
Margaret Eliot C 1049
Shaun Hope LD 451 28.1%

Heyfords and Bugbrooke (2)

Philip Bignell C 1043 44.9%
David Harries Ind 886 38.1%
Shaun Walton Grn 396 17.0%

Kings Sutton

Ian Morris C unop.

Kingthorn

Anthony Wilkinson C 457 58.6%
William Golcher Ind 323 41.4%

Little Brook

John Townsend C 667 72.9%
Thelma Dible LD 248 27.1%

Middleton Cheney (2) [1 C gain from Ind]

Judith Baxter C unop.
John Kilmister C unop.

Old Stratford

Mary Clarke C 537 67.6%
Adrian Scandrett Lab 189 23.8%
Rodney Kilvert LD 68 8.6%

Salcey

Thomas Wilson C 566 70.3%
Tamsin Battye LD 239 29.7%

Silverstone

Dermot Bambridge C unop.

Steane

Rebecca Breese C 665 77.1%
Jacqueline Cowing LD 198 22.9%

Tove

Sandra Barnes C 550 69.4%
Mark James Ind 243 30.6%

Towcester Brook (3) [2 LD gains from C]

Martin Johns LD 857 43.9%
Diana Dallyn C 831 42.5%
Christopher Lofts LD 811
Timothy Jackson-Stops C 785
John Gasking C 753
David Tarbun LD 645
Peter Conquest UKIP 266 13.6%
Barry Mahoney UKIP 178

Towcester Mill (2)

Andrew Grant C 670 56.0%
Andrew Wilby C 618
Linda Lofts LD 321 26.8%
Deborah Cornick LD 285
Harriet Kerr Lab 205 17.1%

Washington

Peter Davies C unop.

Whittlewood

Rupert Fordham C unop.

Back to the 2011 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict