Home > 2011 > WaverleyA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2011

Waverley

Whole council up for election. Sixteen Conservative councillors were elected unopposed.

Other results for Waverley: 2003 2007 2015
Results for Surrey county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Waverley 2011

Party Votes Percent Seats
Conservative 19752 58.4% 56
Liberal Democrat 6788 20.1% 0
Labour 3913 11.6% 0
Independent 2702 8.0% 1
Green Party 430 1.3% 0
UK Independence Party 212 0.6% 0

Alfold, Cranleigh Rural and Ellens Green

Mary Foryszewski C 625 80.0%
Frank Hardee LD 156 20.0%

Blackheath and Wonersh

Michael Goodridge C unop.

Bramley, Busbridge and Hascombe (2)

Maurice Byham C unop.
Richard Gates C unop.

Chiddingfold and Dunsfold (2)

Simon Inchbald C 1244 75.2%
Nicholas Holder C 1040
Anthony Johnson Lab 411 24.8%

Cranleigh East (3) [3 C gains from LD]

Janet Somerville C 1219 49.5%
Stewart Stennett C 1201
Brett Vorley C 970
Celia Savage LD 850 34.5%
Kenneth Reed LD 804
John Savage LD 745
Lynda MacDermott Lab 394 16.0%
Richard Chaundy Lab 387

Cranleigh West (2)

Anne Ellis C 975 57.6%
Brian Ellis C 929
Richard Cole LD 402 23.7%
Christopher Tew LD 338
Alexander Knox Ind 317 18.7%

Elstead and Thursley (2)

Jennifer Else C unop.
Brynley Morgan C unop.

Ewhurst

Diane James Ind 701 73.6%
John Beckwith-Smith C 251 26.4%

Farnham Bourne (2)

Carole Cockburn C 1332 64.3%
Martin Lear C 1137
Anne Mansell LD 419 20.2%
Cecilia Sandars Lab 319 15.4%

Farnham Castle (2)

Patrick Blagden C 669 53.8%
Ian Sampson C 600
Mark Constable Ind 218 17.5%
Christopher Hyland LD 204 16.4%
Richard Thomas Ind 201
Ralph Anwar Lab 152 12.2%

Farnham Firgrove (2)

Gillian Hargreaves C 1030 61.9%
Elliot Nichols C 880
James Firth LD 633 38.1%
Sylvia Jacobs LD 555

Farnham Hale and Heath End (2)

Jennifer O'Grady C unop.
Stephen O'Grady C unop.

Farnham Moor Park (2)

Roger Steel C 1040 67.3%
Stephen Hill C 981
Rebecca Seale LD 505 32.7%

Farnham Shortheath and Boundstone (2)

David Munro C 1027 71.2%
John Ward C 988
Joan Anniballi Lab 415 28.8%

Farnham Upper Hale (2) [2 C gains from Ind]

Julia Potts C 780 50.8%
Donal O'Neill C 620
Jeremy Hyman Ind 543 35.4%
David Beaman Ind 459
Derek Seale LD 212 13.8%

Farnham Weybourne and Badshot Lea (2)

Gillian Beel C 750 44.1%
Christopher Storey C 544
Mark Norris LD 509 29.9%
Michael Blower Ind 441 25.9%
Christopher Hunter LD 407
Robert Milton Ind 329

Farnham Wrecclesham and Rowledge (2)

Patricia Frost C 1101 61.1%
Nerissa Warner-O'Neill C 880
Nicola Deeson LD 419 23.2%
David Godfrey Lab 283 15.7%

Frensham, Dockenfield and Tilford (2)

Brian Adams C unop.
Stella Payne C unop.

Godalming Binscombe (2)

Julia Wheatley C 805 54.0%
Charles Wilson C 789
Patrick Haveron LD 370 24.8%
Samuel McLean Lab 317 21.2%
Daniel Nunn Lab 265

Godalming Central and Ockford (2)

Jane Thomson C 829 52.3%
Simon Thornton C 731
Duncan Savage LD 410 25.9%
Andrew Jones Lab 346 21.8%

Godalming Charterhouse (2)

Roger Gordon-Smith C unop.
Stefan Reynolds C unop.

Godalming Farncombe and Catteshall (2)

Ross Welland C 883 50.4%
Nicholas Williams C 825
Michael Williams Lab 440 25.1%
Cherry Allan Grn 430 24.5%
Robert Park Lab 143

Godalming Holloway (2)

Peter Martin C unop.
Thomas Martin C unop.

Haslemere Critchmere and Shottermill (3)

Carole King C 1181 56.2%
James Edwards C 1156
Stephen Mulliner C 1045
Peter Nicholson LD 562 26.8%
Jennifer Radford LD 525
Graham Henderson Lab 357 17.0%
Geoffrey Whitby LD 345

Haslemere East and Grayswood (3)

Nicola Lee C 1824 60.5%
Robert Knowles C 1812
Keith Webster C 1660
Carol Martys LD 714 23.7%
John Gibbons Lab 479 15.9%
Caitlin Wallis Lab 413

Hindhead (2)

Peter Isherwood C 1143 73.0%
Friedrich von Hesse-Nassau C 1025
Maureen Hinton LD 423 27.0%
Michael Biddiscombe LD 332

Milford (2)

Lynn Graffham C 1044 60.1%
Denis Leigh C 732
John Lee Ind 482 27.7%
Timothy Clark UKIP 212 12.2%

Shamley Green and Cranleigh North

Michael Band C unop.

Witley and Hambledon (2)

Elizabeth Cable C unop.
Adam Taylor-Smith C unop.

Back to the 2011 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict