Home > 2011 > Newcastle upon TyneA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2011

Newcastle upon Tyne

Note:— The election in Byker ward was postponed due to the death of a candidate, and the election in Westerhope ward was abandoned due to the death of a candidate on polling day.

Comm = Communist Party of Britain
NuTCFP = Newcastle upon Tyne Community First Party (standing as "It's Time to Put Newcastle First")

Other results for Newcastle upon Tyne: 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2012 2014 2015 2016

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Newcastle upon Tyne 2011

Party Votes Percent Seats
Labour 40540 50.7% 21
Liberal Democrat 23914 29.9% 6
Conservative 8877 11.1% 0
British National Party 2050 2.6% 0
Green Party 1681 2.1% 0
Newcastle upon Tyne Community First Party 1619 2.0% 0
Independent 1266 1.6% 0
Communist Party of Britain 22 0.0% 0

Benwell and Scotswood

Hazel Stephenson Lab 2202 68.5%
Doug Graham BNP 356 11.1%
Neville Armstrong C 332 10.3%
James Kenyon LD 323 10.1%

Blakelaw [Lab gain from LD]

Sue Pearson Lab 1940 59.3%
Philip Lower LD 1088 33.2%
James Langley C 246 7.5%

Byker [Postponed poll; held 16th June 2011]

Veronica Dunn Lab 1206 72.6%
Ken Booth BNP 144 8.7%
Tracy Connell LD 102 6.1%
Alan Mattinson Ind 78 4.7%
James Bartle C 76 4.6%
Angela McKenna NuTCFP 55 3.3%

Castle

Ian Laverick LD 1548 45.7%
Craig Johnson Lab 1367 40.3%
Kenneth Wake C 476 14.0%

Dene

Bob Renton LD 1713 48.5%
Ian Rossiter Lab 1307 37.0%
Heather Chambers C 511 14.5%

Denton [Lab gain from LD]

Simon Bird Lab 2005 55.0%
PJ Morrissey LD 1034 28.4%
Alan McKenna NuTCFP 387 10.6%
Alan Mirkmyre C 221 6.1%

East Gosforth

Henry Gallagher LD 1542 41.0%
Ed Derrick Lab 1322 35.1%
Martin Sharman C 496 13.2%
Frances Hinton Grn 403 10.7%

Elswick (2)

Dipu Ahad Lab 1742 66.0%
Ann Schofield Lab 1604
Denny Gallagher BNP 301 11.4%
Imran Adil C 289 10.9%
Neil Mooney BNP 204
Hannah Claytor LD 166 6.3%
James O'Sullivan C 159
James Alder NuTCFP 143 5.4%
Matthew Folker LD 123

Fawdon [Lab gain from LD]

Antione Tinnion Lab 1439 44.5%
Ron Clark LD 1302 40.3%
Anita Cooper BNP 261 8.1%
Tim Gilks C 229 7.1%

Fenham

Matthew Myers Lab 1773 50.2%
Mitzi Emery LD 890 25.2%
Urfan Hussain C 385 10.9%
Ken Booth BNP 357 10.1%
John Gordon NuTCFP 129 3.7%

Kenton

Stephen Lambert Lab 2084 70.7%
Peter Thompson LD 449 15.2%
Greg Peer C 416 14.1%

Lemington [Lab gain from LD]

Barry Phillipson Lab 1859 55.1%
Lawrence Hunter LD 1026 30.4%
Paul Kennet BNP 178 5.3%
Hugo Wiseman C 157 4.7%
Wendy Thackray NuTCFP 153 4.5%

Newburn [Lab gain from LD]

Hilary Franks Lab 1823 53.1%
Mike Lynch LD 1078 31.4%
Sarah Balston C 260 7.6%
Bill Curry BNP 148 4.3%
Olga Shorton NuTCFP 121 3.5%

North Heaton [Lab gain from LD]

Michael Johnson Lab 1728 46.8%
Karen Robinson LD 1554 42.1%
James Bartle C 409 11.1%

North Jesmond

Peter Andras LD 870 37.3%
Rebecca Earnshaw Lab 770 33.0%
William Holloway C 419 18.0%
Tim Dowson Grn 273 11.7%

Ouseburn [Lab gain from LD]

Ian Preston Lab 1110 49.9%
Gareth Cooper LD 932 41.9%
Emma Carr C 182 8.2%

Parklands

David Down LD 2098 54.0%
Sheila Spencer Lab 964 24.8%
Kami Kundi C 521 13.4%
Andrea Bell Ind 305 7.8%

South Heaton

Henri Murison Lab 1908 71.7%
Mark Nelson LD 311 11.7%
Andrew Gray Grn 293 11.0%
Katie Bennet C 150 5.6%

South Jesmond [Lab gain from LD]

David Hardman Lab 854 39.3%
Bob Walker LD 697 32.1%
Kevin O'Neill C 357 16.4%
Tony Waterston Grn 266 12.2%

Walker

Margaret Wood Lab 2189 79.4%
Kelly Scott LD 176 6.4%
John Mitchell BNP 144 5.2%
Joan Atkin C 128 4.6%
Ernie Shorton NuTCFP 99 3.6%
Martin Levy Comm 22 0.8%

Walkergate [Lab gain from LD]

David Denholm Lab 1682 49.7%
Pauline Allen LD 1580 46.7%
Marian McWilliams C 119 3.5%

West Gosforth

Jackie Slesenger LD 1824 45.7%
Margaret Murning Lab 1001 25.1%
Karen Jewers C 892 22.3%
Sandy Irvine Grn 276 6.9%

Westerhope [Poll abandoned; rerun 16th June; Lab gain from LD]

Linda Hobson Lab 1106 33.2%
Pat Hillicks Ind 883 26.5%
Ernie Shorton NuTCFP 532 16.0%
PJ Morrissey LD 492 14.8%
William Holloway C 240 7.2%
Anita Cooper BNP 81 2.4%

Westgate

Joanne Kingsland Lab 1342 73.6%
Rachel Auld LD 278 15.2%
Thomas Cheney C 203 11.1%

Wingrove

Nigel Todd Lab 1753 58.8%
Mehrban Sadiq C 673 22.6%
Clare Schofield LD 303 10.2%
John Pearson Grn 170 5.7%
Russ Rickerby BNP 80 2.7%

Woolsington

Kevin Graham Lab 2064 66.8%
Susan Long LD 538 17.4%
Colin Forster C 490 15.8%

Back to the 2011 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict