Home > 2011 > South TynesideA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2011

South Tyneside

STP = South Tyneside Progressives

Other results for South Tyneside: 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2012 2014 2015 2016 2018

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — South Tyneside 2011

Party Votes Percent Seats
Labour 24327 53.7% 15
Independent 9934 21.9% 3
Conservative 6436 14.2% 0
South Tyneside Progressives 1486 3.3% 0
Liberal Democrat 1117 2.5% 0
British National Party 1054 2.3% 0
Green Party 554 1.2% 0
Liberal Party 398 0.9% 0

Beacon and Bents

Audrey McMillan Lab 1131 41.3%
Jim Hodgson Ind 842 30.7%
Ali Hayder C 341 12.4%
Peter Elliott Ind 188 6.9%
James Hills BNP 165 6.0%
Lawrence Hopkins LD 48 1.8%
Bill Troupe Ind 24 0.9%

Bede

Fay Cunningham Lab 1176 55.7%
Tom Defty Ind 740 35.0%
Oliver Wallhead C 111 5.3%
Tony Gair Grn 86 4.1%

Biddick and All Saints

Tom Pigott Lab 1253 62.5%
Kathy Sheerin Ind 529 26.4%
Brian Gilchrist C 129 6.4%
David Selby Lib 95 4.7%

Boldon Colliery

Sherie Murphy Lab 1506 51.8%
Ian Diamond Ind 967 33.3%
Stewart Hay C 322 11.1%
Ileene Gilchrist BNP 113 3.9%

Cleadon and East Boldon [Lab gain from C]

Joan Atkinson Lab 1931 50.2%
Donald Wood C 1590 41.3%
Lilian Milne STP 238 6.2%
David Lawson Ind 88 2.3%

Cleadon Park

George Elsom Ind 838 41.9%
Doreen Purvis Lab 779 38.9%
Colin Campbell Ind 224 11.2%
Tamara Alani C 160 8.0%

Fellgate and Hedworth

Linda Hemmer Ind 1234 48.9%
Moira Smith Lab 1101 43.6%
Ian Armstrong C 113 4.5%
Maureen Scott BNP 76 3.0%

Harton

Rob Dix Lab 1484 53.0%
Lawrence Nolan STP 712 25.4%
Marilyn Huartt C 318 11.4%
Terence Smith Ind 183 6.5%
Melanie Baker Lib 101 3.6%

Hebburn North [Lab gain from LD]

Ian Harkus Lab 1264 54.7%
John McKie LD 653 28.3%
Anna Robinson C 270 11.7%
Martin Vaughan BNP 122 5.3%

Hebburn South

Eddie McAtominey Lab 2023 78.9%
John Coe C 542 21.1%

Horsley Hill

Iain Malcolm Lab 1700 54.3%
Kraig White Ind 738 23.6%
Ross Huartt C 379 12.1%
Enid Berry LD 164 5.2%
David Wood Lib 77 2.5%
Vivienne Mahon Ind 70 2.2%

Monkton

Alan Kerr Lab 1333 55.2%
Graeme Slator Ind 761 31.5%
James Milburn C 198 8.2%
Susan Troupe LD 122 5.1%

Primrose

Ken Stephenson Lab 1157 53.0%
John Robertson Ind 767 35.2%
Anthony Lanaghan C 164 7.5%
Pete Hodgkinson Ind 93 4.3%

Simonside and Rekendyke

Michael Clare Lab 1374 66.3%
George Smith C 206 9.9%
David Moore Grn 183 8.8%
Peter Foreman BNP 179 8.6%
Carole Troupe LD 130 6.3%

West Park [Lab gain from STP]

Joyce Welsh Lab 971 46.1%
Marjorie Robinson STP 536 25.4%
Edward Russell C 293 13.9%
Lynne Graham BNP 127 6.0%
Vicki Grist Grn 127 6.0%
Lindsey Tolson Lib 53 2.5%

Westoe

Jane Branley Ind 1199 44.2%
Patricia Hay Lab 968 35.7%
Anthony Dailly C 315 11.6%
Lynne Barber Grn 158 5.8%
Joseph Stephenson Lib 72 2.7%

Whitburn and Marsden

Sylvia Spraggon Lab 1648 67.2%
Elizabeth Turnbull C 804 32.8%

Whiteleas

Ernest Gibson Lab 1528 62.9%
Margaret Haram Ind 449 18.5%
Christopher Thornton BNP 272 11.2%
Christopher Taylor C 181 7.4%

Back to the 2011 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict