Home > 2012 > AberdeenshireA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2012

Aberdeenshire

Whole council up for election.

Chr = Christian Party Proclaiming Christ's Lordship

Other results for Aberdeenshire: 2003 2007 2017

Map of the resultsFull STV preference informationExport spreadsheet


Consolidated results — Aberdeenshire 2012

Party Votes Percent Seats
Scottish National Party 27336 38.9% 28
Conservative 14907 21.2% 14
Liberal Democrat 10797 15.4% 12
Independent 10320 14.7% 11
Labour 4785 6.8% 2
Green Party 1681 2.4% 1
Christian Party 460 0.7% 0

Aboyne, Upper Deeside and Donside (3) [1 SNP gain from C]

Katrina Farquhar C 1332 34.6%
Geva Blackett SNP 1091 28.4%
Peter Argyle LD 640 16.6%
Rosemary Bruce LD 543 14.1%
Beverly Cochran Lab 241 6.3%

Consolidated results:— C 1332 (34.6%; 1 seat); LD 1183 (30.8%; 1 seat); SNP 1091 (28.4%; 1 seat); Lab 241 (6.3%)

Transfers (Quota = 962)
Stage I II III IV
Katrina Farquhar 1332 962 962 962
Geva Blackett 1091 1091 962 962
Peter Argyle 640 756 780 852
Rosemary Bruce 543 629 649 734
Beverly Cochran 241 267 294

Banchory and Mid Deeside (3)

Jill Webster C 1185 36.0%
Linda Clark SNP 956 29.1%
Karen Clark LD 757 23.0%
Lesley Young Lab 278 8.4%
Matt Wickham Grn 114 3.5%

Consolidated results:— C 1185 (36.0%; 1 seat); SNP 956 (29.1%; 1 seat); LD 757 (23.0%; 1 seat); Lab 278 (8.4%); Grn 114 (3.5%)

Transfers (Quota = 823)
Stage I II
Jill Webster 1185 823
Linda Clark 956 956
Karen Clark 757 952
Lesley Young 278 294
Matt Wickham 114 140

Banff and District (3) [1 SNP and 1 C gain from 1 LD and 1 Ind]

John Cox SNP 1037 31.2%
Ian Gray SNP 803 24.2%
Mike Roy C 768 23.1%
Alistair Mason LD 369 11.1%
Colin Murray Chr 342 10.3%

Consolidated results:— SNP 1840 (55.4%; 2 seats); C 768 (23.1%; 1 seat); LD 369 (11.1%); Chr 342 (10.3%)

Transfers (Quota = 830)
Stage I II III
John Cox 1037 830 830
Ian Gray 803 959 830
Mike Roy 768 780 793
Alistair Mason 369 377 405
Colin Murray 342 350 375

Central Buchan (4) [1 SNP gain from Ind]

Jim Ingram SNP 1141 29.2%
Norman Smith Ind 808 20.7%
Edie Chapman C 780 20.0%
Lenny Pirie SNP 456 11.7%
Anne Simpson LD 220 5.6%
Carol Donald Lab 205 5.3%
Hugh Livingston Ind 188 4.8%
David Ross Ind 106 2.7%

Consolidated results:— SNP 1597 (40.9%; 2 seats); Ind 1102 (28.2%; 1 seat); C 780 (20.0%; 1 seat); LD 220 (5.6%); Lab 205 (5.3%)

Transfers (Quota = 781)
Stage I II III IV V
Jim Ingram 1141 781 781 781 781
Norman Smith 808 808 781 781 781
Edie Chapman 780 791 791 781 781
Lenny Pirie 456 746 751 752 768
Anne Simpson 220 233 236 238 258
Carol Donald 205 215 215 216 226
Hugh Livingston 188 198 206 207 256
David Ross 106 112 117 118

East Garioch (3) [1 Grn gain from LD]

Fergie Hood SNP 1140 35.0%
Martin Ford Grn 660 20.3%
Nan Cullinane LD 519 15.9%
Patrick Sleigh C 359 11.0%
Amanda Clark Ind 338 10.4%
Ann Thorpe Lab 240 7.4%

Consolidated results:— SNP 1140 (35.0%; 1 seat); Grn 660 (20.3%; 1 seat); LD 519 (15.9%; 1 seat); C 359 (11.0%); Ind 338 (10.4%); Lab 240 (7.4%)

Transfers (Quota = 815)
Stage I II III IV
Fergie Hood 1140 815 815 815
Martin Ford 660 732 784 834
Nan Cullinane 519 574 643 790
Patrick Sleigh 359 384 402
Amanda Clark 338 393 467 569
Ann Thorpe 240 279

Ellon and District (4) [1 SNP gain from LD]

Rob Merson SNP 1644 39.0%
Gillian Owen C 705 16.7%
Isobel Davidson LD 689 16.4%
Richard Thomson SNP 474 11.3%
Peter Smyth Lab 399 9.5%
Sandy Allan Ind 300 7.1%

Consolidated results:— SNP 2118 (50.3%; 2 seats); C 705 (16.7%; 1 seat); LD 689 (16.4%; 1 seat); Lab 399 (9.5%); Ind 300 (7.1%)

Transfers (Quota = 843)
Stage I II III IV
Rob Merson 1644 843 843 843
Gillian Owen 705 748 764 839
Isobel Davidson 689 760 800 918
Richard Thomson 474 1055 843 843
Peter Smyth 399 426 457 511
Sandy Allan 300 325 361

Fraserburgh and District (4) [1 Ind gain from SNP]

Brian Topping SNP 1056 25.1%
Charles Buchan SNP 704 16.7%
Ian Tait Ind 617 14.7%
Michael Watt Ind 417 9.9%
Doreen Mair Ind 371 8.8%
Ann Bell LD 322 7.6%
Bob Sim C 259 6.2%
Ricky Sheaffe-Greene SNP 206 4.9%
Ashara Taylor Lab 172 4.1%
George Esslemont Ind 87 2.1%

Consolidated results:— SNP 1966 (46.7%; 2 seats); Ind 1492 (35.4%; 2 seats); LD 322 (7.6%); C 259 (6.2%); Lab 172 (4.1%)

Transfers (Quota = 843)
Stage I II III IV V VI VII VIII
Brian Topping 1056 843 843 843 843 843 843 843
Charles Buchan 704 787 792 802 817 1040 843 843
Ian Tait 617 637 644 666 723 733 759 836
Michael Watt 417 432 446 466 515 528 547 627
Doreen Mair 371 379 410 436 470 483 498 625
Ann Bell 322 326 334 361 420 427 446
Bob Sim 259 261 266 275
Ricky Sheaffe-Greene 206 270 273 280 282
Ashara Taylor 172 173 176
George Esslemont 87 88

Huntly, Strathbogie and Howe of Alford (4) [1 Ind gain from LD]

Moira Ingleby C 1091 26.5%
Joanna Strathdee SNP 830 20.1%
Alastair Ross LD 752 18.2%
Tom Murray SNP 600 14.6%
John Latham Ind 593 14.4%
Jake Williams Grn 256 6.2%

Consolidated results:— SNP 1430 (34.7%; 1 seat); C 1091 (26.5%; 1 seat); LD 752 (18.2%; 1 seat); Ind 593 (14.4%; 1 seat); Grn 256 (6.2%)

Transfers (Quota = 825)
Stage I II III IV V
Moira Ingleby 1091 825 825 825 825
Joanna Strathdee 830 830 830 825 825
Alastair Ross 752 831 825 825 825
Tom Murray 600 620 620 624 683
John Latham 593 650 653 653 760
Jake Williams 256 274 275 275

Inverurie and District (4) [1 SNP gain from LD]

Bryan Stuart SNP 688 19.7%
Hamish Vernal SNP 612 17.5%
Richard Cowling C 608 17.4%
Martin Kitts-Hayes LD 606 17.3%
Ellis Thorpe Lab 463 13.2%
Mike Raeburn Ind 211 6.0%
Ron Reid Ind 196 5.6%
Karen Mackenzie Grn 113 3.2%

Consolidated results:— SNP 1300 (37.2%; 2 seats); C 608 (17.4%; 1 seat); LD 606 (17.3%; 1 seat); Lab 463 (13.2%); Ind 407 (11.6%); Grn 113 (3.2%)

Transfers (Quota = 700)
Stage I II III IV V
Bryan Stuart 688 701 700 700 700
Hamish Vernal 612 621 621 643 685
Richard Cowling 608 614 614 636 684
Martin Kitts-Hayes 606 632 632 660 730
Ellis Thorpe 463 477 477 503 562
Mike Raeburn 211 225 225 300
Ron Reid 196 212 212
Karen Mackenzie 113

Mearns (4) [1 Ind gain from LD]

George Carr C 868 20.7%
Jean Dick SNP 867 20.7%
Bill Howatson LD 839 20.0%
Robert Forbes SNP 457 10.9%
Dave Stewart Ind 431 10.3%
David Nelson C 374 8.9%
Gill Bayfield Lab 352 8.4%

Consolidated results:— SNP 1324 (31.6%; 1 seat); C 1242 (29.7%; 1 seat); LD 839 (20.0%; 1 seat); Ind 431 (10.3%; 1 seat); Lab 352 (8.4%)

Transfers (Quota = 838)
Stage I II III IV V VI
George Carr 868 838 838 838 838 838
Jean Dick 867 867 838 838 838 838
Bill Howatson 839 839 839 838 838 838
Robert Forbes 457 458 482 482 564 595
Dave Stewart 431 433 434 434 530 684
David Nelson 374 394 395 395 423
Gill Bayfield 352 353 354 354

Mid Formartine (4) [1 SNP gain from LD, 1 Ind gain from LD]

Allan Hendry SNP 1293 29.1%
Paul Johnston Ind 938 21.1%
Jim Gifford C 721 16.2%
John Loveday LD 439 9.9%
Braden Davy Lab 396 8.9%
Jeff Goodhall Ind 360 8.1%
Cryle Shand SNP 294 6.6%

Consolidated results:— SNP 1587 (35.7%; 2 seats); Ind 1298 (29.2%; 1 seat); C 721 (16.2%; 1 seat); LD 439 (9.9%); Lab 396 (8.9%)

Transfers (Quota = 889)
Stage I II III IV V
Allan Hendry 1293 889 889 889 889
Paul Johnston 938 938 889 889 889
Jim Gifford 721 735 740 825 895
John Loveday 439 458 467 542 658
Braden Davy 396 411 416 463
Jeff Goodhall 360 371 387
Cryle Shand 294 606 612 679 753

North Kincardine (4) [1 Lab gain from LD]

Alastair Bews SNP 988 24.9%
Alison Evison Lab 853 21.5%
Carl Nelson C 782 19.7%
Ian Mollison LD 464 11.7%
Paul Melling LD 415 10.5%
Alan Inglis SNP 413 10.4%
Tom Morrow Chr 46 1.2%

Consolidated results:— SNP 1401 (35.4%; 1 seat); LD 879 (22.2%; 1 seat); Lab 853 (21.5%; 1 seat); C 782 (19.7%; 1 seat); Chr 46 (1.2%)

Transfers (Quota = 793)
Stage I II III IV V VI
Alastair Bews 988 793 793 793 793 793
Alison Evison 853 853 793 793 793 793
Carl Nelson 782 785 790 812 793 793
Ian Mollison 464 466 472 478 484 833
Paul Melling 415 423 434 437 441
Alan Inglis 413 585 598 607 609 644
Tom Morrow 46 46 49

Peterhead North and Rattray (4) [1 Ind gain from C]

Anne Allan SNP 618 17.3%
Alan Buchan Ind 587 16.5%
Fiona McRae SNP 534 15.0%
Alan Gardiner Ind 529 14.9%
Sheena Drunsfield C 447 12.5%
Michael Doig SNP 394 11.1%
Stephen Calder Ind 193 5.4%
Thomas Phillips Lab 168 4.7%
Graham Smith LD 92 2.6%

Consolidated results:— SNP 1546 (43.4%; 2 seats); Ind 1309 (36.7%; 2 seats); C 447 (12.5%); Lab 168 (4.7%); LD 92 (2.6%)

Transfers (Quota = 713)
Stage I II III IV V
Anne Allan 618 620 628 647 812
Alan Buchan 587 592 623 676 704
Fiona McRae 534 544 555 561 717
Alan Gardiner 529 548 569 625 646
Sheena Drunsfield 447 455 470 504 525
Michael Doig 394 400 406 430
Stephen Calder 193 203 223
Thomas Phillips 168 181
Graham Smith 92

Peterhead South and Cruden (3) [1 Ind gain from LD]

Stephen Smith SNP 1030 34.0%
Stuart Pratt SNP 564 18.6%
Sam Coull Ind 459 15.2%
Tom Malone Ind 418 13.8%
Steve Owen C 290 9.6%
Peter Stevenson Ind 264 8.7%

Consolidated results:— SNP 1594 (52.7%; 2 seats); Ind 1141 (37.7%; 1 seat); C 290 (9.6%)

Transfers (Quota = 757)
Stage I II III IV V
Stephen Smith 1030 757 757 757 757
Stuart Pratt 564 765 757 757 757
Sam Coull 459 477 478 520 603
Tom Malone 418 426 427 592 693
Steve Owen 290 296 297 319
Peter Stevenson 264 277 278

Stonehaven and Lower Deeside (4) [1 Lab gain from LD]

Wendy Agnew C 1111 27.0%
Graeme Clark SNP 667 16.2%
Raymond Christie Lab 404 9.8%
Peter Bellarby LD 354 8.6%
Robert Fergusson SNP 311 7.5%
Jeff Hutchison C 278 6.7%
David Fleming LD 275 6.7%
Rachel Shanks Grn 255 6.2%
Bob Michie Ind 241 5.8%
Douglas Samways Ind 224 5.4%

Consolidated results:— C 1389 (33.7%; 1 seat); SNP 978 (23.7%; 1 seat); LD 629 (15.3%; 1 seat); Ind 465 (11.3%); Lab 404 (9.8%; 1 seat); Grn 255 (6.2%)

Transfers (Quota = 825)
Stage I II III IV V VI VII VIII
Wendy Agnew 1111 825 825 825 825 825 825 825
Graeme Clark 667 684 713 741 762 1052 825 825
Raymond Christie 404 414 427 463 486 501 530 590
Peter Bellarby 354 380 398 433 617 633 660 734
Robert Fergusson 311 314 335 353 371
Jeff Hutchison 278 404 426 437 458 462 474 526
David Fleming 275 297 319 347
Rachel Shanks 255 263 286
Bob Michie 241 258 321 378 411 425 462
Douglas Samways 224 243

Troup (3)

Hamish Partridge SNP 723 25.4%
John Duncan C 593 20.9%
Mark Findlater Ind 441 15.5%
Bob Watson SNP 405 14.3%
Sydney Mair Ind 344 12.1%
Alan Duffill Lab 185 6.5%
Bill Rebecca Ind 95 3.3%
Sandy Leslie LD 56 2.0%

Consolidated results:— SNP 1128 (39.7%; 1 seat); Ind 880 (31.0%; 1 seat); C 593 (20.9%; 1 seat); Lab 185 (6.5%); LD 56 (2.0%)

Transfers (Quota = 711)
Stage I II IV V VI
Hamish Partridge 723 711 711 711 711
John Duncan 593 593 615 645 709
Mark Findlater 441 441 479 520 683
Bob Watson 405 414 438 467 550
Sydney Mair 344 344 366 393
Alan Duffill 185 185 199
Bill Rebecca 95 95
Sandy Leslie 56 56

Turriff and District (3)

Sandy Duncan SNP 1165 34.2%
Anne Robertson LD 627 18.4%
Alisan Norrie Ind 564 16.6%
Jayne James Duff C 542 15.9%
Colin Mair SNP 432 12.7%
Norman Ogston Chr 72 2.1%

Consolidated results:— SNP 1597 (46.9%; 1 seat); LD 627 (18.4%; 1 seat); Ind 564 (16.6%; 1 seat); C 542 (15.9%); Chr 72 (2.1%)

Transfers (Quota = 851)
Stage I II III IV
Sandy Duncan 1165 851 851 851
Anne Robertson 627 652 664 842
Alisan Norrie 564 590 609 808
Jayne James Duff 542 556 569
Colin Mair 432 658 667 742
Norman Ogston 72 74

West Garioch (3) [1 C gain from LD]

Alison Grant SNP 1327 42.5%
Patricia Oddie C 651 20.8%
Sheen Lonchay LD 439 14.0%
Hazel al-Kowarri LD 426 13.6%
Richard Openshaw Grn 283 9.1%

Consolidated results:— SNP 1327 (42.5%; 1 seat); LD 865 (27.7%; 1 seat); C 651 (20.8%; 1 seat); Grn 283 (9.1%)

Transfers (Quota = 782)
Stage I II III
Alison Grant 1327 782 782
Patricia Oddie 651 716 774
Sheen Lonchay 439 555 645
Hazel al-Kowarri 426 495 601
Richard Openshaw 283 407

Westhill and District (4) [1 SNP gain from Ind]

Ron McKail C 1163 29.4%
Iris Walker LD 954 24.1%
Amanda Allan SNP 713 18.0%
David Aitchison SNP 703 17.7%
Peter Young Lab 429 10.8%

Consolidated results:— SNP 1416 (35.7%; 2 seats); C 1163 (29.4%; 1 seat); LD 954 (24.1%; 1 seat); Lab 429 (10.8%)

Transfers (Quota = 793)
Stage I II
Ron McKail 1163 793
Iris Walker 954 954
Amanda Allan 713 780
David Aitchison 703 735
Peter Young 429 503

Back to the 2012 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict