Home > 2012 > FalkirkA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2012

Falkirk

Whole council up for election.

Other results for Falkirk: 2003 2007 2017

Map of the resultsFull STV preference informationExport spreadsheet


Consolidated results — Falkirk 2012

Party Votes Percent Seats
Scottish National Party 17321 40.5% 13
Labour 16150 37.7% 14
Conservative 4805 11.2% 2
Independent 4512 10.5% 3

Bo'ness and Blackness (3)

Ann Ritchie SNP 1526 37.7%
Adrian Mahoney Lab 852 21.0%
David Aitchison Lab 826 20.4%
Sandy Turner SNP 462 11.4%
Lynn Munro C 385 9.5%

Consolidated results:— SNP 1988 (49.1%; 2 seats); Lab 1678 (41.4%; 1 seat); C 385 (9.5%)

Transfers (Quota = 1013)
Stage I II III
Ann Ritchie 1526 1013 1013
Adrian Mahoney 852 900 1010
David Aitchison 826 850 910
Sandy Turner 462 848 915
Lynn Munro 385 401

Bonnybridge and Larbert (3)

Tom Coleman SNP 1387 31.0%
Linda Gow Lab 1235 27.6%
Billy Buchanan Ind 1018 22.7%
Elliot Roy C 376 8.4%
Lynda Kenna SNP 299 6.7%
Chris Harley Ind 166 3.7%

Consolidated results:— SNP 1686 (37.6%; 1 seat); Lab 1235 (27.6%; 1 seat); Ind 1184 (26.4%; 1 seat); C 376 (8.4%)

Transfers (Quota = 1121)
Stage I II III IV
Tom Coleman 1387 1121 1121 1121
Linda Gow 1235 1235 1121 1121
Billy Buchanan 1018 1042 1073 1138
Elliot Roy 376 385 394 430
Lynda Kenna 299 493 512 560
Chris Harley 166 176 192

Carse, Kinnaird and Tryst (4)

Charles Macdonald Lab 1377 26.3%
Craig Martin Lab 1332 25.4%
Stephen Bird SNP 1237 23.6%
Steven Carleschi SNP 908 17.3%
Jim Flynn C 385 7.3%

Consolidated results:— Lab 2709 (51.7%; 2 seats); SNP 2145 (40.9%; 2 seats); C 385 (7.3%)

Transfers (Quota = 1048)
Stage I II
Charles Macdonald 1377 1048
Craig Martin 1332 1332
Stephen Bird 1237 1237
Steven Carleschi 908 986
Jim Flynn 385 437

Denny and Banknock (4)

Johnny McNally SNP 1502 28.2%
Jim Blackwood Lab 1189 22.3%
Brian McCabe Ind 622 11.7%
Martin Oliver SNP 571 10.7%
Terrie Hay Lab 443 8.3%
Alex Waddell Ind 411 7.7%
Khalid Hamid Ind 387 7.3%
David Grant C 196 3.7%

Consolidated results:— SNP 2073 (39.0%; 2 seats); Lab 1632 (30.7%; 1 seat); Ind 1420 (26.7%; 1 seat); C 196 (3.7%)

Transfers (Quota = 1065)
Stage I II III IV V VI
Johnny McNally 1502 1065 1065 1065 1065 1065
Jim Blackwood 1189 1189 1065 1065 1065 1065
Brian McCabe 622 676 680 714 801 977
Martin Oliver 571 870 879 900 972 1062
Terrie Hay 443 459 539 563 614 684
Alex Waddell 411 433 439 480 539
Khalid Hamid 387 398 406 428
David Grant 196 200 204

Falkirk North (4)

David Alexander SNP 1915 36.5%
Craig Martin Lab 1102 21.0%
Pat Reid Lab 1011 19.2%
Cecil Meiklejohn SNP 879 16.7%
Robert Ardis C 346 6.6%

Consolidated results:— SNP 2794 (53.2%; 2 seats); Lab 2113 (40.2%; 2 seats); C 346 (6.6%)

Transfers (Quota = 1051)
Stage I II
David Alexander 1915 1051
Craig Martin 1102 1102
Pat Reid 1011 1070
Cecil Meiklejohn 879 1604
Robert Ardis 346 361

Falkirk South (4)

Dennis Goldie Lab 1279 24.0%
Colin Chalmers SNP 1160 21.7%
John Patrick C 841 15.8%
Gerry Goldie Lab 839 15.7%
Georgie Thomson SNP 672 12.6%
Joe Lemetti Ind 465 8.7%
Hugh McGinlay Ind 81 1.5%

Consolidated results:— Lab 2118 (39.7%; 2 seats); SNP 1832 (34.3%; 1 seat); C 841 (15.8%; 1 seat); Ind 546 (10.2%)

Transfers (Quota = 1068)
Stage I II III IV V
Dennis Goldie 1279 1068 1068 1068 1068
Colin Chalmers 1160 1160 1068 1068 1068
John Patrick 841 844 846 856 984
Gerry Goldie 839 1025 1031 1039 1184
Georgie Thomson 672 675 748 754 854
Joe Lemetti 465 472 477 519
Hugh McGinlay 81 81 82

Grangemouth (4)

Allyson Black Lab 1201 24.7%
David Balfour SNP 1099 22.6%
Robert Spears Ind 862 17.7%
Joan Paterson Lab 503 10.3%
Andrew Cowie SNP 423 8.7%
Amanda Nicol C 279 5.7%
Jim Waugh Ind 272 5.6%
David Sharp Ind 228 4.7%

Consolidated results:— Lab 1704 (35.0%; 2 seats); SNP 1522 (31.3%; 1 seat); Ind 1362 (28.0%; 1 seat); C 279 (5.7%)

Transfers (Quota = 974)
Stage I II III IV V VI VII
Allyson Black 1201 974 974 974 974 974 974
David Balfour 1099 1099 974 974 974 974 974
Robert Spears 862 877 882 963 1064 974 974
Joan Paterson 503 675 678 695 725 739 815
Andrew Cowie 423 432 538 562 596 608 683
Amanda Nicol 279 285 286 309
Jim Waugh 272 275 277 331 377 412
David Sharp 228 231 233

Lower Braes (3)

Malcolm Nicol C 1447 36.0%
Steven Jackson SNP 1259 31.3%
Alan Nimmo Lab 1117 27.8%
Robbie Landsman SNP 197 4.9%

Consolidated results:— SNP 1456 (36.2%; 1 seat); C 1447 (36.0%; 1 seat); Lab 1117 (27.8%; 1 seat)

Transfers (Quota = 1006)
Stage I
Malcolm Nicol 1447
Steven Jackson 1259
Alan Nimmo 1117
Robbie Landsman 197

Upper Braes (3)

John McLuckie Lab 1361 32.3%
Gordon Hughes SNP 1257 29.8%
Ricky Wilson SNP 568 13.5%
Alan Rust C 550 13.0%
Rosie Murray Lab 483 11.4%

Consolidated results:— Lab 1844 (43.7%; 2 seats); SNP 1825 (43.3%; 1 seat); C 550 (13.0%)

Transfers (Quota = 1055)
Stage I II III IV
John McLuckie 1361 1055 1055 1055
Gordon Hughes 1257 1257 1055 1055
Ricky Wilson 568 592 757 862
Alan Rust 550 565 573
Rosie Murray 483 712 725 905

Back to the 2012 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict