Home > 2014 > Amber ValleyA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2014

Amber Valley

One-third of council up for election. No elections this year in Alport, Belper Central, Belper North, Crich, Ripley and Marehay, South West Parishes or Wingfield. The election in Heage and Ambergate this year was a by-election.

Note:— The election in Swanwick ward was postponed due to the death of a candidate.

Other results for Amber Valley: 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2011 2012 2015 2016
Results for Derbyshire county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Amber Valley 2014

Party Votes Percent Seats
Labour 10485 38.5% 11
Conservative 8393 30.9% 5
UK Independence Party 6880 25.3% 0
Liberal Democrat 1073 3.9% 0
Independent 252 0.9% 0
British National Party 119 0.4% 0

Alfreton

John Walker Lab 1113 54.7%
Stuart Bent UKIP 573 28.1%
Kat Moss C 301 14.8%
Peter Jelf LD 49 2.4%

Belper East

Martin Tomlinson C 584 38.2%
Alan Broughton Lab 534 34.9%
Roy Snape UKIP 344 22.5%
Paul Smith LD 68 4.4%

Belper South [Lab gain from C]

Erik Johnsen Lab 629 37.4%
Daniel Booth C 481 28.6%
David Fisher UKIP 445 26.5%
Jeremy Benson LD 126 7.5%

Codnor and Waingroves

Isobel Harry Lab 586 41.9%
Ann Fox UKIP 395 28.2%
Linda Edwards-Milsom C 347 24.8%
Alan Edwards BNP 39 2.8%
Fay Whitehead LD 32 2.3%

Duffield

Chris Short C 930 51.2%
Patrick Mountain Lab 424 23.3%
John Young UKIP 298 16.4%
Richard Salmon LD 164 9.0%

Heage and Ambergate [By-election]

David Farrelly Lab 734 42.3%
Valerie Taylor C 561 32.3%
Juliette Stevens UKIP 371 21.4%
Chris Bradley LD 71 4.1%

Heanor and Loscoe

Heather Longdon Lab 571 40.2%
Geoff Adwinckle UKIP 487 34.3%
Julie Whitmore C 319 22.5%
Ronald Welsby LD 43 3.0%

Heanor East

Barrie Aistrop Lab 674 43.0%
Dave Patchett UKIP 440 28.1%
Steven Grainger C 408 26.0%
Michael Bedford LD 46 2.9%

Heanor West

Paul Jones Lab 623 40.4%
Ken Clifford UKIP 501 32.5%
Mark Burrell C 355 23.0%
Heather Whitworth LD 63 4.1%

Ironville and Riddings

Paul Smith Lab 837 47.9%
Jack Brown C 557 31.9%
Pam Johnson UKIP 313 17.9%
Ollie Smith LD 40 2.3%

Kilburn, Denby and Holbrook

Trevor Ainsworth C 995 40.7%
John Banks Lab 733 30.0%
Philip Rose UKIP 617 25.3%
Elise Situnayake LD 97 4.0%

Langley Mill and Aldercar

Eileen Hamilton Lab 529 43.6%
Kenneth Chapman UKIP 366 30.1%
Stephen Whitmore C 289 23.8%
Margaret Tomkins LD 30 2.5%

Ripley [Lab gain from C]

Roland Emmas-Williams Lab 951 38.1%
Ron Ashton C 783 31.4%
Garry Smith UKIP 612 24.5%
Ken Cooper BNP 80 3.2%
Paul Gibbons LD 70 2.8%

Shipley Park, Horsley and Horsley Woodhouse

Richard Iliffe C 795 42.8%
Adrian Nathan UKIP 525 28.2%
Steve Holden Lab 444 23.9%
Kate Smith LD 95 5.1%

Somercotes

Brian Lyttle Lab 805 56.9%
Andrew Maslin UKIP 348 24.6%
Ian Smith C 214 15.1%
Rosemary Milward LD 47 3.3%

Swanwick [Postponed poll; held 26th June 2014]

David Wilson C 474 36.4%
Anthony Tester Lab 298 22.9%
George Soudah Ind 252 19.4%
Allen King UKIP 245 18.8%
Joel Hunt LD 32 2.5%

Back to the 2014 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict