Home > 2014 > South TynesideA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2014

South Tyneside

One-third of council up for election.

IndSoc = The Independent Socialist Party
IPPF = Independent — Putting People First

Other results for South Tyneside: 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2011 2012 2015 2016 2018

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — South Tyneside 2014

Party Votes Percent Seats
Labour 20134 51.1% 17
UK Independence Party 11105 28.2% 0
Conservative 4935 12.5% 0
Independent — Putting People First 1728 4.4% 1
Independent 1011 2.6% 0
The Independent Socialist Party 293 0.7% 0
Liberal Democrat 196 0.5% 0

Beacon and Bents

John Wood Lab 1254 50.7%
John Clarke UKIP 735 29.7%
Ali Hayder C 367 14.9%
Bill Troupe LD 115 4.7%

Bede [Ind gain from Lab]

Lee Hughes IPPF 1055 53.5%
Arthur Meeks Lab 818 41.5%
Oliver Wallhead C 99 5.0%

Biddick and All Saints

Olive Punchion Lab 1076 60.4%
John Wright UKIP 593 33.3%
Dorothy Byers C 111 6.2%

Boldon Colliery

Alison Strike Lab 1459 58.5%
Joseph Quirk UKIP 681 27.3%
Stewart Hay C 353 14.2%

Cleadon and East Boldon [Lab gain from C]

Margaret Meling Lab 1249 40.1%
Fiona Milburn C 1153 37.0%
Russell Sanderson UKIP 713 22.9%

Cleadon Park

Jim Foreman Lab 726 37.8%
June Elsom IPPF 673 35.1%
Colin Campbell Ind 376 19.6%
Barbara Surtees C 144 7.5%

Fellgate and Hedworth [Lab gain from Ind]

Geraldine Kilgour Lab 1163 51.1%
Steven Harrison UKIP 981 43.1%
Ian Armstrong C 132 5.8%

Harton

Neil Maxwell Lab 1144 49.9%
Malcolm Pratt UKIP 783 34.1%
Mark Ralston C 367 16.0%

Hebburn North

Richie Porthouse Lab 941 45.8%
Joe Abbott Ind 635 30.9%
David Lawson UKIP 389 18.9%
Amy-Jane Milburn C 91 4.4%

Hebburn South

Nancy Maxwell Lab 1509 65.7%
Victoria Morris UKIP 589 25.6%
John Coe C 200 8.7%

Horsley Hill

Eileen Leask Lab 1271 48.4%
Kelly Loftus UKIP 715 27.2%
Marilyn Huartt C 346 13.2%
Phil Brown IndSoc 293 11.2%

Monkton

Jim Sewell Lab 1267 61.4%
Jackie Quirk UKIP 603 29.2%
James Milburn C 192 9.3%

Primrose

Moira Smith Lab 1070 57.8%
Anita Campbell UKIP 647 34.9%
Jack Gibbons C 135 7.3%

Simonside and Rekendyke

Lynne Proudlock Lab 1056 56.1%
Sandra Scoular UKIP 643 34.1%
Stanley Wallace C 104 5.5%
Carole Troupe LD 81 4.3%

West Park

Norman Dick Lab 818 45.0%
Henry Pearce UKIP 714 39.3%
Anthony Dailly C 284 15.6%

Westoe

Allan West Lab 966 44.8%
Norman Dennis UKIP 818 38.0%
Edward Russell C 371 17.2%

Whitburn and Marsden

Peter Boyack Lab 1124 50.4%
Steven Dorothy UKIP 751 33.7%
Sharon Surtees C 355 15.9%

Whiteleas

Bill Brady Lab 1223 58.1%
Paul McKean UKIP 750 35.6%
Cyril Campbell C 131 6.2%

Back to the 2014 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict