Home > 2015 > RunnymedeA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2015

Runnymede

One-third of council up for election.

RIRG = Runnymede Independent Residents Group

Other results for Runnymede: 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2011 2012 2014 2016
Results for Surrey county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Runnymede 2015

Party Votes Percent Seats
Conservative 20667 51.9% 13
Labour 7661 19.2% 0
UK Independence Party 7490 18.8% 0
Runnymede Independent Residents Group 2886 7.2% 2
Green Party 909 2.3% 0
Liberal Democrat 220 0.6% 0

Addlestone Bourneside

Peter Waddell C 1424 50.5%
Paul Stevens UKIP 581 20.6%
June Tilbury Lab 570 20.2%
Susan Maguire Grn 245 8.7%

Addlestone North (2)

James Broadhead C 1683 51.8%
Stewart Mackay C 1193
David Bell Lab 819 25.2%
Grahame Leon-Smith UKIP 746 23.0%
James Scott Lab 652

Chertsey Meads

Derek Cotty C 1681 56.6%
Bernie Stacey Lab 667 22.4%
Christopher Butcher UKIP 624 21.0%

Chertsey St Ann's

Dolsie Clarke C 1516 50.4%
Arran Neathey Lab 782 26.0%
William Bruno UKIP 709 23.6%

Chertsey South and Row Town

Terry Dicks C 1652 56.0%
Graham Wood UKIP 685 23.2%
Philip Martin Lab 612 20.8%

Egham Hythe

Gillian Warner C 1498 50.9%
Robert King Lab 820 27.8%
Luke Smith UKIP 627 21.3%

Egham Town

John Ashmore RIRG 1291 46.4%
Samuel Walker C 977 35.1%
Tae Kim Lab 512 18.4%

Englefield Green East

Japneet Kaur Sohi C 1087 52.8%
Frederick Hoareau Grn 396 19.2%
Benjamin Tozer Lab 382 18.5%
Adrian Girling UKIP 195 9.5%

Englefield Green West

Nicholas Prescot C 1038 47.1%
David Hunt UKIP 477 21.6%
Helen Jewell Lab 421 19.1%
Glenn Mealing Grn 268 12.2%

Foxhills

Dannielle Khalique C 1612 54.6%
Christopher Browne UKIP 753 25.5%
John Gurney Lab 586 19.9%

New Haw

Jacqueline Gracey C 1725 58.5%
Delphine Palmowski UKIP 623 21.1%
Anne Emerson-Miller Lab 380 12.9%
Jennifer Coulon LD 220 7.5%

Thorpe

Linda Gillham RIRG 1192 39.5%
Mark Pearce C 917 30.4%
John Gynn UKIP 615 20.4%
James Hale Lab 295 9.8%

Virginia Water

Nicholas Wase-Rogers C 1880 65.2%
Brian Clarke RIRG 403 14.0%
Ross Thompson UKIP 321 11.1%
William Heal Lab 280 9.7%

Woodham

Gail Kingerley C 1977 64.9%
Carmen Scott Lab 535 17.6%
Valerie Woodhouse UKIP 534 17.5%

Back to the 2015 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict