Home > 2017 > CambridgeshireA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2017

Cambridgeshire

Whole council up for election on new division boundaries.

IndNwk = Independent Network
StNeots = St Neots Independent Group

Other results for Cambridgeshire: 2005 2009 2013
Results for district councils — Cambridge 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2011 2012 2014 2015 2016 2018 — East Cambridgeshire 2003 2007 2011 2015 — Fenland 2003 2007 2011 2015 — Huntingdonshire 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2011 2012 2014 2015 2016 — South Cambridgeshire 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2011 2012 2014 2015 2016

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Cambridgeshire 2017

Party Votes Percent Seats
Conservative 68467 40.4% 36
Liberal Democrat 50728 29.9% 15
Labour 30446 17.9% 7
Green Party 6320 3.7% 0
UK Independence Party 6074 3.6% 0
Independent 4103 2.4% 1
St Neots Independent Group 3107 1.8% 2
Independent Network 412 0.2% 0

Abbey

Joan Whitehead Lab 1022 40.6%
Nicky Shepard LD 947 37.6%
Kevin Francis C 336 13.3%
Monica Hone Grn 212 8.4%

Alconbury and Kimbolton

Ian Gardener C 1943 61.7%
Michael Baker LD 973 30.9%
Kevin Goddard Lab 231 7.3%

Arbury

Jocelynne Scutt Lab 1331 44.8%
Cecilia Liszka LD 919 31.0%
Henry Collins C 542 18.3%
Lucas Ruzowitzky Grn 177 6.0%

Bar Hill

Lynda Harford C 1202 40.1%
Mark Argent LD 836 27.9%
Stuart Hilpert Lab 550 18.3%
Teal Riley Grn 252 8.4%
Helene Green UKIP 158 5.3%

Brampton and Buckden

Peter Downes LD 1536 48.6%
Hamish Masson C 1422 45.0%
Sue Foster Lab 205 6.5%

Burwell

Joshua Schumann C 1557 53.9%
Charlotte Cane LD 642 22.2%
Liz Swift Lab 381 13.2%
Flora Waterhouse Grn 309 10.7%

Cambourne

Mark Howell C 1145 43.3%
Peter Hedges LD 721 27.2%
Gavin Clayton Lab 590 22.3%
Marcus Pitcaithly Grn 190 7.2%

Castle

Claire Richards Lab 777 29.8%
John Hipkin Ind 750 28.7%
Paul Sagar LD 736 28.2%
Edward Macnaghten C 199 7.6%
Gareth Bailey Grn 147 5.6%

Chatteris

Anne Hay C 1086 48.5%
Richard Mandley UKIP 429 19.1%
Steven Nicholson Ind 201 9.0%
David Lewis Lab 178 7.9%
John Freeman LD 176 7.9%
Daniel Divine Ind 171 7.6%

Cherry Hinton

Sandra Crawford Lab 1555 48.8%
James Mathieson C 718 22.5%
John Oakes LD 699 21.9%
Maximilian Fries Grn 215 6.7%

Chesterton

Ian Manning LD 1715 44.1%
Kelley Green Lab 1407 36.2%
Connor Macdonald C 481 12.4%
Stephen Lawrence Grn 199 5.1%
Peter Burkinshaw UKIP 88 2.3%

Cottenham and Willingham

Timothy Wotherspoon C 1207 35.3%
Neil Gough LD 1205 35.3%
Alex Tiley Lab 421 12.3%
Mike Mason IndNwk 412 12.1%
Colin Coe Grn 173 5.1%

Duxford

Peter Topping C 2066 55.1%
Peter McDonald LD 1248 33.3%
Jackie Scott Lab 286 7.6%
Matthew Barton Grn 148 3.9%

Ely North

Lis Every C 1192 49.3%
Alison Whelan LD 855 35.4%
Mark Hucker Lab 370 15.3%

Ely South

Anna Bailey C 1627 46.1%
Christine Whelan LD 1368 38.7%
Rebecca Denness Lab 536 15.2%

Fulbourn

John Williams LD 1217 43.4%
Alan Sharp C 899 32.0%
Tim Andrews Lab 548 19.5%
Oliver Fisher Grn 141 5.0%

Gamlingay

Sebastian Kindersley LD 1505 42.2%
Heather Williams C 1448 40.6%
Alison Elcox Ind 374 10.5%
John Goodall Lab 237 6.6%

Godmanchester and Huntingdon South

Graham Wilson LD 1194 52.3%
Bill Hensley C 656 28.7%
Samuel Sweek Lab 282 12.3%
Dan Morris UKIP 152 6.7%

Hardwick

Lina Joseph C 1840 49.9%
Philip Allen LD 1369 37.1%
Norman Crowther Lab 456 12.4%
Anna Gomori-Woodcock Grn 25 0.7%

The Hemingfords and Fenstanton

Ian Bates C 1766 62.2%
David Priestman LD 785 27.6%
Robert Leach Lab 289 10.2%

Histon and Impington

David Jenkins LD 1938 53.9%
Othman Cole C 834 23.2%
Beccy Talmy Lab 602 16.7%
Darren Cotterell Grn 224 6.2%

Huntingdon North and Hartford

Michael Shellens LD 882 35.0%
Emily Barley C 838 33.3%
Nik Johnson Lab 532 21.1%
Peter Ashcroft UKIP 265 10.5%

Huntingdon West

Tom Sanderson Ind 1018 48.6%
Sir Peter Brown C 532 25.4%
Joe Jordan LD 299 14.3%
Patrick Kadewere Lab 247 11.8%

King's Hedges

Elisa Meschini Lab 1247 40.1%
Jamie Dalzell LD 1056 33.9%
Anette Karimi C 427 13.7%
Angela Ditchfield Grn 211 6.8%
David Corn UKIP 170 5.5%

Linton

Henry Batchelor LD 1957 47.6%
John Bald C 1579 38.4%
Paul Richardson Grn 293 7.1%
Ernie Turkington Lab 282 6.9%

Littleport

David Ambrose Smith C 863 57.2%
Jane Frances Lab 335 22.2%
Martin Seidel LD 310 20.6%

Longstanton, Northstowe and Over

Peter Hudson C 1112 45.9%
Sarah Cheung Johnson LD 965 39.8%
Simon Down Lab 226 9.3%
Sandra Archer Grn 119 4.9%

March North and Waldersey (2)

Steve Count C 2263 49.9%
Janet French C 2094
Katharine Bultitude Lab 856 18.9%
Martin Field Lab 850
Stephen Court LD 605 13.3%
Caroline Smith UKIP 561 12.4%
Robin Talbot UKIP 481
Scott Lansdell-Hill LD 340
Ruth Johnson Grn 248 5.5%
Andrew Crawford Grn 191

March South and Rural

John Gowing C 969 39.7%
Robert Skoulding Ind 910 37.3%
Steven Smith Lab 174 7.1%
Daniel Spencer UKIP 157 6.4%
Neil Morrison LD 126 5.2%
Elizabeth Wright Grn 102 4.2%

Market

Nichola Harrison LD 965 41.9%
Nick Gay Lab 678 29.4%
Jeremy Caddick Grn 425 18.4%
Henry Mitson C 237 10.3%

Melbourn and Bassingbourn

Susan van de Ven LD 1693 56.2%
Joshua Huntingfield C 773 25.7%
Adrian Dent UKIP 199 6.6%
Simon Saggers Grn 174 5.8%
Chris Coleridge Lab 173 5.7%

Newnham

Lucy Nethsingha LD 1221 51.2%
Joe Dale Lab 673 28.2%
Julius Carrington C 299 12.5%
Mark Slade Grn 193 8.1%

Papworth and Swavesey

Mandy Smith C 1495 56.0%
Peter Sandford LD 660 24.7%
Darren Macey Lab 305 11.4%
Gaynor Clements Grn 211 7.9%

Petersfield

Linda Jones Lab 1410 41.0%
Emma Bates LD 1171 34.1%
Virgil Ierubino Grn 467 13.6%
Linda Yeatman C 388 11.3%

Queen Edith's

Amanda Taylor LD 1678 46.4%
Adam Pounds Lab 962 26.6%
Manas Deb C 752 20.8%
Joel Chalfen Grn 226 6.2%

Ramsey and Bury

Adela Costello C 1296 45.1%
Peter Reeve UKIP 1152 40.1%
Kevin Minnette Lab 260 9.1%
Alex Wasyliw LD 163 5.7%

Roman Bank and Peckover

Simon King C 1455 54.2%
Gavin Booth LD 615 22.9%
Christopher Schooling UKIP 364 13.6%
Richard Hibbert Lab 252 9.4%

Romsey

Noel Kavanagh Lab 1633 44.7%
Simon Cooper LD 1359 37.2%
Simon Lee C 335 9.2%
Caitlin Patterson Grn 329 9.0%

St Ives North and Wyton

Ryan Fuller C 1223 54.2%
David Hodge LD 404 17.9%
Sam Feeney Lab 391 17.3%
Margaret King UKIP 238 10.5%

St Ives South and Needingworth

Kevin Reynolds C 1491 59.3%
John Watson Lab 537 21.3%
Lakkana Yalagala LD 488 19.4%

St Neots East and Gransden

Julie Wisson C 865 52.6%
James Catmur LD 375 22.8%
James Corley StNeots 218 13.2%
Stephen Hinchley Lab 188 11.4%

St Neots The Eatons

Derek Giles StNeots 1506 46.3%
Beth Hughes C 893 27.4%
Bob Farrer Ind 388 11.9%
James Bartrick LD 250 7.7%
Rob Gardiner Lab 217 6.7%

St Neots Eynesbury

Simone Taylor StNeots 818 43.4%
Robert Moores C 649 34.4%
Claire Piper LD 228 12.1%
Sam Wakeford Lab 189 10.0%

St Neots Priory Park and Little Paxton

David Wells C 1069 43.0%
Carol McMahon LD 599 24.1%
Paul Davies StNeots 565 22.7%
Christine Green Lab 255 10.2%

Sawston and Shelford (2)

Kevin Cuffley C 2698 42.0%
Roger Hickford C 2584
Peter Fane LD 2528 39.4%
Brian Milnes LD 2427
Mike Nettleton Lab 1194 18.6%
Sue Whitney Lab 1186

Sawtry and Stilton

Simon Bywater C 2022 68.8%
Margaret Cochrane Lab 405 13.8%
Roger Henson UKIP 269 9.1%
Geoff Harvey LD 244 8.3%

Soham North and Isleham

Paul Raynes C 1504 66.2%
Rupert Moss-Eccardt LD 396 17.4%
Isobel Morris Lab 371 16.3%

Soham South and Haddenham

Bill Hunt C 1828 57.7%
Pauline Wilson LD 826 26.1%
Lydia Hill Lab 320 10.1%
Andy Cogan Grn 193 6.1%

Somersham and Earith

Steve Criswell C 1862 68.2%
Tony Jebson LD 393 14.4%
Iain Ramsbottom Lab 299 10.9%
Callum Duffy UKIP 178 6.5%

Sutton

Lorna Dupre LD 1441 45.8%
Michael Bradley C 1353 43.0%
Christopher Horne Lab 355 11.3%

Trumpington

Donald Adey LD 1116 39.0%
Katie Thornburrow Lab 847 29.6%
Shapour Meftah C 694 24.3%
Ceri Galloway Grn 204 7.1%

Warboys and The Stukeleys

Terry Rogers C 1142 62.4%
Paul Bullen UKIP 273 14.9%
Tony Hulme LD 248 13.6%
Graeme Watkins Lab 166 9.1%

Waterbeach

Anna Bradnam LD 1706 46.4%
George Walker C 1184 32.2%
Gareth Wright Lab 591 16.1%
Eleanor Crane Grn 196 5.3%

Whittlesey North

Christopher Boden C 1365 65.7%
Stephen Jansky Lab 279 13.4%
Dawn Rhys-Owain UKIP 244 11.7%
Alex Oates Grn 97 4.7%
Francis Bellard LD 93 4.5%

Whittlesey South

David Connor C 1692 66.4%
Dai Rhys-Owain UKIP 266 10.4%
Martin Lodziak Lab 247 9.7%
Graham Kitchen LD 192 7.5%
Karen Alexander Grn 150 5.9%

Wisbech East

Samantha Hoy C 1284 63.2%
Susan Marshall Lab 306 15.1%
Susan Carson UKIP 243 12.0%
Fay Allen Ind 135 6.6%
Gareth Wilson LD 64 3.1%

Wisbech West

Steven Tierney C 1076 61.0%
Paul Clapp UKIP 211 12.0%
Christina Eyres Lab 190 10.8%
Sharon Home Ind 119 6.7%
Jane Feaviour-Clarke Grn 70 4.0%
Christopher Ross LD 61 3.5%
Jonathan Miller Ind 37 2.1%

Woodditton

Mathew Shuter C 1676 67.4%
John Trapp LD 767 30.9%
Steve O'Dell Lab 42 1.7%

Yaxley and Farcet

Mac McGuire C 1118 52.4%
Jonathan Orchard Lab 558 26.2%
Paul Richardson UKIP 457 21.4%

Back to the 2017 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2018.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict