Home > 2017 > East DunbartonshireA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2017

East Dunbartonshire

Whole council up for election on new ward boundaries.

Other results for East Dunbartonshire: 2003 2007 2012

Map of the resultsFull STV preference informationExport spreadsheet


Consolidated results — East Dunbartonshire 2017

Party Votes Percent Seats
Scottish National Party 13590 29.2% 7
Conservative 11569 24.8% 6
Liberal Democrat 7076 15.2% 6
Labour 6538 14.0% 2
Independent 5649 12.1% 1
Green Party 2187 4.7% 0

Bearsden North (3)

Duncan Cumming Ind 2338 33.2%
Sheila Mechan C 1462 20.8%
Ian Mackay SNP 1277 18.2%
Rosie O'Neil LD 1264 18.0%
Eunis Jassemi-Zargani Lab 379 5.4%
Erin Crawley Grn 315 4.5%

Consolidated results:— Ind 2338 (33.2%; 1 seat); C 1462 (20.8%; 1 seat); SNP 1277 (18.2%); LD 1264 (18.0%; 1 seat); Lab 379 (5.4%); Grn 315 (4.5%)

Transfers (Quota = 1759)
Stage I II III IV
Duncan Cumming 2338 1759 1759 1759
Sheila Mechan 1462 1634 1650 1693
Ian Mackay 1277 1343 1495 1588
Rosie O'Neil 1264 1449 1538 1716
Eunis Jassemi-Zargani 379 411 469
Erin Crawley 315 354

Bearsden South (3)

Andrew Polson C 1859 28.0%
Vaughan Moody LD 1437 21.6%
Denis Johnston SNP 1205 18.1%
Alan Oliver Ind 877 13.2%
Manjinder Shergill Lab 690 10.4%
Scott Ferguson Grn 580 8.7%

Consolidated results:— C 1859 (28.0%; 1 seat); LD 1437 (21.6%; 1 seat); SNP 1205 (18.1%; 1 seat); Ind 877 (13.2%); Lab 690 (10.4%); Grn 580 (8.7%)

Transfers (Quota = 1663)
Stage I II III IV
Andrew Polson 1859 1663 1663 1663
Vaughan Moody 1437 1519 1659 2019
Denis Johnston 1205 1206 1420 1547
Alan Oliver 877 918 994 1123
Manjinder Shergill 690 711 814
Scott Ferguson 580 584

Bishopbriggs North and Campsie (4)

Billy Hendry C 2541 30.3%
Paul Ferretti SNP 1829 21.8%
Mohrag Fischer SNP 1202 14.3%
Gemma Welsh Lab 1191 14.2%
Gary Pews LD 957 11.4%
Brian Reid Ind 357 4.3%
Christopher Cotton Grn 318 3.8%

Consolidated results:— SNP 3031 (36.1%; 2 seats); C 2541 (30.3%; 1 seat); Lab 1191 (14.2%); LD 957 (11.4%; 1 seat); Ind 357 (4.3%); Grn 318 (3.8%)

Transfers (Quota = 1680)
Stage I II III IV V
Billy Hendry 2541 1680 1680 1680 1680
Paul Ferretti 1829 1829 1680 1680 1680
Mohrag Fischer 1202 1228 1355 1498 1587
Gemma Welsh 1191 1308 1312 1363 1450
Gary Pews 957 1301 1302 1366 1501
Brian Reid 357 450 453 498
Christopher Cotton 318 340 347

Bishopbriggs South (3)

Alan Brown C 1631 26.7%
Gordan Low SNP 1467 24.1%
Alan Moir Lab 992 16.3%
Ian Elrick Lab 898 14.7%
Irene Mackay SNP 839 13.8%
Connor Boyd Grn 272 4.5%

Consolidated results:— SNP 2306 (37.8%; 1 seat); Lab 1890 (31.0%; 1 seat); C 1631 (26.7%; 1 seat); Grn 272 (4.5%)

Transfers (Quota = 1525)
Stage I II III IV V
Alan Brown 1631 1525 1525 1525 1525
Gordan Low 1467 1470 1535 1525 1525
Alan Moir 992 1010 1061 1062 1303
Ian Elrick 898 925 995 996 1194
Irene Mackay 839 840 882 892
Connor Boyd 272 280

Kirkintilloch East and North and Twechar (3)

John Jamieson SNP 1115 19.8%
Stewart Macdonald Lab 1089 19.3%
Susan Murray LD 915 16.2%
Willie Paterson Ind 851 15.1%
Pamela Marshall SNP 805 14.3%
Alison Lothian C 741 13.2%
Emma Sheppard Grn 116 2.1%

Consolidated results:— SNP 1920 (34.1%; 1 seat); Lab 1089 (19.3%; 1 seat); LD 915 (16.2%; 1 seat); Ind 851 (15.1%); C 741 (13.2%); Grn 116 (2.1%)

Transfers (Quota = 1409)
Stage I II III IV V
John Jamieson 1115 1132 1144 1872 1409
Stewart Macdonald 1089 1101 1241 1269 1366
Susan Murray 915 931 1183 1215 1280
Willie Paterson 851 871 1028 1053 1184
Pamela Marshall 805 849 858
Alison Lothian 741 741
Emma Sheppard 116

Lenzie and Kirkintilloch South (3)

Sandra Thornton C 1634 24.5%
Gillian Renwick SNP 1499 22.5%
Sandy Taylor Ind 811 12.2%
Rod Ackland LD 805 12.1%
Rhondda Geekie Lab 728 10.9%
Martin Robertson SNP 505 7.6%
Alisdair Sinclair Ind 415 6.2%
Carolynn Scrimgeour Grn 259 3.9%

Consolidated results:— SNP 2004 (30.1%; 1 seat); C 1634 (24.5%; 1 seat); Ind 1226 (18.4%); LD 805 (12.1%; 1 seat); Lab 728 (10.9%); Grn 259 (3.9%)

Transfers (Quota = 1665)
Stage I II III IV V VI VII
Sandra Thornton 1634 1641 1716 1665 1665 1665 1665
Gillian Renwick 1499 1576 1611 1612 2093 1665 1665
Sandy Taylor 811 841 1037 1048 1069 1179 1297
Rod Ackland 805 847 896 913 927 988 1341
Rhondda Geekie 728 758 777 782 796 859
Martin Robertson 505 543 552 552
Alisdair Sinclair 415 431
Carolynn Scrimgeour 259

Milngavie (3)

Graeme McGinnigle C 1701 27.7%
Jim Goodall LD 1698 27.6%
Jim Gibbons SNP 1375 22.4%
Maureen Henry Lab 571 9.3%
Kate Waddell SNP 472 7.7%
Gordon Masterton Grn 327 5.3%

Consolidated results:— SNP 1847 (30.1%; 1 seat); C 1701 (27.7%; 1 seat); LD 1698 (27.6%; 1 seat); Lab 571 (9.3%); Grn 327 (5.3%)

Transfers (Quota = 1537)
Stage I II III IV
Graeme McGinnigle 1701 1537 1537 1537
Jim Goodall 1698 1698 1537 1537
Jim Gibbons 1375 1380 1392 1486
Maureen Henry 571 623 684 795
Kate Waddell 472 473 477 560
Gordon Masterton 327 342 372

Back to the 2017 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2020.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict