Home > 2017 > East RenfrewshireA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2017

East Renfrewshire

Whole council up for election on new ward boundaries.

Other results for East Renfrewshire: 2003 2007 2012

Map of the resultsFull STV preference informationExport spreadsheet


Consolidated results — East Renfrewshire 2017

Party Votes Percent Seats
Conservative 15588 38.3% 7
Scottish National Party 9886 24.3% 5
Labour 7073 17.4% 4
Independent 6508 16.0% 2
Liberal Democrat 907 2.2% 0
Green Party 571 1.4% 0
UK Independence Party 121 0.3% 0
Libertarian Party 32 0.1% 0
Social Democratic Party 13 0.0% 0

Barrhead, Liboside and Uplawmoor (4)

Danny Devlin Ind 1840 26.0%
Paul Aitken C 1297 18.3%
Angela Convery SNP 1199 17.0%
Tommy Reilly SNP 1059 15.0%
Betty Cunningham Lab 1020 14.4%
Kenny Hay Lab 404 5.7%
David Allison Grn 220 3.1%
John Ferguson UKIP 34 0.5%

Consolidated results:— SNP 2258 (31.9%; 1 seat); Ind 1840 (26.0%; 1 seat); Lab 1424 (20.1%; 1 seat); C 1297 (18.3%; 1 seat); Grn 220 (3.1%); UKIP 34 (0.5%)

Transfers (Quota = 1415)
Stage I II III IV V
Danny Devlin 1840 1415 1415 1415 1415
Paul Aitken 1297 1355 1372 1390 1412
Angela Convery 1199 1241 1241 1330 1346
Tommy Reilly 1059 1125 1126 1167 1204
Betty Cunningham 1020 1110 1113 1159 1506
Kenny Hay 404 462 465 481
David Allison 220 243 249
John Ferguson 34 42

Clarkston, Netherlee and Williamwood (4)

Stewart Miller C 1715 16.8%
Andrea Gee C 1580 15.5%
Annette Ireland SNP 1508 14.8%
David Macdonald Ind 1352 13.3%
Ralph Robertson Ind 995 9.8%
Alan Lafferty Lab 986 9.7%
James Mills SNP 809 7.9%
Mary Montague Lab 692 6.8%
Laura Stevens Grn 351 3.4%
Alex Mackie LD 195 1.9%
Sarah Hemy UKIP 20 0.2%

Consolidated results:— C 3295 (32.3%; 1 seat); Ind 2347 (23.0%; 1 seat); SNP 2317 (22.7%; 1 seat); Lab 1678 (16.4%; 1 seat); Grn 351 (3.4%); LD 195 (1.9%); UKIP 20 (0.2%)

Transfers (Quota = 2041)
Stage I IV V VI VII VIII IX
Stewart Miller 1715 1738 1762 1772 1777 1914 1936
Andrea Gee 1580 1604 1624 1628 1634 1766 1783
Annette Ireland 1508 1634 1671 2400 2041 2041 2041
David Macdonald 1352 1439 1505 1571 1659 2189 2041
Ralph Robertson 995 1044 1110 1126 1174
Alan Lafferty 986 1048 1536 1573 1651 1791 1828
James Mills 809 883 908
Mary Montague 692 761
Laura Stevens 351
Alex Mackie 195
Sarah Hemy 20

Giffnock and Thornliebank (3)

Colm Merrick SNP 1853 24.4%
Gordon Wallace C 1751 23.1%
Jim Fletcher Lab 1431 18.8%
Paul Smith C 899 11.8%
Paul Drury Ind 859 11.3%
Savio d'Souza Ind 456 6.0%
Christopher Park LD 266 3.5%
Gordon Mccaskill Ind 48 0.6%
Alan Findlay Libtn 32 0.4%

Consolidated results:— C 2650 (34.9%; 1 seat); SNP 1853 (24.4%; 1 seat); Lab 1431 (18.8%; 1 seat); Ind 1363 (17.9%); LD 266 (3.5%); Libtn 32 (0.4%)

Transfers (Quota = 1899)
Stage I III IV V VI VII VIII
Colm Merrick 1853 1860 1898 1990 1899 1899 1899
Gordon Wallace 1751 1758 1784 1825 1826 2620 1899
Jim Fletcher 1431 1438 1506 1615 1649 1715 1837
Paul Smith 899 905 943 976 978
Paul Drury 859 876 913 1085 1108 1149 1309
Savio d'Souza 456 470 507
Christopher Park 266 278
Gordon Mccaskill 48
Alan Findlay 32

Newton Means North and Neilston (3) (Quota = 1514)

Charlie Gilbert C 1729 28.6%
Tony Buchanan SNP 1551 25.6%
Paul O'Kane Lab 1531 25.3%
Andrew Morrison C 616 10.2%
Kirsteen Allan Ind 269 4.4%
David Jesner Ind 178 2.9%
Roy Provan LD 138 2.3%
Stuart Sutherland UKIP 30 0.5%
Robert Malyn SDP 13 0.2%

Consolidated results:— C 2345 (38.7%; 1 seat); SNP 1551 (25.6%; 1 seat); Lab 1531 (25.3%; 1 seat); Ind 447 (7.4%); LD 138 (2.3%); UKIP 30 (0.5%); SDP 13 (0.2%)

Newton Mearns South and Eaglesham (4)

Jim Swift C 2766 28.3%
Caroline Bamforth SNP 1907 19.5%
Barbara Grant C 1798 18.4%
Jim McLean C 1437 14.7%
Ian McAlpine Lab 1009 10.3%
Bev Brown Ind 511 5.2%
Alan Rennie LD 308 3.2%
Gerry McVeigh UKIP 37 0.4%

Consolidated results:— C 6001 (61.4%; 3 seats); SNP 1907 (19.5%; 1 seat); Lab 1009 (10.3%); Ind 511 (5.2%); LD 308 (3.2%); UKIP 37 (0.4%)

Transfers (Quota = 1955)
Stage I II III IV V
Jim Swift 2766 1955 1955 1955 1955
Caroline Bamforth 1907 1919 1922 1925 1982
Barbara Grant 1798 2216 1955 1955 1955
Jim McLean 1437 1706 1924 1936 1987
Ian McAlpine 1009 1028 1036 1043 1139
Bev Brown 511 545 552 561 619
Alan Rennie 308 324 331 332
Gerry McVeigh 37 39 41

Back to the 2017 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2020.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict