Home > 2017 > West LothianA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2017

West Lothian

Whole council up for election.

Other results for West Lothian: 2003 2007 2012

Map of the resultsFull STV preference informationExport spreadsheet


Consolidated results — West Lothian 2017

Party Votes Percent Seats
Scottish National Party 23218 37.3% 13
Labour 18082 29.0% 12
Conservative 14449 23.2% 7
Independent 3088 5.0% 1
Green Party 1695 2.7% 0
Liberal Democrat 1632 2.6% 0
Trade Unionist and Socialist Coalition 57 0.1% 0
UK Independence Party 40 0.1% 0

Armadale and Blackridge (3)

Stuart Borrowman Ind 2343 45.0%
Sarah King SNP 1322 25.4%
Ian Burgess C 723 13.9%
Andrew McGuire Lab 707 13.6%
Paula Stokes Grn 62 1.2%
Chris Smillie LD 47 0.9%

Consolidated results:— Ind 2343 (45.0%; 1 seat); SNP 1322 (25.4%; 1 seat); C 723 (13.9%); Lab 707 (13.6%; 1 seat); Grn 62 (1.2%); LD 47 (0.9%)

Transfers (Quota = 1302)
Stage I II III V
Stuart Borrowman 2343 1302 1302 1302
Sarah King 1322 1322 1302 1302
Ian Burgess 723 1016 1017 1056
Andrew McGuire 707 1012 1016 1131
Paula Stokes 62 149 156
Chris Smillie 47 116 117

Bathgate (4) [1 C gain from SNP]

Harry Cartmill Lab 1646 21.4%
William Boyle SNP 1554 20.2%
Charles Kennedy C 1379 17.9%
John McGinty Lab 1152 15.0%
Jim Walker Ind 745 9.7%
Barry Burrows SNP 653 8.5%
Lisa McArthur SNP 346 4.5%
Dale McDowell Grn 120 1.6%
Fiona Stevens LD 97 1.3%

Consolidated results:— Lab 2798 (36.4%; 2 seats); SNP 2553 (33.2%; 1 seat); C 1379 (17.9%; 1 seat); Ind 745 (9.7%); Grn 120 (1.6%); LD 97 (1.3%)

Transfers (Quota = 1539)
Stage I II III V VI VII
Harry Cartmill 1646 1539 1539 1539 1539 1539
William Boyle 1554 1554 1539 1539 1539 1539
Charles Kennedy 1379 1388 1388 1408 1412 1573
John McGinty 1152 1227 1227 1278 1291 1597
Jim Walker 745 751 752 794 805
Barry Burrows 653 657 668 708 1031 1176
Lisa McArthur 346 347 349 379
Dale McDowell 120 122 122
Fiona Stevens 97 97 97

Broxburn, Uphall and Winchburgh (4) [1 C gain from Lab]

Diane Calder SNP 1898 27.2%
Chris Horne C 1897 27.2%
Angela Doran Lab 1324 19.0%
Janet Campbell SNP 583 8.4%
Pippa Plevin SNP 422 6.1%
Audrey Middleton Lab 313 4.5%
June Douglas Grn 256 3.7%
John Woods LD 217 3.1%
Elaine Mallon TUSC 57 0.8%

Consolidated results:— SNP 2903 (41.7%; 2 seats); C 1897 (27.2%; 1 seat); Lab 1637 (23.5%; 1 seat); Grn 256 (3.7%); LD 217 (3.1%); TUSC 57 (0.8%)

Transfers (Quota = 1394)
Stage I II III IV V VI VII VIII
Diane Calder 1898 1394 1394 1394 1394 1394 1394 1394
Chris Horne 1897 1897 1394 1394 1394 1394 1394 1394
Angela Doran 1324 1340 1448 1394 1394 1394 1394 1394
Janet Campbell 583 867 880 881 894 961 990 1056
Pippa Plevin 422 570 576 577 580 626 668 738
Audrey Middleton 313 317 367 410 423 467 627
June Douglas 256 273 296 298 312
John Woods 217 223 350 352 367 454
Elaine Mallon 57 59 72 73

East Livingston and East Calder (4) [1 C gain from Lab]

Dave King Lab 1749 23.8%
Damian Timson C 1620 22.0%
Frank Anderson SNP 1479 20.1%
Carl John SNP 972 13.2%
Veronica Smith SNP 555 7.5%
Scott Rogers Lab 525 7.1%
Neal Drummond Grn 265 3.6%
Charles Corser LD 198 2.7%

Consolidated results:— SNP 3006 (40.8%; 2 seats); Lab 2274 (30.9%; 1 seat); C 1620 (22.0%; 1 seat); Grn 265 (3.6%); LD 198 (2.7%)

Transfers (Quota = 1473)
Stage I II III IV VI VII
Dave King 1749 1473 1473 1473 1473 1473
Damian Timson 1620 1620 1473 1473 1473 1473
Frank Anderson 1479 1479 1479 1473 1473 1473
Carl John 972 993 998 1002 1105 1647
Veronica Smith 555 561 563 565 651
Scott Rogers 525 724 765 765 917 941
Neal Drummond 265 273 284 284
Charles Corser 198 207 238 238

Fauldhouse and the Breich Valley (3)

David Dodds Lab 1623 29.7%
Pauline Clark SNP 1012 18.5%
Cathy Muldoon Lab 966 17.7%
Marion Kerr C 832 15.2%
Greg McCarra SNP 783 14.3%
Kenneth Brown LD 124 2.3%
Pamela Barnes Grn 123 2.3%

Consolidated results:— Lab 2589 (47.4%; 2 seats); SNP 1795 (32.9%; 1 seat); C 832 (15.2%); LD 124 (2.3%); Grn 123 (2.3%)

Transfers (Quota = 1366)
Stage I II IV V VI
David Dodds 1623 1366 1366 1366 1366
Pauline Clark 1012 1022 1078 1780 1366
Cathy Muldoon 966 1170 1232 1293 1416
Marion Kerr 832 842 892 896 919
Greg McCarra 783 787 817
Kenneth Brown 124 127
Pamela Barnes 123 127

Linlithgow (3)

Tom Kerr C 3037 41.9%
David Tait SNP 1160 16.0%
Sue Friel SNP 1091 15.1%
Tom Conn Lab 1060 14.6%
Maire McCormack Grn 476 6.6%
Sally Pattle LD 381 5.3%
Alan Cooper UKIP 40 0.6%

Consolidated results:— C 3037 (41.9%; 1 seat); SNP 2251 (31.1%; 1 seat); Lab 1060 (14.6%; 1 seat); Grn 476 (6.6%); LD 381 (5.3%); UKIP 40 (0.6%)

Transfers (Quota = 1812)
Stage I II IV V VI
Tom Kerr 3037 1812 1812 1812 1812
David Tait 1160 1215 1309 1390 1405
Sue Friel 1091 1126 1245 1318 1340
Tom Conn 1060 1425 1558 1955 1812
Maire McCormack 476 535
Sally Pattle 381 692 871
Alan Cooper 40 113

Livingston North (4) [1 C gain from Lab]

Alison Adamson C 1940 25.5%
Robert de Bold SNP 1243 16.3%
Andrew Miller SNP 1170 15.4%
Lorna Craig SNP 1107 14.5%
Dom McGuire Lab 993 13.0%
Anne McMillan Lab 726 9.5%
Caron Lindsay LD 250 3.3%
Mark Wilkinson Grn 193 2.5%

Consolidated results:— SNP 3520 (46.2%; 2 seats); C 1940 (25.5%; 1 seat); Lab 1719 (22.6%; 1 seat); LD 250 (3.3%); Grn 193 (2.5%)

Transfers (Quota = 1525)
Stage I II IV V VI
Alison Adamson 1940 1525 1525 1525 1525
Robert de Bold 1243 1253 1302 1327 1347
Andrew Miller 1170 1174 1234 1259 1296
Lorna Craig 1107 1114 1163 1180 1210
Dom McGuire 993 1076 1208 1898 1525
Anne McMillan 726 763 852
Caron Lindsay 250 360
Mark Wilkinson 193 212

Livingston South (4) [1 C gain from Lab]

Lawrence Fitzpatrick Lab 2228 27.1%
Peter Johnston SNP 1700 20.7%
Peter Heggie C 1594 19.4%
Moira Shemilt SNP 1070 13.0%
Danny Logue Lab 691 8.4%
Annmargaret Watson SNP 589 7.2%
Jayne Glass Grn 200 2.4%
Jill Pattle LD 144 1.8%

Consolidated results:— SNP 3359 (40.9%; 2 seats); Lab 2919 (35.5%; 1 seat); C 1594 (19.4%; 1 seat); Grn 200 (2.4%); LD 144 (1.8%)

Transfers (Quota = 1644)
Stage I II III IV VII
Lawrence Fitzpatrick 2228 1644 1644 1644 1644
Peter Johnston 1700 1700 1644 1644 1644
Peter Heggie 1594 1673 1673 1644 1644
Moira Shemilt 1070 1108 1150 1151 1827
Danny Logue 691 1080 1083 1091 1240
Annmargaret Watson 589 593 598 598
Jayne Glass 200 221 223 225
Jill Pattle 144 154 154 160

Whitburn and Blackburn (4) [1 C gain from SNP]

George Paul Lab 1822 28.1%
Jim Dickson SNP 1586 24.4%
Bruce Fairbairn C 1427 22.0%
Kirsteen Sullivan Lab 557 8.6%
Mary Dickson SNP 503 7.8%
John Leslie SNP 420 6.5%
Bob Howden LD 174 2.7%

Consolidated results:— SNP 2509 (38.7%; 1 seat); Lab 2379 (36.7%; 2 seats); C 1427 (22.0%; 1 seat); LD 174 (2.7%)

Transfers (Quota = 1298)
Stage I II III IV V VI
George Paul 1822 1298 1298 1298 1298 1298
Jim Dickson 1586 1586 1298 1298 1298 1298
Bruce Fairbairn 1427 1427 1427 1298 1298 1298
Kirsteen Sullivan 557 1015 1019 1054 1149 1209
Mary Dickson 503 519 741 743 766 1129
John Leslie 420 425 468 470 481
Bob Howden 174 182 185 224

Back to the 2017 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2020.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict