Home > 2019 > East CambridgeshireA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2019

East Cambridgeshire

Whole council up for election on new ward boundaries.

Other results for East Cambridgeshire: 2003 2007 2011 2015
Results for Cambridgeshire county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — East Cambridgeshire 2019

Party Votes Percent Seats
Conservative 9160 38.9% 15
Liberal Democrat 8946 38.0% 13
Labour 2359 10.0% 0
Green Party 1843 7.8% 0
Independent 848 3.6% 0
UK Independence Party 401 1.7% 0

Bottisham (2)

Charlotte Cane LD 900 43.3%
John Trapp LD 838
Mathew Shuter C 648 31.2%
Bradley Thurston C 571
Jane Goodland Lab 336 16.2%
Steven O'Dell Lab 252
Steve McGrady Grn 194 9.3%

Burwell (2)

David Brown C 726 38.0%
Lavinia Edwards C 642
Catherine Wrench LD 456 23.9%
Hebe Wrench LD 350
Floramay Waterhouse Grn 314 16.4%
Liz Swift Lab 243 12.7%
Hilary Sage Lab 215
Martin Cubitt UKIP 172 9.0%

Downham Villages

Anne Bailey C 493 51.5%
Doris Brenke LD 352 36.7%
Owen Winters Ind 113 11.8%

Ely East (2)

Matthew Downey LD 780 40.4%
Lis Every C 727 37.7%
Kevin Wilkins LD 693
Richard Hobbs C 642
Clive Semmens Grn 269 13.9%
Isobel Morris Lab 153 7.9%
Louise Moschetta Lab 152

Ely North (2)

Alison Whelan LD 591 50.1%
Simon Harries LD 540
Mike Rouse C 410 34.8%
Sarah Bellow C 409
Rebecca Denness Lab 178 15.1%
Edward Carlsson Browne Lab 168

Ely West (3)

Susan Austen LD 1380 39.2%
Christine Whelan LD 1330
Paola Trimarco LD 1308
Helen Merrick C 890 25.3%
David Miller C 868
Charlie Page C 692
Gemma Bristow Grn 511 14.5%
Sarah Fraser Lab 386 11.0%
John Borland Ind 354 10.1%
Mark Hucker Lab 299
Sarah Perkins Lab 297

Fordham & Isleham (2)

Julia Huffer C 743 47.6%
Joshua Schumann C 647
Derrick Beckett Ind 381 24.4%
Connor Docwra LD 307 19.7%
Rupert Moss-Eccardt LD 185
Chris Crickmar Lab 131 8.4%
Jamie Goodland Lab 127

Haddenham

Gareth Wilson LD 524 50.9%
Stuart Smith C 358 34.8%
Carly Juneau Grn 80 7.8%
Lydia Hill Lab 67 6.5%

Littleport (3)

Christine Ambrose Smith C 790 45.4%
Jo Webber C 782
David Ambrose Smith C 754
Siobhan Double LD 476 27.3%
Lee Phillips Grn 475 27.3%
Lindsay Harris LD 440
Martyn Double LD 403

Soham North (2)

Victoria Charlesworth LD 599 47.9%
Alec Jones LD 558
Mark Goldsack C 528 42.2%
Carol Sennitt C 465
Chris Abbott Lab 124 9.9%
Eileen Foley Lab 107

Soham South (2)

Ian Bovingdon C 507 48.1%
Dan Schumann C 487
Charles Warner LD 353 33.5%
Joanna Burnett LD 335
Lucy Frost Lab 194 18.4%
Peter Tyson Lab 143

Stretham (2)

Bill Hunt C 964 47.1%
Lisa Stubbs C 929
Rosemary Westwell LD 724 35.4%
Pauline Wilson LD 676
Ian Allen Lab 357 17.5%
Gill Spencer Lab 225

Sutton (2)

Lorna Dupre LD 1199 69.1%
Mark Inskip LD 925
Mike Bradley C 536 30.9%
Beth Skelham C 466

Woodditton (2)

Alan Sharp C 840 53.7%
Amy Starkey C 814
Zoe Whelan LD 305 19.5%
Christopher Ross LD 287
Richard Fullerton UKIP 229 14.6%
Teresa Crickmar Lab 190 12.1%
Susan Smith Lab 170

Back to the 2019 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2020.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict