Home > 2019 > South LakelandA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews Books

Local Election Results 2019

South Lakeland

One-third of council up for election. No elections this year in Cartmel or Kendal North.

Other results for South Lakeland: 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2011 2012 2014 2015 2016 2018
Results for Cumbria county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — South Lakeland 2019

Party Votes Percent Seats
Liberal Democrat 15140 45.0% 12
Conservative 11130 33.1% 2
Green Party 4352 12.9% 1
Labour 2631 7.8% 1
Independent 187 0.6% 0
UK Independence Party 177 0.5% 0

Ambleside and Grasmere

Malcolm Lamb LD 735 53.5%
Tim Brown C 398 29.0%
Christina Birch Grn 176 12.8%
Joshua Gilroy Lab 64 4.7%

Arnside and Milnthorpe

Pete McSweeney LD 1339 58.3%
Rachel Ashburner C 616 26.8%
Jill Abel Grn 269 11.7%
Akison Gilchrist Lab 73 3.2%

Bowness and Levens

Brian Rendell C 1084 50.0%
Steve Bavin LD 823 37.9%
Helen Bentley Grn 208 9.6%
Kate Tordoff Lab 54 2.5%

Broughton and Coniston [LD gain from C]

Ian Wharton LD 878 40.5%
Matt Brereton C 830 38.2%
Alan Piper UKIP 177 8.2%
Lynette Gilligan Grn 170 7.8%
Paul Martin Lab 115 5.3%

Burton and Crooklands

Tom Harvey C 1012 47.7%
Christine Herbert LD 839 39.5%
Simon Blunden Grn 200 9.4%
Jim Ring Lab 71 3.3%

Furness Peninsula [LD gain from C]

Janet Willis LD 801 45.5%
Andrew Butcher C 641 36.4%
Eirik Hunt Lab 181 10.3%
Peter Howlett Grn 139 7.9%

Grange

Dave Khan LD 1366 57.7%
Daniel Asplin C 665 28.1%
Robin le Mare Grn 202 8.5%
Paul Casson Lab 134 5.7%

Kendal East

Helen Ladhams LD 1148 53.6%
James Alexander C 619 28.9%
Paul Woods Grn 209 9.8%
Helen Stafford Lab 167 7.8%

Kendal Rural

Hazel Hodgson LD 1173 50.5%
Mike Nicholson C 744 32.0%
Fran Richardson Grn 316 13.6%
Hanna Burke Lab 90 3.9%

Kendal South and Natland

Doug Rathbone LD 1333 56.3%
John Waddington C 772 32.6%
Elsa Fuster Grn 166 7.0%
Lois Sparling Lab 96 4.1%

Kendal Town

Phil Dixon LD 905 40.9%
Ian Rodham Grn 787 35.6%
Aron Taylor C 299 13.5%
Paul Braithwaite Lab 222 10.0%

Kendal West

Susanne Long LD 1021 49.1%
Hannah Lane C 383 18.4%
Claire Wickham Grn 297 14.3%
Trevor Batchelor Lab 192 9.2%
Graham Vincent Ind 187 9.0%

Sedbergh and Kirkby Lonsdale [LD gain from C]

Suzie Pye LD 1332 51.0%
Sheila Capstick C 1072 41.1%
Daphne Jackson Grn 131 5.0%
Nick Cross Lab 76 2.9%

Ulverston East

Shirley-Anne Wilson Lab 608 43.6%
Maf Servante Haddow C 399 28.6%
Chris Loynes Grn 200 14.3%
Andrew Hudson LD 188 13.5%

Ulverston West [Grn gain from C]

Judy Filmore Grn 756 37.0%
Amanda Rigg C 748 36.6%
Sharon Webster Lab 374 18.3%
Ray Beecham LD 164 8.0%

Windermere

Dyan Jones LD 1095 50.2%
Jane Hoyle C 848 38.8%
Kate Threadgold Grn 126 5.8%
Penny Henderson Lab 114 5.2%

Back to the 2019 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2020.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict