Home > 2019 > Epping ForestA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2019

Epping Forest

One-third of council up for election. No elections this year in Buckhurst Hill East, Chigwell Row, Chigwell Village, High Ongar, Willingale and The Rodings, the Loughton wards, Moreton and Fyfield, Passingford or Theydon Bois. Two Conservative councillors were elected unopposed.

EDP = English Democrats Party
ForBritn = For Britain Movement
YPP = Young People's Party

Other results for Epping Forest: 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2011 2012 2014 2015 2016 2018
Results for Essex county council: 2005 2009 2013 2017

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Epping Forest 2019

Party Votes Percent Seats
Conservative 7612 50.5% 15
Liberal Democrat 3958 26.2% 1
Labour 1110 7.4% 0
Green Party 976 6.5% 1
For Britain Movement 571 3.8% 1
Independent 430 2.9% 0
UK Independence Party 208 1.4% 0
English Democrats Party 166 1.1% 0
Young People's Party 51 0.3% 0

Broadley Common, Epping Upland and Nazeing

Nigel Avey C 313 71.6%
Anna Widdup Grn 87 19.9%
Edward Barnard LD 37 8.5%

Buckhurst Hill West

Aniket Patel C 977 47.8%
Joseph Barkham LD 891 43.6%
Jill Bostock Lab 126 6.2%
Thomas Hall YPP 51 2.5%

Chipping Ongar, Greensted and Marden Ash

Paul Keska C 573 59.5%
Allan Edmunds LD 224 23.3%
Robin Tilbrook EDP 166 17.2%

Epping Hemnall [LD gain from C]

Cherry McCredie LD 1066 62.8%
Michael Ellis C 547 32.2%
Inez Collier Lab 85 5.0%

Epping Lindsey and Thornwood Common

Chris Whitbread C 862 46.1%
Ingrid Black LD 783 41.9%
Simon Bullough Lab 116 6.2%
Barry Johns Ind 109 5.8%

Grange Hill

Sheree Rackham C 699 64.1%
Kay Morrison Lab 392 35.9%

Hastingwood, Matching and Sheering Village [C gain from Ind]

Richard Morgan C unop.

Lambourne

Brian Rolfe C 316 74.7%
Richard Griffiths LD 107 25.3%

Lower Nazeing

Richard Bassett C 532 59.4%
Martin Harvey UKIP 208 23.2%
Elaine Thatcher LD 156 17.4%

Lower Sheering

Paul Stalker C 264 68.2%
Pesh Kapasiawala LD 123 31.8%

North Weald Bassett

Jaymey McIvor C 470 53.5%
Andy Tyler Ind 225 25.6%
Georgia Simmons LD 183 20.8%

Roydon

Mary Sartin C 341 71.3%
Stuart Shipton Lab 76 15.9%
Clive Amos LD 61 12.8%

Shelley

Nigel Bedford C unop.

Waltham Abbey High Beach

Syd Stavrou C 295 60.0%
Naomi Davies LD 101 20.5%
Paul Morris Ind 96 19.5%

Waltham Abbey Honey Lane

Sam Kane C 437 40.2%
Pat Richardson ForBritn 250 23.0%
Robert Greyson Lab 175 16.1%
Carina Hill Grn 145 13.4%
Philip Chadburn LD 79 7.3%

Waltham Abbey North East

Ann Mitchell C 457 60.5%
Rebecca Fricker Grn 182 24.1%
Timothy Vaughan LD 116 15.4%

Waltham Abbey Paternoster [ForBritn gain from C]

Julian Leppert ForBritn 321 40.7%
Liz Webster C 227 28.8%
Gareth Rawlings Lab 140 17.8%
Vernon Gurtner Grn 69 8.8%
Nick Read LD 31 3.9%

Waltham Abbey South West [Grn gain from C]

Dave Plummer Grn 493 62.0%
Ricki Gadsby C 302 38.0%

Back to the 2019 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2020.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict