Home > 2019 > TamesideA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2019

Tameside

One-third of council up for election.

StalyTn = Stalybridge Town Party

Other results for Tameside: 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2011 2012 2014 2015 2016 2018

Map of the resultsExport spreadsheet


Consolidated results — Tameside 2019

Party Votes Percent Seats
Labour 20808 46.2% 17
Conservative 11264 25.0% 1
Green Party 7362 16.4% 1
UK Independence Party 1976 4.4% 0
Stalybridge Town Party 1364 3.0% 0
Independent 1095 2.4% 0
Liberal Democrat 706 1.6% 0
Democrats and Veterans Party 236 0.5% 0
Official Monster Raving Loony Party 181 0.4% 0

Ashton Hurst

Mike Glover Lab 1062 42.9%
Therese Costello C 942 38.0%
Lorraine Whitehead Grn 472 19.1%

Ashton St Michael's

Yvonne Cartey Lab 1091 56.0%
Philip Blakeney Grn 451 23.1%
Karen Brooks C 407 20.9%

Ashton Waterloo [Grn gain from Lab]

Lee Huntbach Grn 1073 45.5%
Jean Drennan Lab 935 39.7%
Irene Marsh C 350 14.8%

Audenshaw

Charlotte Martin Lab 1221 47.3%
Danny Mather C 798 30.9%
Peter Harris UKIP 561 21.7%

Denton North East

Allison Gwynne Lab 1064 53.8%
Dawn Cobb C 554 28.0%
Benjamin Hart Grn 360 18.2%

Denton South

Jack Naylor Lab 1433 66.1%
Aimee Lumley C 380 17.5%
Farmin Lord F'Tang F'Tang Dave Loony 181 8.3%
Jean Smee Grn 174 8.0%

Denton West

Brenda Warrington Lab 1440 58.7%
Thomas Dunne C 550 22.4%
Daniel Spence Grn 462 18.8%

Droylsden East

Laura Boyle Lab 1001 47.2%
Matthew Stevenson C 605 28.5%
Hannah Smee Grn 514 24.2%

Droylsden West

Ann Holland Lab 1061 45.3%
Maurice Jackson UKIP 570 24.4%
Annie Train Grn 432 18.5%
Dot Buckley C 277 11.8%

Dukinfield

John Taylor Lab 1039 47.4%
Julie Wood Grn 700 31.9%
Lucy Turner C 453 20.7%

Dukinfield Stalybridge

David Sweeton Lab 920 38.5%
Dave McGovern StalyTn 680 28.4%
Les Browning C 388 16.2%
Linda Freeman Grn 251 10.5%
Dave Tate Ind 153 6.4%

Hyde Godley

Betty Affleck Lab 1004 42.4%
Andrea Colbourne C 720 30.4%
Dawn Sheridan UKIP 335 14.2%
Keith Whitehead Grn 193 8.2%
Alice Mason-Power LD 115 4.9%

Hyde Newton

Helen Bowden Lab 1147 48.5%
Michael Gibbins C 547 23.1%
Michael Baker Grn 425 18.0%
Peter Ball-Foster LD 245 10.4%

Hyde Werneth [Lab gain from C]

Shibley Alam Lab 1473 42.5%
Paul Molloy C 1468 42.3%
Ian Robinson Grn 322 9.3%
Richard O'Brien LD 206 5.9%

Longdendale

Jacqueline Owen Lab 840 41.3%
Ben Frost C 498 24.5%
Irene Brierley Grn 321 15.8%
Graham Doherty DVP 236 11.6%
Lynne Thompson LD 140 6.9%

Mossley

Tafheen Sharif Lab 1115 44.2%
Dean Aylett Ind 736 29.2%
Christine Clark Grn 374 14.8%
Daniel Percival C 296 11.7%

St Peter's

David McNally Lab 1505 68.2%
Trevor Clarke Grn 414 18.8%
Matt Allen C 287 13.0%

Stalybridge North

Adrian Pearce Lab 759 31.9%
Lee Stafford StalyTn 684 28.8%
David Tilbrook C 541 22.7%
Josh Hughes UKIP 250 10.5%
David Fernley Grn 145 6.1%

Stalybridge South

Clive Patrick C 1203 45.5%
Hugh Roderick Lab 698 26.4%
Amanda Hickling Grn 279 10.5%
Kerri Luke UKIP 260 9.8%
Jennifer Brayne Ind 206 7.8%

Back to the 2019 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2019.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict