Home > 2019 > CalderdaleA-Z of councilsDownloadsAbout the editorContact RSS updatesTweet this pageAndrew's Previews BookBlog

Local Election Results 2019

Calderdale

One-third of council up for election.

ForBritn = For Britain Movement
Yorks = Yorkshire Party

Other results for Calderdale: 2002 2003 2004 2006 2007 2008 2010 2011 2012 2014 2015 2016 2018

Map of the resultsExport spreadsheet

Full Calderdale results 1973-2012, kindly donated by "hullenedge".


Consolidated results — Calderdale 2019

Party Votes Percent Seats
Labour 20668 37.8% 10
Conservative 16608 30.4% 4
Liberal Democrat 7756 14.2% 2
Green Party 5285 9.7% 0
Independent 3016 5.5% 1
Yorkshire Party 859 1.6% 0
For Britain Movement 287 0.5% 0
National Front 152 0.3% 0

Brighouse

Scott Benton C 1910 56.1%
Oliver Willows Lab 662 19.4%
Philip Lumb Yorks 517 15.2%
Kim Atkinson Grn 317 9.3%

Calder

Dave Young Lab 2517 55.0%
Alan McDonald Grn 757 16.5%
Ruth Coleman-Taylor LD 681 14.9%
Joe Atkinson C 624 13.6%

Elland [Lab gain from C]

Victoria Porritt Lab 1090 37.8%
John Ford C 961 33.3%
Javed Bashir LD 486 16.9%
Barry Crossland Grn 347 12.0%

Greetland and Stainland [LD gain from C]

Sue Holdsworth LD 1494 50.1%
Jacob Cook C 827 27.8%
Paul Clarke Lab 384 12.9%
Mark Mullany Grn 275 9.2%

Hipperholme and Lightcliffe

David Kirton C 1678 55.4%
Keith Butterick Lab 676 22.3%
Martin Hey Grn 440 14.5%
Mason Manley LD 237 7.8%

Illingworth and Mixenden

Stephanie Clarke Lab 969 40.9%
Guy Beech C 803 33.9%
Seán Loftus Ind 311 13.1%
John Nesbitt Grn 170 7.2%
Mark Pittaway LD 119 5.0%

Luddendenfoot [Lab gain from C]

Roisin Cavanagh Lab 1570 45.7%
Nicola May C 946 27.5%
Stephne Harrison LD 553 16.1%
Kieran Turner Grn 370 10.8%

Northowram and Shelf

Roger Taylor C 1817 57.2%
David Wager Lab 568 17.9%
Daniel Manning Yorks 342 10.8%
Elaine Hey Grn 331 10.4%
John Reynolds LD 120 3.8%

Ovenden

Bryan Smith Lab 803 44.7%
Ben Hardick C 362 20.1%
Sean Bamforth LD 249 13.9%
Jo Redfearn Ind 228 12.7%
David Booth Grn 155 8.6%

Park

Faisal Shoukat Lab 3518 87.2%
Naveed Khan C 268 6.6%
Derek Sykes Grn 160 4.0%
James Troke LD 90 2.2%

Rastrick

Chris Pillai C 1488 50.9%
Peter Judge Lab 833 28.5%
Kate Sweeny Grn 340 11.6%
Kathy Haigh-Hutchinson LD 262 9.0%

Ryburn [Ind gain from C]

Robert Holden Ind 1852 50.2%
Robert Thornber C 1043 28.3%
Cal Duffy Lab 413 11.2%
Freda Davis Grn 237 6.4%
Rosemary Tatchell LD 144 3.9%

Skircoat [Lab gain from C]

Mike Barnes Lab 1725 42.3%
Jeff Featherstone C 1257 30.8%
John Wainwright Ind 625 15.3%
Alexander Sutcliffe LD 239 5.9%
Finn Jensen Grn 231 5.7%

Sowerby Bridge [Lab gain from C]

Audrey Smith Lab 1250 41.4%
Mike Payne C 1143 37.9%
Verity Curtis Grn 341 11.3%
Tom Stringfellow LD 282 9.4%

Todmorden

Silvia Dacre Lab 1527 45.8%
Mick Taylor LD 803 24.1%
Angharad Turner Grn 441 13.2%
James Pillai C 408 12.2%
Chris Jackson NF 152 4.6%

Town

Tim Swift Lab 1065 44.5%
Mark Edwards C 690 28.8%
Jamie Rushworth ForBritn 287 12.0%
Polly Jack Grn 233 9.7%
Alexander Parsons-Hulse LD 120 5.0%

Warley

James Baker LD 1877 53.7%
Helen Sutcliffe Lab 1098 31.4%
Jill Smith-Moorhouse C 383 10.9%
Katie Witham Grn 140 4.0%

Back to the 2019 list of councils.

Copyright © Andrew Teale, 2002–2019.
All text and images in this website are available for reuse and modification under the terms of the Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported Licence and the GNU Free Documentation Licence (unversioned, with no invariant sections, front-cover texts, or back-cover texts).

All electoral data on this website are based on information kindly supplied by the relevant Returning Officer and are held for archiving, historical and research purposes in the public interest as provided for by the Data Protection Act 2018.

Valid XHTML 1.0 Strict